Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

2728 listopada 2021 roku

27 listopada, godz. 15.00

„Podróż za marzeniami. Kultura uzdrowiskowa w Europie” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Prowadzenie: pani Paulina Suchecka. Marzenia o wiecznej młodości, zdrowiu i pięknym, sprawnym ciele towarzyszyły człowiekowi od najdawniejszych czasów. Należały do tych najważniejszych, dotyczących podstaw egzystencji. Ludzie dbali o sprawność ciał nie tylko ze względów zdrowotnych czy estetycznych, lecz także społecznych. Leczenie w uzdrowiskach podejmowali przede wszystkim pacjenci w sile wieku. Z tej formy terapii, podobnie jak z leczenia stacjonarnego w domu, korzystali wyłącznie ludzie zamożni.

Wystawa koncentruje się na okresie największego rozwoju kurortów (XVII-XIX w.). Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się dawne fotografie, druki, pocztówki, grafiki, pamiątkowe naczynia – szklanice, puchary, talerze, filiżanki ze „zdrojowymi” nadrukami etc. Do aranżacji wykorzystane zostały także części garderoby oddającej klimat czasów podróży do wód oraz sprzęt turystyczny (np. narty).

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, ul. Romualda Traugutta 111/113

Wstęp z biletem na wystawę – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 344 33 13. Spotkanie z tłumaczeniem na polski język migowy.

27 listopada, godz. 16.00

W męskim świecie. Śląskie rzeźbiarki I połowy XX wieku

Cykl: Kobieta w świecie sztuki

Wykład pani Barbary Andruszkiewicz. Rzeźbiarstwo jeszcze na początku XX w. uznawano za profesję typowo męską, wymagającą siły, brudną, a nawet „zagrażającą moralności”. Kobiety chcące podążać za marzeniami musiały więc wykazać się siłą woli i odwagą. Prelegentka przedstawi sylwetki i twórczość rzeźbiarek związanych ze Śląskiem.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5

Wstęp wolny. Z uwagi na zmienną sytuację związaną z pandemią wydarzenie może zostać przeniesione na inny termin.

27 listopada, godz. 13.00

Uzdrowiska Dolnego Śląska na kartach pocztowych ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Wykład pani Pauliny Sucheckiej towarzyszący wystawie Podróż za marzeniami. Kultura uzdrowiskowa w Europie. Spotkanie online jest ostatnim z wydarzeń kończącej się wystawy. Uroki krajobrazów, a także architektury kurortów XIX i XX wieku przedstawione na pocztówkach wybranych z liczącej kilka tysięcy pozycji muzealnej kolekcji będą przyczynkiem do opowieści o kuracjuszach, kuracjach i atrakcjach uzdrowiskowych.

profil FB

28 listopada, godz. 11.00

Spokój martwej natury

Cykl: #muzealniaki_pod_kopułą

Rodzinne warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla dzieci w wieku do lat 3 i ich rodziców. Kapiści (grupa polskich malarzy kolorystów) kształty na swoich obrazach formowali barwą. Najchętniej malowali to, co rzeczywiste: martwe natury i pejzaże. Dorośli odnajdą spokój w martwych naturach kapistów, a najmłodsi podczas zajęć sensorycznych zmierzą się z kolorami.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1

Bilety: 5 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 712 71 81. Z uwagi na zmienną sytuację związaną z pandemią wydarzenie może zostać przeniesione na inny termin.

28 listopada, godz. 11.00

Sztuka bizantyńska

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pana dr. Dariusza Galewskiego. Sztuka cesarstwa wschodniorzymskiego rozwijała się od schyłku IV w. jako kontynuacja sztuki wczesnochrześcijańskiej i późnoantycznej. Swój pierwszy „złoty okres” przeżywała za panowania Justyniana Wielkiego (527-565), kiedy to powstały bazylika Hagia Sophia w Konstantynopolu czy kościół San Vitale w Rawennie. Dekorację ich wnętrz stanowiły mozaiki ukazujące dostojne i hieratyczne postacie, o wydłużonych proporcjach, prezentowane frontalnie i pozbawione niemal ruchu. Podobnie jak ikony wskazywały na rzeczywistość duchową i były dla odbiorców „oknem” otwartym na świat idealny. Od schyłku IX w. nastąpiła ekspansja sztuki bizantyńskiej na niemal całym obszarze basenu Morza Śródziemnego i w krajach słowiańskich. Wykształciły się wówczas takie formy artystyczne, które są do dzisiaj kontynuowane w Kościołach wschodnich, jak świątynia kopułowa na planie krzyża greckiego czy oparte na wzornikach przedstawienia scen biblijnych. Pomimo tego że imperium bizantyńskie upadło w 1453 r., odegrało nieocenioną rolę w przyswojeniu, ugruntowaniu i przekazaniu krajom europejskim dziedzictwa kultury starożytnej, co miało istotny wpływ dla ponownego jej odkrycia w okresie renesansu.

Wydarzenie płatne – bilet: 10 zł. Z otrzymanego drogą mailową biletu należy skopiować szesnastocyfrowy kod online i wkleić w pole weryfikacji. Uwaga: system weryfikacji kodu działa na pół godziny przed rozpoczęciem spotkania – tylko w tym czasie możliwe jest uzyskanie linku do wydarzenia na platformie Teams. Jeśli nie korzystali Państwo jeszcze z Teamsa, można pobrać i zainstalować aplikację lub otworzyć otrzymany link w oknie przeglądarki internetowej.

28 listopada, godz. 13.00

Owoce w misce

Cykl: Sztuczki w Pawilonie

Rodzinne warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat i ich rodziców. Co najbardziej lubicie malować? A czego nie lubicie? Na zajęciach dowiemy się, co to znaczy martwa natura. Porozmawiamy także o tym, czy obraz przedstawiający zwykłe przedmioty może być ciekawy. A potem sami wykonamy martwe natury, kolorowe jak na obrazach kapistów.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 712 71 81.

28 listopada, godz. 15.00

Warsztaty introligatorskie dla początkujących

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej Naprawiacze. Warsztaty szycia japońskiego: podczas spotkania z panią Anną Pastuszką, grafik z wrocławskiej spółdzielni PANATO, będzie można wykonać notes z przyniesionego przez siebie papieru makulaturowego. Uczestnicy zajęć będą mogli także zapoznać się z narzędziami oraz warsztatem pracy introligatora.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Bilety: 10 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 344 33 13. Z uwagi na zmienną sytuację związaną z pandemią wydarzenie może zostać odwołane lub przeniesione na inny termin.

28 listopada, godz. 16.00

Jak chłop na roli – pokaz filmów Michaela Klutha

Pokaz filmów dokumentalnych o Güntherze Ueckerze i spotkanie z panem Michałem Kluthem (z tłumaczeniem na język polski) na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł. Od 25 października 2020 do 25 kwietnia 2021 r. w Pawilonie pokazywana była słynna instalacja Młyn piaskowy Günthera Ueckera, jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów niemieckich. Wspominając tę wystawę, zapraszamy na spotkanie z reżyserem, który od wielu lat towarzyszy z kamerą Güntherowi Ueckerowi. Spotkanie będzie okazją do zaprezentowania dwóch filmów o artyście: Jak chłop na roli (Wie ein Bauer auf dem Feld, 1990) oraz Günther Uecker – Der geschundene Mensch / Werkstattfilm (Człowiek udręczony / Warsztat artysty, 1993), a także do rozmowy o jego twórczości.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

28 listopada, godz. 12.00

ETNOGordonki

Cykl: ETNO w południe

Muzyczne warsztaty pani Dominiki Oczepy dla dzieci w wieku do 6 lat. ETNOGordonki to interaktywne spotkanie z muzyką tradycyjną, połączone z edukacją muzyczną wg metody E.E. Gordona. Uczestnicy zajęć wysłuchają melodii ludowych, które pozwolą przenieść się do lasu pełnego zwierząt – w tym oczywiście pięknie śpiewających ptaków. Na zajęciach nie zabraknie melodii granych na skrzypcach i bębenku, a także na akordeonie. Będziemy śpiewać piosenki, recytować rytmiczanki, a nawet zabawimy się rytmem i melodią.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Bilety: 5 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 344 33 13. Z uwagi na zmienną sytuację związaną z pandemią wydarzenie może zostać odwołane lub przeniesione na inny termin.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.