Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

5–28 marca 2021 roku

Kwadrans z Madonną – kameralne oprowadzania po wystawie

wtorki, środy, czwartki, piątki, godz. 12.00 i 14.00 (do pięciu osób)

Arcydzieło sztuki europejskiej Madonna pod jodłami (ok. 1510 r.) Łukasza Cranacha starszego oglądać można na wystawie w Gmachu Głównym. Spotkanie wokół tego wyjątkowego dzieła jest okazją do poznania niezwykle burzliwej historii obrazu – jego utraty i odzyskania w 2012 r. do zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu – a także wysłuchania opowieści o poszukiwaniach innych dzieł z katedry wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela, które zaginęły w wyniku II wojny światowej. Wstęp z biletem na wystawę czasową.

Gmach Główny, plac Powstańców Warszawy 5

Zapisy: tel. 71 372 51 48

5 marca, godz. 17.00

W piątek o piątej

Oprowadzanie po wystawie czasowej BYpass. Wystawa pandemiczna. Wstęp z biletem na wystawę czasową.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

6 marca, godz. 12.00, online

Cykl: Kobieta w świecie sztuki

„Na kręcącym się kole serca ich stworzone…”, czyli kobieta w świecie wikingów

Wykład pani Sylwii Błachowicz. Epoka wikingów zwykle bywa kojarzona z brutalnością, wojną, łupieżczymi wyprawami i generalnie wszystkimi tymi przymiotami, które raczej przynależą do świata mężczyzn. Jednak badania prowadzone już od lat 80. XX wieku zaczęły stopniowo odkrywać przed nami drugi, równoległy świat – świat kobiet, który zadziwiająco często w przypisanych rolach przeplatał się z tym męskim. Na podstawie literatury staronordyckiej oraz wybranych odkryć archeologicznych i materiałów funeralnych z terenów Danii, Norwegii i Szwecji prelegentka opowie o rolach kobiet w świecie wikingów: od żon, matek i gospodyń po wieszczki, wojowniczki i bohaterki.

profil FB

7 marca, godz. 11.00, online

Cykl: Kurs historii sztuki

Romantyzm

Wykład pani Iwony Gołaj. Romantyzm to kierunek w sztuce, który nie wykształcił sobie tylko właściwych cech stylowych. Na pewno jednak artystów pierwszej połowy XIX wieku łączyło wyznawanie wspólnych wartości, takich jak uczuciowość, postawa buntu, dążenie do wolności, zachwyt nad naturą, refleksja nad tożsamością narodową, zamiłowanie do metafizyki i tajemniczości. Wykład będzie okazją do przyjrzenia się, jak te podstawowe wartości epoki zostały odzwierciedlone w wybranych dziełach malarskich, m.in. Eugeniusza Delacroix i autorów pejzaży romantycznych: Jana Constable’a, Wilhelma Turnera czy Kacpra Dawida Friedricha.

Platforma Teams, bilety: 8 zł (do nabycia online na stronie MNWr)

7 marca, godz. 12.00, online

Kartki z najlepszymi życzeniami

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty plastyczne pani Marty Derejczyk dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Kartki urodzinowe, świąteczne, walentynkowe, laurki… – życzenia można składać na wiele różnych pięknych sposobów. Na zajęciach obejrzymy stare kartki z życzeniami i wykonamy własne – trójwymiarowe.

Platforma Zoom, bilety: 3 zł (do nabycia online na stronie MNWr)

11 marca, godz. 18.00, online

Godzina z Madonną i Cranachem

Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje

Wykład pani Izabeli Trembałowicz-Chęć przeznaczony dla zainteresowanych historią obrazu Madonna pod jodłami, którzy nie mogą skorzystać z oprowadzania na żywo. Prócz historii malowidła słuchaczom zostanie przybliżona sylwetka jego twórcy – jednego z najwybitniejszych malarzy renesansu. Prelegentka przybliży treść dzieła, okoliczności jego powstania oraz sensacyjną historię nielegalnego wywozu obrazu i jego szczęśliwego powrotu do Wrocławia po 64 latach.

profil FB

12 marca, godz. 17.00

W piątek o piątej

Oprowadzanie po wystawie czasowej Nabytki 2019/2020. Wstęp z biletem na wystawę czasową.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

13 marca, godz. 12.00, online

Ku czci patronów dwóch królestw. Kultura i sztuka katedry świdnickiej

Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje

Wykład pana dr. Dariusza Galewskiego. Kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy powstał w obecnej postaci w XIV wieku z fundacji księcia Bolka II i bogatego patrycjatu jako główna świątynia parafialna miasta. Od połowy XVI w. znajdował się w posiadaniu protestantów, którzy stanowili wówczas większość mieszkańców Świdnicy. Po wojnie trzydziestoletniej (w 1662 r.) świątynię przejęli jezuici, którzy przez kolejne półwiecze gruntownie ją zmodernizowali, wprowadzając bardzo bogaty barokowy wystrój, zachowany do dzisiaj. Skala monumentalnej architektury i wspaniałe wnętrze świadczą o rozmachu fundacji i gustach artystycznych fundatorów w ciągu kilku stuleci. I chociaż kościół nigdy nie został ukończony w zamierzonej formie (z dwuwieżową fasadą), to od lat określany był przez mieszkańców mianem „katedry”.

profil FB

13 marca, godz. 16.00, online

Fotografia współczesna w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Cykl: Alfabet kolekcji

Wykład pani Małgorzaty Santarek. Kolekcja fotografii Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest jedną z największych, najstarszych i zarazem najcenniejszych w Polsce. Jak to się stało, że znalazły się w niej dziesiątki świetnie zachowanych XIX-wiecznych dagerotypów, pierwszorzędne przykłady zdjęć wykonanych technikami szlachetnymi oraz tysiące (!) zdjęć najlepszych twórców XX i XXI wieku? Co takiego skrywają muzealne magazyny i jakie dzieła wzbogaciły zbiór w ostatnim czasie? Odpowiedź poznają Państwo w trakcie sobotniego wykładu, który poprowadzi kuratorka tej niezwykłej kolekcji.

profil FB

14 marca, godz. 11.00, online

Pytając o tożsamość

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Małgorzaty Santarek. Rozterki związane z tożsamością są jednym z wyraźniejszych impulsów w twórczości wielu współczesnych artystów. Kim jesteśmy? Co sprawia, że jesteśmy tacy, a nie inni? Czy sami siebie konstruujemy i definiujemy? A może zależy to od zewnętrznych czynników? Punktem wyjścia dla naszej refleksji nad zmaganiem z przypisanymi rolami, historią czy wizerunkiem będą wybrane dzieła Aliny Szapocznikow, Anety Grzeszykowskiej, Doroty Nieznalskiej i Zofii Kulik.

Platforma Teams, bilety: 8 zł (do nabycia online na stronie MNWr)

14 marca, godz. 12.00, online

Ozdabiamy wydmuszki

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty plastyczne pani Pauliny Sucheckiej dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Wielkanoc bez zdobionych jajek? To nie uchodzi! Na Dolnym Śląsku wszystkie sposoby dekorowania jajek (i wydmuszek) są popularne, a w tym roku zapraszamy dzieci do zabawy w oklejanie jajek w sposób charakterystyczny dla regionu łowickiego. Potrzebne będą: dwie wydmuszki z białych jajek (lub dwa białe jajka ugotowane na twardo), kolorowy papier, nożyczki, klej – i dużo cierpliwości.

Platforma Zoom, bilety: 3 zł (do nabycia online na stronie MNWr)

19 marca, godz. 17.00

W piątek o piątej

Oprowadzanie po wystawie czasowej CZAS NASZ | UNSERE ZEIT | OUR TIME – Günther Uecker / Magdalena Abakanowicz. Bilety w cenie 25 zł (ulgowy: 20 zł) należy zakupić przez Internet  lub w kasie Pawilonu Czterech Kopuł.

Pawilon Czterech Kopuł

20 marca, godz. 12.00, online

„Świat na opak”. Historia lustra

Cykl: Piękne i użyteczne

Wykład pana Adama Włodarczyka. Zwierciadła od początku pobudzały ludzką wyobraźnię swoim blaskiem, grą odbić czy magiczną atmosferą, jaka im towarzyszy. Bywały powodem zazdrości, a nawet zbrodni. Świadczyły o wielkiej zamożności właściciela, tym samym przechodząc od funkcji wyłącznie użytkowej lub dekoracyjnej do rangi symbolu. Pomimo upływu czasu wciąż owiane są aurą tajemnicy. W niej kryją się zaskakujące historie pełne niespodziewanych zwrotów akcji, miłości, władzy, spisków i pieniędzy.

Wykład prezentuje, jak małymi krokami lustra wkradły się w historię człowieka, towarzysząc wielkim wydarzeniom i postaciom. Dzięki nim rozwinęły się niektóre dziedziny nauki, technologii, sztuki. Znajdujemy je w teleskopie, aparacie fotograficznym czy przyrządach nawigacyjnych. Wynalazek lustra można umieścić w szeregu z innymi rewolucyjnymi wynalazkami ludzkości, jak koło czy elektryczność.

profil FB

20 marca, godz. 12.00, online

Bezludne miasta

Warsztaty pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Pan Mikołaj Grospierre sfotografował puste przestrzenie miejskie, przystanki autobusowe, kioski, ulice. W trakcie spotkania zastanowimy się, co mogło się wydarzyć w tych miejscach. Odwiedzimy również zakątek wrocławskich artystów, którzy w abstrakcyjny sposób malowali pejzaż miejski. Zainspirowani abstrakcyjnymi kształtami, spróbujemy przemalować nasze własne miasta na bardziej abstrakcyjne. Kto wie, może nie będą tak puste jak miejsca uchwycone przez Grospierre’a?

Platforma Teams, bilety: 3 zł (do nabycia online na stronie MNWr)

Z otrzymanego drogą mailową biletu należy skopiować kod online i wkleić w pole weryfikacji.

 21 marca, godz. 10.00, online

Stół z powyłamywanymi nogami

Cykl: Muzealne poruszenie

Warsztaty taneczno-plastyczne pani Barbary Przerwy dla rodziców i dzieci w wieku od 3 do 8 lat. Każdy w domu ma stół (a może i dwa) czy mały stoliczek. Stół oczywiście ma blat i nogi – koniecznie niepowyłamywane – najczęściej cztery, ale różnie to bywa… Tym razem zapraszamy dzieci do obejrzenia wystawy czasowej Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX wieku. Sprawdzimy, o jakie to porozumienie chodzi i czy istnieją funkcje stołu, o których mało kto słyszał. Zatańczymy do wiersza Juliana Tuwima Stół i zaprojektujemy stoły dla całej rodziny, inspirując się baśnią braci Grimm Stoliczku, nakryj się!

Platforma Zoom, bilety: 3 zł (do nabycia online na stronie MNWr

Z otrzymanego drogą mailową biletu należy skopiować kod online i wkleić w pole weryfikacji.

21 marca, godz. 12.00, online

Palma wielkanocna

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty plastyczne pani Olgi Budzan dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Podczas warsztatów będzie można zapoznać się z historią palm wielkanocnych, zobaczyć, jak wyglądały dawniej i jak prezentują się dziś. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać własną malutką palmę ozdobioną papierowymi kwiatami (lub całkiem dużą, jeśli tylko starczy cierpliwości). Do udziału w zajęciach potrzebne będą: bibuła, kolorowy papier, klej, nożyczki, patyczki do szaszłyków lub inne większe patyczki.

Platforma Zoom, bilety: 3 zł (do nabycia online na stronie MNWr

Z otrzymanego drogą mailową biletu należy skopiować kod online i wkleić w pole weryfikacji.

23 marca, godz. 18.00, online

Przestrzenie chasydyzmu

Wykład pana prof. Marcina Wodzińskiego. Gdzie mieszkali chasydzcy przywódcy, a gdzie ich zwolennicy? Jaki to miało wpływ na chasydzką duchowość? Skąd i dokąd pielgrzymują chasydzi na jorcajt? Odpowiedź na te i inne pytania o geograficzny wymiar chasydyzmu będą tematem wykładu.

Platforma Zoom, obowiązują zapisy: formularz zgłoszeń

profil FB

27 marca, godz. 16.00, online

Cykl: Alfabet kolekcji

Grafika współczesna w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Wykład pani Magdaleny Szafkowskiej. Muzeum Narodowe we Wrocławiu może pochwalić się wyjątkowym zbiorem współczesnej grafiki i rysunku. O tym, co dokładnie skrywają muzealne magazyny i jakie dzieła wzbogaciły kolekcję w ostatnim czasie, opowie jej kuratorka.

Na zbiór składają się m.in. prace z dawnych kolekcji lwowskich, z powojennych darów i zakupów z funduszy ministerialnych oraz – w przypadku utworów zagranicznych – z dawnych muzeów wrocławskich, z późniejszych zakupów i przekazów. Najbardziej spójny jest zbiór polskiej grafiki i rysunku, zarówno z okresu międzywojennego, jak i powojennego. Sprzed 1939 roku pochodzą liczne grafiki i rysunki przedstawicieli lwowskiej Grupy Artes (Ludwik Lille, Jerzy Janisch, Margit i Roman Sielscy, Ludwik Tyrowicz). Poza tym – ponad sto prac Ireny Dybowskiej-Jasińskiej i Janiny Nowotnowej, kilkanaście drzeworytów Władysława Skoczylasa, cztery pastele Witkacego, jeden rysunek Brunona Schulza, dwadzieścia pięć litografii Alicji Halickiej. Wśród powojennych prac ważne są grafiki, rysunki i gwasze dolnośląskich artystów: Waldemara Cwenarskiego, Stanisława Dawskiego, Józefa Gielniaka, Haliny Pawlikowskiej, Zdzisława Jurkiewicza, Alfonsa Mazurkiewicza, Jerzego Rosołowicza oraz Grupy Luxus, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Zdzisława Nitki. Ze środowisk warszawskiego i krakowskiego wywodzą się Marek Oberländer, Jan Lebenstein, Zbigniew Makowski, Magdalena Abakanowicz, Barbara Gawdzik-Brzozowska.

Grafika i rysunek obcy reprezentowane są przez bardzo liczny zespół grafik związanego z Dolnym Śląskiem artysty niemieckiego Eryka Fuchsa. Do grupy artystów bardziej nowatorskich należy zaliczyć Jana Molzahna, Ottona Muellera, Ludwika Piotra Kowalskiego. Dział grafiki i rysunku XX–XXI wieku posiada po jednej: pracę słynnego artysty amerykańskiego niemieckiego pochodzenia Lyonela Feiningera oraz niezwykłej artystki kanadyjskiej Kim Ondaatje. Pośród kilku artystów z Kraju Kwitnącej Wiśni najliczniej reprezentowany jest wszechstronny artysta Kiyoshi Awazu.

Dzięki darom byłej kustosz Muzeum Sztuki w Łodzi Janiny Ojrzyńskiej do kolekcji trafił ciekawy zbiór grafik, rysunków i collage czeskich artystów związanych z praską Grupą B 12. W 2003 roku znana warszawska kolekcjonerka Ewa Garztecka znacznie wzbogaciła zarówno zespół prac artystów polskich XX wieku, jak i zagranicznych – w tym w przeważającej liczbie włoskich i hiszpańskich.

profil FB

28 marca, godz. 11.00, online

Piasek na młyn

Warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 3. Młyn piaskowy Günthera Ueckera jest metaforą upływającego czasu. Prosta forma tego dzieła kryje jednak w sobie więcej znaczeń. Wspólnie odkryjemy inne tropy interpretacyjne oraz sprawdzimy, co jeszcze można narysować w piasku, np. używając małych paluszków.

Platforma Teams, bilety: 3 zł (do nabycia online na stronie MNWr)

28 marca, godz. 13.00, online

Piasek na młyn II

Warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Jak rozmawiać o upływie czasu, gdy jeszcze „nie zna się na zegarku”? Pomoże nam w tym Młyn piaskowy, niezwykła praca Günthera Ueckera. W drugiej części zajęć uczestnicy sami stworzą dzieło sztuki z piasku z dna Odry.

Platforma Teams, bilety: 3 zł (do nabycia online na stronie MNWr)

28 marca, godz. 11.00, online

Realizm

Wykład pani Jadwigi Jasińskiej-Sadury. Podczas prelekcji przedstawione zostaną realistyczne tendencje w sztuce dawnej (np. w rzymskich portretach czy obrazach barokowych mistrzów niderlandzkich). Uczestnicy wykładu dowiedzą się, dlaczego kierunek w malarstwie drugiej połowy XIX w., zwany realizmem, został odebrany z wielką niechęcią. Prelegentka przedstawi różne oblicza realizmu: obyczajowy, krytyczny i historyczny, a także – w odwołaniu do XX w. – opowie o kontynuacjach tendencji realistycznych w sztuce socrealizmu i hiperrealizmu.

Platforma Teams, bilety: 8 zł (do nabycia online na stronie MNWr)

28 marca, godz. 12.00, online

Śpiewajka palmowa

Warsztaty pani Marty Derejczyk dla rodziców i dzieci w wieku od 3 do 8 lat. Na muzycznych spotkaniach dla młodszych i starszych można poznać i wspólnie pośpiewać stare piosenki, wykonywane kiedyś dla dzieci lub przez dzieci. Do uczestnictwa w zajęciach nie są konieczne żadne umiejętności, w tym umiejętność czytania literek czy nut, chętni mogą natomiast przygotować własne instrumenty. Tym razem poznamy piosenki towarzyszące obchodom Niedzieli Palmowej.

Platforma Zoom, bilety: 3 zł (do nabycia online na stronie MNWr)

28 marca, godz. 10.00, online

Wielkanocny koszyczek

Warsztaty plastyczne pana Sławomira Ortyla dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Tym razem poznamy ludowe tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi, będziemy na muzealnych obrazach poszukiwać zwierząt z wielkanocnego koszyczka, dowiemy się, jaką symbolikę pełnią one i inne przedmioty, które są w nim umieszczane. Prowadzący jako ciekawostkę opowie o zwyczaju budowania domków dla zajączków, które… podrzucają dzieciom słodycze. Ale chyba najważniejsze będzie wykonanie pięknego koszyczka, z którego łypać będą na nas swoimi pięknymi oczkami baranki, zajączki i koguciki (te ostatnie w miejsce kurczaczków, których niestety nie mamy w muzealnych galeriach).

Platforma Zoom, bilety: 3 zł (do nabycia online na stronie MNWr)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.