Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym / Noc Muzeów

Wydarzenia w Muzeum Narodowym / Noc Muzeów

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

1416 maja 2021 roku 

14 maja, godz. 17.00

W piątek o piątej

BYpass. Wystawa pandemiczna – spotkanie wokół prac artystów, których dzieła odsłaniają niezwykłą różnorodność kolekcji polskiej sztuki współczesnej zgromadzonej w Pawilonie Czterech Kopuł. Od ceramiki, przez rzeźbę, malarstwo, na instalacji kończąc – do prezentacji wybrano prace według klucza alfabetycznego oraz parytetowego, bo na równi prezentowane są dzieła artystek i artystów, którzy nie znaleźli się w narracji wystawy stałej. Bilety w cenie 25 zł (20 zł – bilet ulgowy) należy zakupić przez Internet lub w kasie Pawilonu Czterech Kopuł, liczba miejsc ograniczona do pięciu osób.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

15 maja, godz. 16.00

Relacje

Cykl: Co mnie porusza w sztuce współczesnej

Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych. W sztuce współczesnej pociągają mnie relacje między artystą a tworzywem, z którego powstało dzieło sztuki. Inna energia uwalnia się przy malarstwie monochromatycznym, a inna przy pracy nad rzeźbą odlewaną w metalu. Fascynują mnie także relacje pomiędzy różnymi materiałami: szkło i sznur, szamot i szkliwo, papier i tusz. A co mają sobie do zaoferowania wiszące po sąsiedzku obrazy Magdaleny Heydy-Usarewicz i Aleksandry Jachtomy? I jak zaskakujące są powiązania pomiędzy bohaterami prac Krzesławy Maliszewskiej-Mazurkiewicz… Trzeba to sprawdzić, wszystkie zaś relacje przekształcić w taniec intuicyjny – spójny lub pełen dynamicznych impulsów, oparty na kontrastach lub przepływie. Poszukamy relacji pomiędzy poszczególnymi partiami ciała. Autentyczny ruch w relacji z dziełem sztuki. Zapraszam! – Barbara Przerwa. Spotkanie dla dziesięciu osób (z zachowaniem reżimu sanitarnego). Z uwagi na zmienną sytuację związaną z pandemią wydarzenie może zostać przeniesione na inny termin. Bilety: 7 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Zapisy: tel. 71 712 71 81

16 maja, godz. 11.00

Krótki przewodnik po happeningu: 11 zasad, 11 przykładów

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk. W 1968 roku Allan Kaprow, główny teoretyk happeningu, opublikował 11 zasad dotyczących tego, jak zrobić happening. W trakcie wykładu prześledzone zostaną wszystkie punkty oraz omówione przykładowe działania, aby sprawdzić, czy następcy Kaprowa wykorzystali jego porady.

Platforma Teams, bilety: 8 zł (do nabycia online)

16 maja, godz. 12.00

Tajemnice babki lancetowatej i jaskółczego ziela

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty plastyczne pani Pauliny Sucheckiej dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Niektóre rośliny dziko rosnące były dawniej niezastąpionymi lekarstwami. Na zajęciach poznamy rośliny lecznicze, które znaleźć możemy na osiedlowych trawnikach, w parkach, na wałach nad Odrą. Dowiemy się o ich zastosowaniu, spróbujemy je narysować i przygotujemy kartki do zielnika. Do zajęć potrzebne będą: białe kartki w formacie A4 i kolorowe kredki.

Platforma Zoom, bilety: 3 zł (do nabycia online)

16 maja, godz. 17.00

Zobacz, usłysz, dotknij

Trzy kwadranse ze sztuką w Pawilonie Czterech Kopuł – daj się poprowadzić światłem, obrazem, dźwiękiem i słowem. Trwający 45 minut seans multimedialny wprowadza widza w zupełnie inny wymiar odbioru dzieł sztuki, poszerzając pole ich interpretacji. Zwiedzaniu towarzyszą najnowsze technologie: doskonałe oświetlenie, projektory, nagłośnienie, prezentacje multimedialne, które pozwalają na dotarcie do wszystkich obszarów percepcji widza. Bilety: 25 zł (20 zł – bilet ulgowy, 15 zł/os. – rodzinny) do nabycia w kasie, liczba miejsc ograniczona do pięciu osób. Prosimy o przybycie 15 minut przed rozpoczęciem seansu. Z uwagi na zmienną sytuację związaną z pandemią wydarzenie może zostać odwołane.

22 maja, godz. 12.00

Galeria mody

Wykład pani Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki. Ubiór pojawia się we wszystkich odmianach malarstwa figuralnego, zajmując niekiedy więcej niż połowę powierzchni obrazu. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, co wnosi do malarstwa i do sztuk przedstawiających – a jest to udział dwojaki. Z jednej strony strój: jego kolor, tkanina, kształt – stanowi element plastyczny kompozycji, wpływając na rozwiązania formalne i ekspresję artystyczną. Z drugiej zaś – komunikuje wielorakie, zaskakujące czasem przesłania.

W artystycznej Galerii mody spotykają się obrazy, rzeźby i ubiory z okresu od średniowiecza do dziś, a kolejne sale wystawiennicze poświęcone są poszczególnym barwom. Chromatyczny klucz pozwala na nieoczekiwane spotkania, odsłaniając zarówno wątki „długiego trwania”, jak i oddziaływanie zmiennej mody oraz kształtujących ją czynników.

profil FB

23 maja, godz. 11.00

Awangarda dwudziestolecia międzywojennego

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pani Barbary Przerwy. Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas wielkiego przewrotu w sztuce. Artyści, podążając za rewolucjami na innych polach działalności człowieka, mocno i zdecydowanie kontestowali kanony sztuki wypracowane w przeszłości. Odkrycia w zakresie biologii, chemii, fizyki, psychologii, rewolucje społeczne, nowe prądy filozoficzne odcisnęły wyraźne piętno na sztuce początku XX wieku. Artysta awangardowy postanowił nie naśladować świata, lecz czerpać z bogactwa jego elementów i konstruować go na nowo, a jednocześnie traktować sztukę jako prekursora i animatora społecznego postępu. W czasie bogato ilustrowanego wykładu zostaną omówione najważniejsze style i nurty dwudziestolecia międzywojennego: kubizm, surrealizm, abstrakcjonizm, dadaizm.

Bilety: 8 zł (do nabycia online)

Sztuka polska XVII-XIX wieku

Noc Muzeów 2021

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się online. Gmach Główny zaprasza na wirtualne oprowadzanie Hity wystawy „Sztuka polska XVII-XIX w., a Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej na wirtualne zwiedzanie wystawy czasowej Bypass. Wystawa pandemiczna oraz czytanie PrzeMÓW, muzeum z udziałem Teatru Czterech.

15 maja nasze oddziały będą czynne dla zwiedzających w stałych godzinach, wstęp wolny na wszystkie wystawy.

Gmach Główny czynny od 10.30 do 17.00

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej czynny od 10.00 do 18.00

Muzeum Etnograficzne czynne od 10.30 do 16.00

Filmy można oglądać tutaj: wroclaw.pl, Wroclaw [Wroclove]

14 maja, godz. 20.00

Hity wystawy „Sztuka polska XVII-XIX w.”

Wystawa Sztuka polska XVII-XIX w. to jedna z kilku najważniejszych ekspozycji stałych prezentowanych w głównym gmachu Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Obejmuje kilkaset dzieł sztuki artystów polskich oraz zagranicznych działających na obszarze historycznych ziem Rzeczpospolitej w ciągu trzech stuleci. Główny trzon ekspozycji stanowią dzieła znajdujące się niegdyś w kolekcjach lwowskich i kijowskich. Podczas oprowadzania z okazji Nocy Muzeów 2021 pan adiunkt Michał Pieczka omówi najcenniejsze przykłady malarstwa polskiego autorstwa tak wybitnych artystów, jak: Bernard Bellotto, Piotr Michałowski, Jan Matejko, Juliusz Kossak, Jacek Malczewski czy Stanisław Wyspiański.

15 maja, godz. 19.00

Oprowadzanie po wystawie czasowej „Bypass. Wystawa pandemiczna”

Dzieła wybitnych artystów współczesnych można podziwiać na wystawie w Pawilonie Czterech Kopuł. Bypass to prezentacja będąca uzupełnieniem kolekcji stałej wystawianej w Pawilonie Czterech Kopuł, ukazująca szereg niezwykle ciekawych zjawisk i osobowości artystycznych, których nie udało się pokazać w ramach głównej ekspozycji. To artystyczne panoptikum wydaje się bardzo ciekawe i ozdrowieńcze – odkrywa przed widzem wiele bardzo rzadko pokazywanych prac, w tym także dzieła artystów obcych, których niemały zespół znajduje się we wrocławskiej kolekcji. Oprowadza pani Małgorzata Sanatrek.

15 maja, godz. 22.00

PrzeMÓW, muzeum

Czytania tekstów artystów prezentowanych na wystawie kolekcji sztuki polskiej drugiej połowy XX i XXI w. w Pawilonie Czterech Kopuł – w wykonaniu Teatru Czterech. Zazwyczaj muzeum sztuki współczesnej zwiedza się trasą barwnych plam, linii, form i faktur. Trasą wyznaczaną pędzlem i dłutem. W Noc Muzeów Pawilon Czterech Kopuł odwraca ten porządek – zaprasza na spacer trasą słów. Nie przymykając oka, nadstawmy ucha. Pawilon przemówi słowami malarzy i rzeźbiarzy. Zapraszamy trasą lirycznych bajek Erny Rosenstein, dziecięcych zanurzeń w naturę we wspomnieniach Magdaleny Abakanowicz, wywrotowych manifestów Luxusu, piurlagistycznych neologizmów Witkacego. Nasze motto – za Firmą Portretową Witkacego: „Klient musi być zadowolony. Nieporozumienia wykluczone”.

Teatr Czterech w składzie: Monika Ćma, Agata Iżykowska-Uszczyk, Maciej Makosch, Katarzyna Mazurkiewicz, Justyna Oleksy, Barbara Przerwa, Lesław Zamaro.

zdjęcie: Magdalena Wyłupek

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.