Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

11–16 stycznia 2020 roku

11 stycznia, godz. 12.00

Mary Quant – rewolucjonistka mody

Cykl: Kobieta w świecie sztuki

Wykład pani Magdaleny Szafkowskiej. Maria Quant jest niekwestionowanym symbolem popkultury swingującego Londynu przełomu lat 50. i 60. XX w. To dzięki niej do kanonu światowej mody weszły proste i funkcjonalne ubrania, w tym rewolucyjne minispódniczki, bezrękawniki, kozaki, plastikowe płaszcze przeciwdeszczowe, a także… wodoodporny tusz do rzęs. W Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie trwa obecnie retrospektywna wystawa poświęcona tej niebanalnej osobowości. Wstęp wolny.

Gmach Główny, plac Powstańców Warszawy 5

11 stycznia, godz. 14.00

Opowieści orficzne

Cykl: Dotknij muzeum

Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie Willmann. Opus magnum, prowadzenie: pani Agata Iżykowska-Uszczyk. Monumentalne obrazy na wystawie mogą onieśmielać. W trakcie pierwszego oprowadzania z audiodeskrypcją po ekspozycji czasowej będzie można przyjrzeć się tym pracom artysty, które przybliżają mitologiczne opowieści o Orfeuszu oraz o porwaniu Persefony. Wstęp: 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

Zapisy: tel. 71 712 71 81

11 stycznia, godz. 15.00

Jak wrocławscy konserwatorzy wskrzesili obecny ołtarz główny katedry w Poznaniu

Wykład pana Grzegorza Grajewskiego. Przegląd artystów rzeźbiarzy i rzemieślników z Wrocławia zajmujących się konserwacją zabytków od XIX do pierwszej połowy XX wieku daje świadectwo roli, jaką odegrali w tym złożonym pod względem technologicznym procesie. Najcenniejsze zabytki wykonane w drewnie trafiały w owym czasie do najbardziej profesjonalnej na pruskim Śląsku pracowni, jaką był warsztat konserwatorski przy Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jego zespół dokonał w latach 1939–1943 konserwacji późnogotyckiej nastawy ołtarza z kościoła św. Katarzyny w Górze, który po 1945 r. stał się ołtarzem głównym odbudowanej katedry w Poznaniu. Wstęp wolny.

Gmach Główny

11 stycznia, godz. 15.00

Kaszubska Gwiôzdka

Cykl: Druga sobota w Etnografii

Wykład pani Olgi Budzan. Jednym ze świątecznych obyczajów kaszubskich jest Gwiôzdka, czyli odwiedzanie domostw przez grupy kolędnicze w dzień Wigilii Bożego Narodzenia. Podczas wykładu będzie można wysłuchać opowieści o strojach i repertuarze śpiewaczym kaszubskich kolędników. Wstęp wolny.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

11 stycznia, godz. 16.00

„Willmann. Opus magnum”. Geneza wystawy

Cykl: Willmann. Interpretacje

Wykład pana dra hab. Piotra Oszczanowskiego poświęcony historii powstania ekspozycji oraz opowieść o tym, jak spełniają się marzenia i jak wielu ludziom ta wystawa zawdzięcza swój ostateczny kształt. Próba odpowiedzi na pytania: czy Michał Leopold Willmann jest ważny dla naszej tożsamości i czy mamy pomysł, jak wykorzystać potencjał jego niezwykłej sztuki? To także refleksja na temat tego, czym w przeszłości był klasztor cystersów w Lubiążu i czym mógłby się stać w przyszłości. Wstęp wolny.

Pawilon Czterech Kopuł

Zapisy: tel. 71 712 71 81

12 stycznia, godz. 11.00

Puszka z pop-artem

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Iwony Doroty Bigos. Legendarna seria obrazów Andrzeja Warhola, przedstawiająca 32 puszki zupy firmy Campbell z 1962 r. we wszystkich dostępnych w tamtych czasach smakach, stanie się punktem wyjścia do podróży przez artystyczny świat pop-artu zachwyconego kulturą masową Zachodu. Wstęp: 5 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Rezerwacja: tel. 71 712 71 89

12 stycznia, godz. 13.15

Zwiedzanie z przymrużeniem oka – dla Pań i Panów

Podczas tego niecodziennego zwiedzania pani Izabela Trembałowicz-Chęć przybliży ciekawostki związane z powstawaniem Panoramy Racławickiej, opowie o przygotowaniach do realizacji, technice malowania i trudnościach, z jakimi borykali się twórcy dzieła. Zwiedzający dowiedzą się więcej o samych artystach, a także poznają anegdoty o ich życiu, twórczości oraz współpracy przy malowaniu pierwszej polskiej panoramy. Wstęp: 20 zł.

Zapisy: tel. 71 344 23 44

Panorama Racławicka, Jana Ewangelisty Purkyniego 11

12 stycznia, godz. 15.00

Oprowadzanie po wystawie „Willmann. Opus magnum”

Prowadzenie: pan Marek Pierzchała. Wstęp wolny.

Pawilon Czterech Kopuł

12 stycznia, godz. 15.00

Święci w lipowem drewnie snycowani

Wykład pani Joanny Lubos-Kozieł. Zaprezentowany zostanie fenomen katolickiej rzeźby drewnianej, która w pierwszej połowie XX wieku przeżywała na terenie Wrocławia i Śląska prawdziwy rozkwit. Prowadząca opowie o przyczynach popularności drewna jako tworzywa rzeźbiarskiego, przybliży słuchaczom techniki rzeźbienia, przedstawi również przykłady wybitnych snycerskich dzieł religijnych pochodzących z pracowni śląskich artystów. Wstęp wolny.

Gmach Główny

12 stycznia, godz. 16.00

Od Tarnopola

Cykl: Wędrówki pieśni

Spotkanie śpiewacze, prowadzenie: pani Marta Derejczyk. Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku to barwny splot repertuaru pieśniowego wielu regionów dawnej Polski. Spotkania są okazją do poznania i wspólnego zaśpiewania pieśni obrzędowych, lirycznych oraz ballad, które zachowali w pamięci mieszkańcy naszego regionu, przybyli tu po II wojnie światowej. Do udziału w zajęciach prowadząca zachęca zarówno osoby praktykujące śpiewanie w gronie rodzinnym lub zespole, jak i początkujących. Pierwsze zajęcia poświęcone będą pieśniom z okolic Tarnopola. Wstęp: 5 zł.

Muzeum Etnograficzne

Zapisy: tel. 71 344 33 13

12 stycznia, godz. 17.00

Siła ruchu – siła doznań

Cykl: Willmann. Interpretacje

Warsztaty tańca intuicyjnego, prowadzenie: pani Barbara Przerwa. Malarstwo Michała Willmanna jest niezwykle ekspresyjne. Artysta ten potrafił z właściwą sobie wirtuozerią przedstawić postaci w ruchu, pełne dynamiki i gwałtowności gestu. W czasie warsztatów, w trakcie omawiania wybranych dzieł mistrza, uwagę z pewnością przykują „powiewające” draperie i fantazyjnie układające się szaty. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poczuć na własnym ciele, jak tańczy się z lekką lub ciężką tkaniną. Wstęp: 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Zapisy: tel. 71 712 71 81

14 stycznia, godz. 11.00

O tym, jak mityczny Orfeusz łączy Willmanna ze sztuką abstrakcyjną

Cykl: Dozwolone od lat osiemnastu

Warsztaty, prowadzenie: pani Iwona Gołaj. Orfeusz – mityczny poeta, śpiewak i muzyk w jednej osobie – będzie bohaterem kolejnych wtorkowych zajęć. Punktem wyjścia stanie się kompozycja Michała Willmanna z 1670 roku pt. Orfeusz grający zwierzętom, ale nie zabraknie też odniesień do sztuki nowoczesnej. Porozmawiamy o Wilhelmie Apollinairze, symbolistach francuskich i o malarstwie orfistycznym. Wstęp wolny.

Pawilon Czterech Kopuł

Zapisy: tel. 71 712 71 81

16 stycznia, godz. 16.00

Laurosilva – szlakiem lasów wawrzynowych po Wyspach Kanaryjskich

Cykl: Zwiedzamy świat z Muzeum

Wykład pana Michała Pieczki. Wyspy Kanaryjskie położone na Oceanie Atlantyckim zachwycają pięknem krajobrazów i przyrody. Do najbardziej niezwykłych należą gęste lasy wawrzynowe, które porastają takie wyspy archipelagu, jak Gomera, La Palma i Teneryfa. O swoich pełnych przygód wędrówkach w poszukiwaniu rzadkich gatunków roślin i ptaków na Wyspach Kanaryjskich opowie słuchaczom pełen pasji podróżnik i obieżyświat. Wstęp wolny.

Gmach Główny

Wydarzenia dla dzieci i młodzieży

11 stycznia, godz. 10.30

Bozzetto, czyli pomnik na moją miarę

Warsztaty plastyczne pani Izabeli Trembałowicz-Chęć dla młodzieży w wieku od 10 do 17 lat. Zadaniem uczestników zajęć będzie zaprojektowanie pomnika, a więc formy przestrzennej, którą można oglądać z wielu perspektyw. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy rzeźba będzie interesująca z każdej strony, jest wykonanie jej pełnoplastycznej miniatury, bozzetta, w miękkim materiale rzeźbiarskim, np. w glinie. Uczestnicy warsztatów zapoznają się też przy okazji z dwoma projektami wielkoformatowych rzeźb Christiana Behrensa, przeznaczonych do zwieńczenia budynku Reichstagu. Wstęp: 3 zł.

Gmach Główny

Zapisy: tel. 71 372 51 48

11 stycznia, godz. 11.00

Jestem dziełem sztuki!

Cykl: Willmann oczami dziecka

Warsztaty pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Jestem dostojnym malarzem czy mitycznym bóstwem? A może uczestnikiem wieczerzy? W trakcie zajęć poszukamy charakterystycznych postaci na obrazach Michała Willmanna. W części warsztatowej stworzymy własne majestatyczne portrety wpisujące się w barokowe ramy. Kto wie, może jeden z nich trafi do książki? Podczas zajęć dzieci wspólnie z prowadzącą stworzą zadania i ilustracje do publikacji Willmann oczami dziecka. Wstęp: 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Zapisy: tel. 71 712 71 81

12 stycznia, godz. 11.00

Skaczemy, fruwamy i brykamy wśród zwierząt Willmanna

Cykl: (Nie)dzielny poranek

Warsztaty pana Sławomira Ortyla dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Rzecz niesłychana – ożyją zwierzęta z obrazów Willmanna! Będą gdakały, piały, mruczały i beczały. A jakby tego było mało, nie obędzie się bez skoków, trzepotania skrzydeł i brykania. Zwierzęcy szał zostanie uwieczniony odbiciem śladów na czerwonym dywanie. Jak to możliwe? Prowadzący mówi wprost: to wy, kochani, zamienicie się w zwierzęta z obrazów mistrza! Wstęp: 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Zapisy: tel. 71 712 71 81

12 stycznia, godz. 11.15

Zwiedzanie z lekkim zawrotem głowy

Prowadzenie: pani Izabela Trembałowicz-Chęć. Po krótkim wstępie w Małej Rotundzie dzieci wraz z rodzicami obejrzą ogromnych rozmiarów obraz w Panoramie Racławickiej. Nie będzie to zwykłe zwiedzanie, ale prawdziwa przygoda. Oprócz wysłuchania opowieści o powstawaniu dzieła i jego dokładnego obejrzenia dzieci w drużynach rozwiążą zadania ukryte w kolorowych kopertach. Na koniec odbędzie się zabawa plastyczna pt. Szukamy następców Mistrzów. Wstęp z biletem za 15 zł.

Zapisy: tel. 71 344 23 44

Panorama Racławicka

12 stycznia, godz. 12.00

Śpiewajka karnawałowa

Cykl: ETNO w południe

Rodzinne warsztaty muzyczne pani Marty Derejczyk dla rodziców i dzieci w wieku od 3 do 8 lat, na których można poznać i wspólnie pośpiewać stare piosenki wykonywane kiedyś dla dzieci lub przez dzieci. Do uczestnictwa w zajęciach nie są konieczne żadne umiejętności, w tym umiejętność czytania liter czy nut, chętni mogą natomiast przybyć z własnymi instrumentami. Zachęcamy do zabrania na zajęcia karnawałowego przebrania! Wstęp: 3 zł.

Muzeum Etnograficzne

Zapisy: tel. 71 344 33 13

12 stycznia, godz. 12.00

Kwietne bukiety w środku zimy

Cykl: Z rodziną do Muzeum

Zabawa plastyczna pana Michała Pieczki dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonają pod kierunkiem prowadzącego niezwykłe bukiety. Za pomocą różnokolorowej bibuły i papieru stworzą fantazyjne formy oddające piękno naturalnych kwiatów. Wstęp: 3 zł.

Gmach Główny

Zapisy: tel. 71 372 51 48

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.