Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

11–12 czerwca 2022 roku

11 czerwca, godz. 14.00

„Eryka i Jan Drostowie” – oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: pani dr Barbara Banaś.

Gmach Główny, plac Powstańców Warszawy 5

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

11 czerwca, godz. 16.00

Piotr Michałowski – wybitny malarz polskiego romantyzmu

Wykład pana Michała Pieczki w ramach obchodów Roku Romantyzmu 2022. Piotr Michałowski (1800–1855) to wybitny malarz, czołowy przedstawiciel polskiego romantyzmu. Szerszej publiczności znany jest jako autor wielu znakomitych portretów, ale również scen batalistycznych dotyczących głównie okresu wojen napoleońskich. Przed Juliuszem Kossakiem nikt tak znakomicie jak Michałowski nie malował koni. Podczas spotkania omówione zostaną najważniejsze i najbardziej reprezentacyjne dzieła Michałowskiego oraz mniej znane fakty z życia tego wszechstronnie wykształconego artysty. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja obrazów olejnych oraz akwareli na wystawie stałej Sztuka polska XVII–XIX w.

Gmach Główny

Wstęp wolny.

11 czerwca, godz. 12.00

„Abakanowicz. Totalna” – oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: pani dr Barbara Banaś.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy, tel.: 71 712 71 81.

11 czerwca, godz. 16.00

„Vertical Green”. Miasto (nie)realne Magdaleny Abakanowicz

Cykl: Arborealna. Realna? Ekologia w urbanistyce

Wykład pani prof. dr hab. Izabeli Mironowicz. W społecznej wyobraźni zakorzeniony jest model miasta idealnego, miasta, które jest zdrowe i przyjazne, które oferuje mieszkańcom przyjemne życie, a przedsiębiorcom stwarza możliwości prowadzenia udanych interesów. Miasta, które jest piękne i podziwiane. Przywołujemy często przykłady miast, w których znaleźliśmy się przejazdem, przebywaliśmy chwilę lub jedynie słyszeliśmy o tym, jak się w nich żyje, jako przykłady doskonałych rozwiązań urbanistycznych. A tak naprawdę miasta idealne nie istnieją. Nie znaczy to jednak wcale, że nie warto poświęcać im uwagi…

Wykład będzie okazją do prześledzenia, w jaki sposób środowiskowe, społeczne, kulturowe i polityczne uwarunkowania wpływały na to, jak kształtowało się nasze wyobrażenie miasta idealnego. I jak w tym procesie uczestniczyli wrażliwi i wyczuleni na otaczający nas świat wizjonerzy, tacy jak Magdalena Abakanowicz. I jak to, co wydawało się nierealną wizją artystki, stało się umocowaną w rzeczywistości odpowiedzią na twarde wyzwania współczesności.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

12 czerwca, godz. 11.00

Postimpresjonizm

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład online pani Iwony Gołaj. Postimpresjonizm to termin zaproponowany przez angielskiego krytyka Rogera Frya w czasie, gdy w Londynie zorganizowana została (w latach 1910–1911) wystawa francuskiego malarstwa nowoczesnego. Dotyczył różnorodnych zjawisk w sztuce – będących bezpośrednim następstwem impresjonizmu, lecz w różnym stopniu i w odmienny sposób nawiązujących bądź przeciwstawiających się założeniom tego kierunku. Podczas spotkania omówione zostaną m.in. poszukiwania twórcze Jerzego Seurata i Pawła Signaca, syntetyzm Pawła Gauguina oraz symboliczne dzieła Wincentego van Gogha odznaczające się niezwykłą siłą ekspresji i dramatyzmem.

Platforma Teams, bilety: 10 zł (do nabycia online)

fot. Magdalena Lorek

12 czerwca, godz. 12.00

Magia drzew – materia drewna. Dendrologiczne tropy wokół Pawilonu Czterech Kopuł

Spacer artystyczno-przyrodniczy, prowadzenie: pan Michał Pieczka. Drzewa to najpotężniejsze żywe istoty występujące na świecie. Niektóre z nich osiągają niebotyczne rozmiary, jak sekwoje, mamutowce czy eukaliptusy królewskie. Są to też organizmy niezwykle długowieczne – niektóre z nich mogą rosnąć nawet przez kilka tysięcy lat. Drzewa to także prawdziwe świątynie życia, dające schronienie wielu innym roślinom i zwierzętom.

Uczestnicy spaceru będą mogli poczuć magię drzew, przyglądając się dziełom Magdaleny Abakanowicz wykonanym z drewna. Udadzą się też w najbliższą okolicę Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie wraz z prowadzącym postarają się rozpoznawać bardziej i mniej znane gatunki rosnących tu drzew.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 10 zł. Zapisy, tel.: 71 712 71 81.

12 czerwca, godz. 12.00

Diorama inaczej

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty plastyczne pani Olgi Budzan dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Dioramy to przestrzenne obrazy zamknięte w skrzyneczkach. Ich tworzenie wymaga ogromnej cierpliwości oraz staranności. Podczas zajęć będzie można wykonać dioramę inspirowaną twórczością rzeźbiarza Piotra Rogalińskiego.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Bilety: 5 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel. 71 344 33 13 (w soboty – tylko telefonicznie).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.