Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

3 marca – 16 kwietnia 2023 roku

4 marca, godz. 12.00

Złotnicy wrocławskich bractw strzeleckich

Wykład w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich.

Złotnicy z Wrocławia, Norymbergi, Augsburga i Berlina, czyli elita rzemieślnicza Europy. To oni byli twórcami niezwykłych precjozów, którymi możni tego świata obdarowywali w czasach nowożytnych wrocławskie bractwa strzeleckie – mówi prelegent, pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Kunszt rzemiosła, wyrafinowane kształty, niecodzienne treści i piękno tych przedmiotów – wszystko to jakże boleśnie nam uzmysławia, jaką stratę poniosło wrocławskie muzealnictwo w czasie ostatniej wojny i w tych kilku latach, które po jej zakończeniu nie były bynajmniej w pełni bezpieczne i spokojne. Opowieść o bezcennej kolekcji, którą utraciło miasto Wrocław. I o świadomości, jak cenna ona była dla jego historii i tożsamości. Póki co, w większości przypadków pozostały nam po tych precjozach tylko ich zdjęcia. Ale dzięki nim wiemy, czego szukamy i jak wiele jeszcze pracy przed nami.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5, sala nr 116

Wstęp wolny.

4 marca, godz. 11.00

Jak rośnie rzeżucha, czyli wiosna w sztuce

Cykl: Z rodziną do Muzeum

Zajęcia edukacyjne pana Sławomira Ortyla dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Gdzie przed zimą chowają się tulipany, krokusy, przebiśniegi i co jest potrzebne, żeby wiosną pojawiły się na świecie? Do czego warzywom służą nasiona i jak wyglądają nasionka marchewki, rzodkiewki, buraków? Po co roślinom są potrzebne korzenie i co zrobić, żeby zobaczyć korzenie fasolki? Jednym zdaniem: będziemy poznawać zachwycające tajemnice roślin. A, i jeszcze to – na koniec przygotujemy rzeżuchową wyspę na oceanie pełnym… rzeżuchojadów. Uwaga, prosimy o przyniesienie dużego płaskiego talerza pod budowę wyspy.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

4 marca, godz. 15.00

Muzealna złota rączka

Warsztaty pani Karoliny Rzepki dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu. Na zajęciach poznamy kolekcję dwudziestu zawieszek strzeleckich i wcielimy się w rolę wrocławskich złotników, a do tego będzie nam potrzebna nie lada precyzja wymagająca wytężonego wzroku, skupienia i uwagi. Przed zabraniem się do pracy dokładnie przyjrzymy się wszystkim szczegółom tych złotych niewielkich przedmiotów prezentowanych na wystawie.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

5 marca, godz. 12.00

Kogutki, leluje i inne motywy – kartka wielkanocna

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne pani Pauliny Sucheckiej dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Choć wysyłanie kartek świątecznych nie jest współcześnie tak oczywiste, zachęcamy do samodzielnego ich przygotowania. Inspiracją dla uczestników zajęć będą motywy nawiązujące do tradycyjnej sztuki ludowej.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

3 marca, godz. 16.00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie czasowej „Twarzą w twarz”

Najnowsza wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej zbudowana została wokół najważniejszych dla historii twarzy zagadnień: samoidentyfikacji, portretu i twarzy syntetycznej. Obejrzeć na niej można prace ponad dwudziestu artystów z całego świata.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

4 marca, godz. 12.00

Twarzą w twarz

Oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: pani Małgorzata Micuła.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową.

4 marca, godz. 12.00

Ziemia

Cykl: Dotknij Muzeum

Warsztaty pani Moniki Ćmy dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Ziemia symbolizuje stałość. Stanowi materię, którą możemy zbadać poprzez dotyk czy węch. Naturalna materia stanowiła inspirację dla wybranych artystów współczesnych, których prace prezentowane są na wystawie stałej w Pawilonie Czterech Kopuł. W trakcie spotkania zajmiemy się poszukiwaniem i odczuwaniem bezpiecznego, stabilnego gruntu. Poznając prace Zbigniewa Makowskiego, zagłębimy się w materii.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

4 marca, godz. 14.00

W odbiciu tafli

Warsztaty pani dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu, wydarzenie towarzyszące wystawie Twarzą w twarz. Wiecie, kim był Narcyz? A kim była Echo? Posłuchamy opowieści o tych mitologicznych postaciach. Zobaczymy prace artystów, którzy chcieli sportretować młodzieńca. Czy znajdziemy podobieństwa między tymi obrazami? Czy może tafla wody zniekształca ich odbicia? W trakcie warsztatów wykonamy wodne portrety. Prosimy o przyniesienie na zajęcia własnego zdjęcia, które zostanie wykorzystane do pracy plastycznej.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

4 marca, godz. 16.00

W ukryciu

Cykl: Zobacz i poczuj

Warsztaty dla dorosłych z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pani dr Agata Iżykowska-Uszczyk, tłumaczenie: pani Elżbieta Resler. Za czym możemy się schować? Za maską, makijażem, strojem… Obejrzymy pracę Cindy Sherman z serii Clowns, zastanowimy się nad tym, jak to, co nakładamy na twarz, może zmienić postrzeganie nas samych. Prosimy o przyniesienie na zajęcia własnego zdjęcia, które zostanie wykorzystane do pracy plastycznej.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

5 marca, godz. 16.00

Otto Piene. Gwiazdy

Oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: pani Iwona Dorota Bigos. Spotkanie na wystawie będącej pierwszą w Polsce indywidualną wystawą prac Ottona Piene – światowej sławy niemiecko-amerykańskiego artysty, jednego z założycieli grupy ZERO. Pokazane na niej zostały słynne rzeźby powietrzne Długie gwiazdy (2014) oraz instalacja świetlna Praska przestrzeń światła (2002/2017).

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

***

11 marca, godz. 11.00–15.00

Irlandzki Dzień Rodzinny

Świętująca dwudzieste urodziny Fundacja Kultury Irlandzkiej zaprasza na zabawę z okazji Dnia św. Patryka. Na muzealnym dziedzińcu na starszych i młodszych czekać będą zadania plastyczne, układanki, irlandzkie gry planszowe i foto budka w irlandzkim stylu. Wrocławski zespół Irish Spin zaprezentuje pokaz tańca i zaprosi do zabawy w ramach warsztatów.

Program

godz. 11.00–15.00: Zielone warsztaty plastyczne z okazji zielonego święta:

– Przygotuj shamrock i kapelusz, czyli szykujemy się na paradę.

– Projektowanie strojów dla tancerek i tancerzy tańca irlandzkiego.

– W pracowni iluminatora: zaprojektuj zakładkę z inicjałami niczym z Księgi z Kells.

– Kącik kolorowanek dla najmłodszych.

– Zrób sobie zdjęcie na ściance. Załóż kapelusz, sukienkę lub dodaj brodę, by stworzyć zdjęcie w irlandzkim klimacie.

godz. 12.00: Pokaz tańca w wykonaniu szkoły tańca irlandzkiego Irish Spin.

godz. 12.45: Warsztaty tańca dla dzieci z instruktorami szkoły tańca irlandzkiego Irish Spin.

Dodatkowo: kącik z grami planszowymi, układankami i irlandzkim brain boxem.

Gmach Główny

11 marca, godz. 12.00

Z wiedeńskich galerii na ulice San Francisco, czyli kilka uwag o źródłach tzw. sztuki psychodelicznej

Cykl: Jakie to amerykańskie!

Wykład pani Justyny Chojnackiej. Co łączy wiedeńską secesję i amerykańską sztukę „Ery Wodnika”? Estetyka, która na dobre zagościła w grafice użytkowej tworzonej w środowisku artystów z San Francisco w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Graficy związani z identyfikacją wizualną dzielnicy Haight-Ashbury chętnie wykorzystywali m.in. motywy i tematy z dzieł Kolomana Mosera, Alfreda Rollera i innych twórców wiedeńskiej secesji czy niemieckiego Jugendstilu.

Gmach Główny, sala nr 116

Wstęp wolny.

11 marca, godz. 13.00

Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich – oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: panowie dr Robert Heś, Jacek Witecki.

Gmach Główny

Wstęp z biletem na wystawy czasowe. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

12 marca, godz. 11.00

Sztuka rokoka

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pana Michała Pieczki. Rokoko – styl w sztuce afirmujący lekkość i zabawę przez fantazyjne, asymetryczne kompozycje inspirowane florą czy kształtami wzburzonych fal. Wykład będzie okazją do poznania najważniejszych i najznakomitszych dzieł sztuki rokokowej. Omówione zostaną przykłady architektury sakralnej i świeckiej, malarstwa, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego w tym niezwykłym i fantazyjnym stylu. Prelegent zaprezentuje dzieła F. Bouchera, A. Watteau, J.-H. Fragonarda, J.-F. de Cuvilliésa czy B. Neumanna.

Gmach Główny, sala nr 116

Bilety: 10 zł.

11 marca, godz. 13.00

Kolorowa Wielkanoc

Cykl: Radość ze sztuki

Warsztaty rodzinne pani Julii Szot z tłumaczeniem na język ukraiński (przekład: pani Ewelina Kachińska) dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. W różnych stronach świata święta wielkanocne obchodzone są inaczej. Na warsztatach porozmawiamy o dawnych wiejskich tradycjach i zwyczajach wielkanocnych, również tych polskich. Poznamy regionalne ozdoby świąteczne, a następnie wykonamy wybraną z nich.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

Барвистий Великдень

Сімейні майстер-класи з перекладом українською для дітей 7–12 років, проводить Юлія Зот, переклад Евеліни Качинської. У різних частинах світу Великдень святкують по-різному. Під час занять ми поговоримо про старовинні сільські великодні традиції та звичаї, в тому числі польські. Ми дізнаємось про різні регіональні весняні святкові прикраси, а потім виготовимо одну з них.

Етнографічний Музей

вхід вільний, необхідна реєстрація: тел. 71 344 33 13.

11 marca, godz. 15.00

Nie do podrobienia. Sztuka artystek nieprofesjonalnych

Wykład pani Julii Szot. Spotkanie inaugurujące cykl wykładów poświęconych sztuce nieprofesjonalnej. W marcu skupimy się na popularyzowaniu twórczości artystek. Spróbujemy objąć różnorodność poruszanych przez nie tematów, używanych technik, spojrzeń na świat i stosunku do swojej sztuki. Poza zaprezentowaniem artystycznej różnorodności spróbujemy zastanowić się, czy istnieje wspólny dla nich mianownik.

Zajrzymy do wiejskiej chaty Katarzyny Gawłowej, przyjrzymy się obrazom Marii Ignarskiej (którymi zachwycał się Eugeniusz Geppert), a Anna Binkuńska zada kłam powszechnym wyobrażeniom na temat twórców nieprofesjonalnych. Sztuka artystek niedotkniętych przez akademickie schematy dziś bywa dla nas enigmatyczna. Wspólnie spróbujemy ją jednak rozwikłać, sięgając do biografii twórczyń oraz posiłkując się kontekstem historycznym.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

12 marca, godz. 12.00

Leluje – wycinanki świąteczne

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne pani Julii Szot dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. Spotkanie będzie okazją do poznania dawnych sposobów przystrajania domów na święta. Przyjrzymy się bliżej zwłaszcza zwyczajowi tworzenia barwnych wycinanek z papieru. Skupimy się na pochodzących z Kurpiowszczyzny lelujach – ozdobach wielkanocnych, które samodzielnie wykonamy.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

7 marca, godz. 14.00

W ukryciu, zakryci

Cykl: Dotknij Muzeum

Warsztaty pani dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla osób z niepełnosprawnością wzroku. W niektórych wierzeniach, gdy zakładamy maskę, stajemy się inną osobą. Kim chciałbyś/chciałabyś być? Obejrzymy maski afrykańskie, poszukamy inspiracji w ich kształtach i formach – będą dla nas punktem wyjścia do stworzenia własnych masek.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

10 marca, godz. 16.00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę stałą.

10–11 marca, godz. 15.00–22.00

LAACT XXIII / Light as a Creative Tool – wystawa, wykłady, spotkanie z artystami

Jak wygląda świat opowiedziany światłem? Będzie można przekonać się 10–11 marca, kiedy międzynarodowi artyści i kuratorzy sztuki zaprezentują w Pawilonie Czterech Kopuł swoje instalacje artystyczne, których medium jest światło. Inspiracją do tego wydarzenia stała się wystawa czasowa Otto Piene. Gwiazdy.

Dzięki współpracy pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz kolektywem NOKS zaprezentowana zostanie wystawa zbierająca świetlne prace kilkunastu artystów z Polski, Austrii, Niemiec, Słowenii i Brazylii. Zaplanowano również krótkie wykłady twórców light art (sztuki światła), oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów, a także projekcję na fasadzie budynku Pawilonu Czterech Kopuł, którą będzie można zobaczyć każdego dnia wydarzenia.

Więcej informacji

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 3 zł.

11 marca, godz. 11.00

Wdech – oddech…

Cykl: Maciejowe cuda

Warsztaty pana Macieja Makoscha dla dzieci w wieku od dziewięciu do dwunastu lat. Najpierw weź głęboki wdech, wciągnij powietrza, ile się da. Potem powoli i delikatnie wszystko wydmuchaj. Ćwicz i powtórz kilka razy. Baw się barwną plamą. Nie, nie, to nie będzie lekcja wychowania fizycznego. Nie potrzebujesz też stroju do gimnastyki. Po prostu przyjdź i przekonaj się. Będzie twórczo i kolorowo. Załóż coś odlotowego.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

***

18 marca, godz. 12.00

Zapomniany klasztor, czyli dzieje rezydencji jezuitów w Otyniu (1649–1776)

Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje

Wykład pana dra Dariusza Galewskiego. W połowie XVII w. prowincja czeska Towarzystwa Jezusowego otrzymała wielki majątek ziemski w Otyniu koło Nowej Soli, gdzie wkrótce powstała nowa rezydencja zakonu. Dzięki tej darowiźnie możliwe było wzniesienie w krótkim czasie okazałego kościoła i kolegium w Legnicy, a nieco później – odbudowa po pożarze kolegium w Żaganiu. Kto był donatorem jezuitów? Czy tak dobra sytuacja finansowa miała przełożenie na fundacje artystyczne, jakie powstały w Otyniu? Kto je realizował i jakie były ich losy? Jak obecnie wygląda dawna jezuicka placówka? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania.

Gmach Główny, sala nr 116

Wstęp wolny.

18 marca, godz. 11.00

Turniej o zawieszkę wrocławskiego króla kurkowego

Cykl: Radość ze sztuki

Rodzinne zajęcia edukacyjno-ruchowe pana Grzegorza Wojturskiego z tłumaczeniem na język ukraiński (przekład: pani Ewelina Kachińska). W trakcie zajęć dzieci będą zdobywać sprawności niezbędne dla uczestników dawnych zawodów strzeleckich. Obejrzą wystawę poświęconą wrocławskim bractwom strzeleckim, poznają ich skarby i dowiedzą się, kim był król kurkowy. Odbędzie się też konkurs na pewną rękę i celne oko. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody w formie zawieszek króla kurkowego.

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

Турнір за мудаль вроцлавського короля стрільців

Сімейні oсвітньо-розважальні заняття Гжегожа Войтурського з перекладом Евеліни Качинської для дітей з України. Подія з перекладом на українську мову в рамках циклу «Радість від мистецтва». Під час занять ми здобудемо навички, необхідні для учасників старовинних стрілецьких змагань у Вроцлаві. Разом оглянемо виставку, присвячену вроцлавським стрілецьким братствам, дізнаємось про їхні скарби та з’ясуємо ким був король стрільців. Для учасників ми організуємо конкурс на тверду руку та влучне око. Переможці отримають призи у вигляді медалей з королем стрільців.

Національний музей у Вроцлаві

Вхід вільний, реєстрація: тел. 71 372 51 48.

19 marca, godz. 12.00

Mały pająk na wielkie święto

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne pani Olgi Budzan dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. Podczas spotkania dzieci będą mogły wykonać tradycyjną ozdobę, która obok wycinanek zdobiła mieszkalne izby w okresie świątecznym. Uczestnicy warsztatów przyjrzą się różnym konstrukcjom pająków oraz wykonają maleńką ozdobę ze sznurka, słomy i bibuły. Dla cierpliwych.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

19 marca, godz. 15.00

Pisanki i palmy wielkanocne

Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku po wystawie czasowej, prowadzenie: pani Olga Budzan. Jakie w dotyku jest rdzenie sitowia? Ile koników zmieści się na jednym jajku? Które jajko na wystawie jest najstarsze, a które najcenniejsze? Na te i inne pytania odpowie pani Olga Budzan podczas oprowadzania po wystawie Pisanki i palmy wielkanocne.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

18 marca, godz. 11.00

Kiedy uśmiech jest niezbędny?

Cykl: Muzealne poruszenie

Warsztaty plastyczno-ruchowe pani Barbary Przerwy dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Warto się uśmiechać, nawet śmiać się głośno, jeśli tylko ku temu jest okazja. Narysować ikonkę uśmiechu potrafi każdy, lecz jakimi kolorami namalować śmiech? Prostą linią czy falowaną, krótkimi kreskami czy zygzakami? Natchnienia do zabawy plastycznej uczestnicy poszukają na wystawie Twarzą w twarz. Bacznie przyjrzą się twarzom obecnym w dziełach sztuki oraz swoim własnym.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

18 marca, godz. 16.00

Jerzy Nowosielski we Wrocławiu

Wykład pani Magdaleny Szafkowskiej. Jerzy Nowosielski od lat obecny jest we Wrocławiu za pośrednictwem wielu prac rozmieszczonych w różnych miejscach miasta. W kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej znajduje się 17 zakupionych od autora obrazów, tzw. świeckich ikon. Są to głównie kobiece akty, abstrakcje oraz silnie zgeometryzowane kompozycje rodzajowe i krajobrazowe. Zaprojektowane przez Nowosielskiego witraże zdobią okna dolnego kościoła św. Krzyża – pod wezwaniem św. Bartłomieja – pełniącym do 1997 r. funkcję cerkwi unickiej. Dla niej też wykonał ikonostas, ikony, szaty liturgiczne oraz chorągwie – wszystko utrzymane w uwspółcześnionej, syntetycznej formie. W trakcie wykładu przedstawione zostaną te oraz inne dzieła artysty.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

18 marca, godz. 18.00

Spojrzę głębiej lub dalej

Cykl: Co mnie porusza w sztuce współczesnej

Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „kim jestem?” artyści spoglądają do swojego wnętrza, przyglądają się pragnieniom, uczuciom, lękom, lecz patrzą też na otaczający ich świat i szukają odpowiedzi w sztuce innych kultur, wirtualnym świecie, twarzy anonimowego przechodnia etc. Prace z wystawy Twarzą w twarz będą prowadzić uczestników, a może wręcz prowokować do poszukiwań połączeń pomiędzy uśmiechem a napięciem w ciele, grymasem twarzy i lekkością płynnego ruchu. Intuicja podpowie wszystkim, czy spojrzą głębiej, czy dalej. Uczestnicy wraz z prowadzącą pozwolą sobie ruchem autentycznym narysować samych siebie.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 10 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

19 marca, godz. 11.00

Oddech gwiazdy

Cykl: #muzealniaki_pod_kopułą

Rodzinne warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat dwóch. Wdech, wydech, wdech, wydech… Gigantyczne gwiazdy Ottona Pienego poruszają się powoli i sprawiają wrażenie, jakby oddychały. Podczas zajęć rodzice z maluszkami nie tylko poznają sylwetkę tego niezwykłego artysty, lecz także zastanowią się, czy sztuka może wyciszać i uspokajać dużych oraz małych.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

19 marca, godz. 13.00

Wysoko, aż do gwiazd!

Cykl: Sztuczki w Pawilonie

Rodzinne warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Komety – gwiazdy z długim ogonem – właśnie spadły w Pawilonie, a każda jest w innym kolorze. Uczestnicy warsztatów wspólnie obejrzą te niezwykłe obiekty, a następnie każdy uczestnik wykona własne kolorowe komety.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

19 marca, godz. 16.00

Ewa Kuryluk poprowadzi mnie za rękę

Cykl: Do dzieła!

Warsztaty plastyczne dla młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa i Diana Sawicka. Spotkanie będzie zachętą do wspólnego rysowania. Przewrotny tytuł warsztatów przywołuje postać Ewy Kuryluk – niezwykła technika rysunku i malarstwa tej artystki stawia ją na pozycji nauczyciela idealnego. Uczestnicy dokładnie przyjrzą się i omówią jej prace eksponowane na wystawie stałej, a w trakcie zajęć rysunkowych analizować będą podstawowe proporcje ciała człowieka.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 10 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

***

25 marca, godz. 11.00

Poszukiwanie wiosny

Cykl: Zostań Cudo-Twórcą

Warsztaty plastyczne pani Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Pierwsze pąki, intensywna zieleń, coraz dłuższe spacery i wyższa temperatura, świat budzi się do życia na naszych oczach – to właśnie wiosna. Wyruszymy na jej poszukiwania w Muzeum, a podczas pracy plastycznej stworzymy kwietne kompozycje z papieru.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

25 marca, godz. 12.00

Pięknej książki nic nie zastąpi

Cykl: Piękne i użyteczne

Wykład pana Jakuba M. Łubockiego. Książka towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Choć jej forma i wykonanie z upływem czasu zmieniały się, to prawie każda epoka i miejsce szczyciły się własną kulturą książki. W tym czasie nie zmieniało się tylko jedno: ludzka potrzeba otaczania się pięknymi przedmiotami. Celebrowanie codzienności z ich użyciem może dawać nie tylko radość, lecz także pożytek. W tej roli niezastąpiona jest piękna książka. Wykład przybliży tę kategorię piękna, przejawiającego się w książce postrzeganej jako zespół „czynników materialnych, papieru, czcionek, ilustracji, druku i oprawy”.

Gmach Główny, sala nr 116

Wstęp wolny.

25 marca, godz. 13.00

Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich

Spotkanie dla głuchych z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pan Grzegorz Wojturski, tłumaczenie: pani Elżbieta Resler.

Gmach Główny

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

26 marca, godz. 11.00

Sztuka klasycyzmu

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pani Izabeli Trembałowicz-Chęć. W II połowie XVIII wieku Europa na nowo odkryła i zachwyciła się klasyczną estetyką starożytnych Greków oraz Rzymian. Stawiane w miastach, lecz także w sielskich zakątkach budynki nawiązywały formą do greckich świątyń – z ich kolumnadami i trójkątnymi tympanonami. Dominował kolor biały, odcienie szarości, kontur, czysta linia, matematycznie wyliczone piękno. Co spowodowało, że na nowo pokochano helleńsko-rzymską spuściznę?

Gmach Główny, sala nr 116

Bilety: 10 zł.

26 marca, godz. 12.00

Wikliniarskie ABC

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. Koordynacja: pani Paulina Suchecka. Mistrzowie, profesjonaliści opowiedzą o pozyskiwaniu surowca, pokażą, jak pracuje się z witkami wikliny i jak powstają różne formy i kształty wiklinowych wyrobów. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję samodzielnie, pod czujnym okiem fachowców, stworzyć własną wiklinową niespodziankę.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

25 marca, godz. 10.30

Najdłuższy wydech świata

Warsztaty towarzyszące wystawie czasowej Otto Piene. Gwiazdy. Prowadzenie: państwo Paulina i Dawid Galanciakowie-Ilczyszynowie z inicjatywy Wytchnienie. Oddech wydaje się tak oczywistym odruchem ciała, że może nie warto się nad nim zastanawiać. A jednocześnie jego moc jest niezwykła. Dzięki niemu możemy wpływać na rozluźnienie albo spięcie ciała, uspokojenie lub rozgrzanie emocji. I na wiele aspektów zdrowia. A co gdyby do oddechu dołączyć jeszcze wątek uważności i sprawdzić, jak wrażliwi jesteśmy na różne bodźce wzrokowe, słuchowe, a nawet dotykowe? Warsztaty będą okazją do zatrzymania się i zwolnienia na cały nadchodzący weekend. Sprawdzimy, jak wpływa duet oddechu i uważności i jak poprowadzą nas w tym prace artystyczne Ottona Piene. Prace, które całymi sobą zapraszają do zatrzymania się, spojrzenia w górę, wyciągnięcia ręki.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

25 marca, godz. 12.30

Naturalność

Cykl: Radość ze sztuki

Warsztaty pani Eweliny Kachińskiej dla rodzin z dziećmi. Uwaga: zajęcia wyłącznie w języku ukraińskim. Warto się uśmiechać, nawet śmiać się głośno, jeśli tylko ku temu jest okazja. Narysować ikonkę uśmiechu potrafi każdy, lecz jakimi kolorami namalować śmiech? Prostą linią czy falowaną, krótkimi kreskami czy zygzakami? Natchnienia do zabawy plastycznej uczestnicy poszukają na wystawie Twarzą w twarz. Bacznie przyjrzą się twarzom obecnym w dziełach sztuki oraz swoim własnym.

Натуральність – Майстер-класи Евеліни Качинської українською мовою для сімей з дітьми. Подія в рамках циклу «Радість від мистецтва».

Художні матеріали асоціюються нам з фарбами, глиною, мармуром. Всі вони натурального походження. Та чи саме мистецтво створене з них можемо назвати «природнім»? На найближчих заняттях познайомимось з Вами власне з такими скульптурами та інсталяціями, які перенесуть нас в світ натуральності. Інколи шорсткий, грубий та неотесаний. Але незмінно справжній. Запрошуємо!

Pawilon Czterech Kopuł / Павільйон Чотирьох Куполів

Вхід вільний. Реєстрація. Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

25 marca, godz. 16.00

Maska w kulturze Burkina Faso – część tradycji ustnej?

Wykład pani Magdy Podsiadły towarzyszący wystawie Twarzą w twarz. W kulturze ludów Burkina Faso maski mają fundamentalne znaczenie w rytuale przejścia, jakim jest inicjacja młodych mężczyzn. Symbolicznie odnawiają za jego sprawą boski porządek mitu o powstaniu świata. Finał ceremonii przejścia, zwany Wyjściem Masek, to święto i religijne, i społeczne zarazem, skomponowane jak totalne widowisko teatralne, w którym równoważne znaczenie mają wszelkie gatunki sztuki – od muzyki po poezję, od tańca po rzeźbę i malarstwo. Maski stanowią więc nie tylko element duchowej przemiany, lecz także tradycji ustnej.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

26 marca, godz. 15.00

„Świat, który trzeba widzieć” – wykluczenie i przywiązanie w sztuce Joanny Rajkowskiej

Cykl: Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu

Wykład pani Aleksandry Szwedo. Joanna Rajkowska w twórczości wykorzystuje różnorodne media, skupiając się przede wszystkim na działaniach w przestrzeni publicznej. Zagłębiając się w proces odswajania i odczłowieczania, artystka minimalizuje działalność człowieka i skupia się na nieludzkich relacjach. Wielowymiarowy projekt Psy z Üsküdar traktuje o symbolicznym wykluczeniu zwierząt ze społeczności, łączy w sobie dramat niechcianych istot z baśniową historią ocalenia. Rajkowska, chcąc zrozumieć istotę człowieczeństwa, sięga po historię bezpańskich psów błąkających się po cmentarzach Stambułu.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

26 marca, godz. 16.30

Psie wizerunki nie tylko na fotografii

Wykład pani Magdy Szafkowskiej. Charakter „najwierniejszego z wiernych” oraz różnorodność ras w obrębie gatunku canis lapus familiaris (lub inaczej: canis familiaris) od prawieków inspirowały przedstawicieli homo sapiens o większym lub mniejszym zacięciu artystycznym. Do najpopularniejszych tego typu przejawów należą drobne wytwory plastyczne z ceramiki, drewna, metalu. Obecnie istnieje cała gałąź kolekcjonerstwa takich przedmiotów, często sprowadzanych nawet z odległych stron świata. Podobnie jak w malarstwie czy fotografii – zarówno tej artystycznej, jak i reportażowej – odzwierciedlają przemiany w wyglądzie psich ras oraz ich odmian. Wiąże się to z ciągle zmieniającymi się rolą tych zwierząt w naszym życiu oraz naszym stosunkiem do nich.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

***

Dzień bezpłatny w Muzeum „Panorama Racławicka”

4 kwietnia 2023 Muzeum „Panorama Racławicka” będzie można zwiedzić bezpłatnie. Jest to prezent Muzeum Narodowego we Wrocławiu z okazji 229. rocznicy bitwy pod Racławicami i jubileuszu siedemdziesięciopięciolecia placówki.

Tego dnia Muzeum będzie czynne od godz. 8.30 do 19.00. Ze względów konserwatorskich oraz by zapewnić komfort zwiedzającym, jednorazowo na platformę widokową będzie mogło wejść 85 osób. Przewidywany czas zwiedzania jednej grupy to około 15 minut.

Nie ma możliwości rezerwacji miejsc. W dniu bezpłatnego wstępu szatnia będzie nieczynna, dlatego organizatorzy proszą o przychodzenie bez plecaków i bagażu.

Pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zachęca: Już blisko 11 milionów ludzi z całego świata poznało fenomen, jakim jest „Panorama Racławicka”. Badania statystyczne potwierdzają, że wielu wrocławian, mogących odwiedzić „Panoramę Racławicką” w każdej chwili, odkłada tę wizytę na później. A tym „później” jest już… 4 kwietnia 2023! Z okazji 229. rocznicy chwalebnego triumfu Kościuszki i 75. urodzin MNWr zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie Muzeum „Panorama Racławicka”. Zastukaj do Styki. Skossakuj się!

Bilet otrzymany 4 kwietnia w Muzeum „Panorama Racławicka” uprawnia do bezpłatnego wejścia na wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu w ciągu trzech miesięcy od daty seansu.

1 kwietnia, godz. 11.00

Przygody Czerwonego Kapturka

Zajęcia edukacyjne pana Sławomira Ortyla dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat lat, wydarzenie towarzyszące wystawie Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich. Scenariusz zajęć oparty będzie na motywach bajki o Czerwonym Kapturku, lecz nie do końca, co oznacza, że momentami akcja potoczy się nieprzewidywalnie. Ot, co babcia Czerwonego Kapturka zabierze ze sobą do wilczego brzucha? Dlaczego przed pożarciem nie będzie chciała się rozstać z upchaną czymś po brzegi wielką skarpetą? I kogo tam, w tym wilczym brzuchu, spotka? No i wreszcie – zaglądając na wystawę Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich – dowiemy się, czy leśniczy zdecyduje się na kuszę, strzelbę, muszkiet, czy może na… środki usypiające.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

1 kwietnia, godz. 12.00

Atlantyda naszych czasów, jej zabytki i kultura

Cykl: Wyjątkowe zjawiska w sztuce pozaeuropejskiej

Wykład pani dr Beaty Lejman. Historia i kultura tonącego archipelagu wysp oraz głos rozpaczy jego mieszkańców będą kanwą opowieści o raju traconym na skutek przedkładania fałszywie pojętego rozwoju gospodarczego nad dobrostan planety i żyjących na niej ludzi.

Gmach Główny, sala nr 116

Wstęp wolny.

2 kwietnia, godz. 11.00

Niedokończone

Cykl: Zostań Cudo-Twórcą

Zajęcia edukacyjne pani Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat. Czy to możliwe, by niedokończone dzieła zdobiły muzealne galerie? Dlaczego artyści nie zawsze kończą swoje prace? Czy może celowo, a może coś stanęło im na przeszkodzie? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas zajęć. W trakcie warsztatów plastycznych postaramy się wyręczyć niektórych artystów i dokończyć dzieła za nich.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

1 kwietnia, godz. 10.00–16.00

Kiermasz wielkanocny

W sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową tradycyjnie odbędzie się w Muzeum Etnograficznym coroczny kiermasz wielkanocny. Będzie można na nim spotkać się z twórcami oraz zakupić palmy plecione z suszonych i barwionych kwiatów, traw i ziół, różnorodne pisanki (wykonane techniką batikową, rytowniczą, aplikacyjną oraz jajka zdobione m.in. farbami, koralikami czy wiertłem dentystycznym), stroiki wielkanocne, bibułowe kwiaty i wiele innych świątecznych dekoracji.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

1 kwietnia, godz. 15.00

„Nowa moc” – o niecodziennym czasie wielkanocnego świętowania

Wykład pani Agnieszki Szepetiuk-Barańskiej towarzyszący wystawie Pisanki i palmy wielkanocne. Zapraszamy w podróż do źródeł obchodzonych na wiosnę świąt i zwyczajów. Poruszające wyobraźnię przedmioty dawnej i współczesnej plastyki obrzędowej będą punktem wyjścia do świątecznych opowieści i zdarzeń, które dają siłę. Narracja dotyczyć będzie dawnych i współczesnych sposobów świętowania, zmieniających się okoliczności i zachowań, a także reguł świata na opak z łamaniem norm, hałasem i ucztowaniem. Będzie to też opowieść o odnawianiu energii, wiosennej witalności, uważności w obserwowaniu świata roślin i zwierząt, a przede wszystkim o przeganianiu złych mocy.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

1 kwietnia, godz. 15.00

Cuda z sitowiem

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne dla dzieci i młodzieży w wieku od ośmiu do piętnastu lat. Prowadzenie: pani Edyta Haratyk. Wśród różnych technik zdobienia jajek na Wielkanoc jedna wymaga użycia wyjątkowego surowca – rdzenia sitowia. Artystka przybliży proces pozyskiwania tego specyficznego materiału, pokaże sposób komponowania wzorów i pokieruje pracą przy oklejaniu jajek rdzeniem sitowia i kolorową włóczką. Wyzwanie dla precyzyjnych.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

31 marca, godz. 16.00

O czwartej pod Kopułami

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej drugiej połowy XX i początku XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę stałą.

1 kwietnia, godz. 12.00

Woda

Cykl: Dotknij Muzeum

Warsztaty pani Moniki Ćmy dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Nasze ciało wypełnione jest w 70–80% wodą. Żywioł ten również pokrywa 70,9% naszej planety. Woda może rozpuścić więcej substancji niż jakakolwiek inna ciecz. W trakcie warsztatów zanurzymy się głęboko Pod wodę – w obraz Alfreda Lenicy. Jego oceaniczna otchłań będzie punktem wyjścia do ruchu. Przemienimy się w wodne stworzenia poszukujące przyjemności w ruchu poprzez orzeźwiający taniec.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

1 kwietnia, godz. 14.00

Namaluj mnie

Warsztaty pani dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu, wydarzenie towarzyszące wystawie Twarzą w twarz. Jaki jestem? Jak wyglądam? W trakcie spotkania przyjrzymy się różnym sposobom przedstawiania twarzy. Czy zawsze jest pokazywana w pełni, czy detal potrafi nam zdradzić, kim jest dana osoba? W części warsztatowej, pracując w zespołach rodzinnych, spróbujemy uwiecznić siebie nawzajem.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

1 kwietnia, godz. 16.00

Wszystkie twarze Cindy Sherman

Wykład pani Aleksandry Szwedo towarzyszący wystawie Twarzą w twarz. Cynthia Morris Sherman to amerykańska artystka zajmująca się głównie fotografią. Studiowała malarstwo na Buffalo State College, jednak rozczarowana tym medium, porzuciła je i zajęła się robieniem zdjęć. Wraz z takimi artystkami jak Laurie Simmons czy Barbara Kruger uważana jest za część Pictures Generation. Już w latach 80. XX w. przewidziała przyszłość – przed erą mediów społecznościowych, selfies i filtrami na Instagrama. Tworzyła autoportrety zmuszające do przyjrzenia się własnej tożsamości. Za jej przełomową pracę uważa się cykl czarno-białych fotografii Untitled Film Stills, na których artystka wciela się w role kobiece ukazywane w mediach. To właśnie przyjmowanie tożsamości i konstruowanie różnych wcieleń będzie tematem wykładu – analizując jej najbardziej znane realizacje, spróbujemy odpowiedzieć na pytania, gdzie w często wymyślnych, odważnych kreacjach jest prawdziwe „ja” autorki oraz jak Sherman odnajduje się dziś w social mediach, które stały się odbiciem jej sztuki.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

***

15 kwietnia, godz. 11.00

Okiem malarza. Radość ze sztuki malarskiej w Światowym Dniu Sztuki

Cykl: Radość ze sztuki

Rodzinne zajęcia plastyczne pana Michała A. Pieczki z tłumaczeniem na język ukraiński (przekład: pani Ewelina Kachińska). W trakcie spotkania dzieci będą miały okazję obejrzeć najcenniejsze obrazy wielkich mistrzów pędzla. Zobaczą wówczas, w jaki sposób malarze różnych epok ukazywali w swoich dziełach Boga, świętych, ludzi oraz rośliny i zwierzęta. Następnie podczas warsztatów plastycznych uczestnicy wykonają z różnych materiałów kolażowe obrazy z motywem przewodnim zaczerpniętym z obejrzanych prac malarskich. Zapraszamy na niezapomnianą przygodę ze sztuką.

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

Очима художника. Радість від живопису у Всесвітній день мистецтва. Сімейні заняття Міхала Пєчки з перекладом Евеліни Качинської для дітей з України. Подія з перекладом на українську мову в рамках циклу «Радість від мистецтва»

Національний музей у Вроцлаві

Вхід вільний, реєстрація: тел. 71 372 51 48.

15 kwietnia, godz. 12.00

„Siedmiu wspaniałych” z Kanady

Cykl: Jakie to amerykańskie!

Wykład pani Magdaleny Szafkowskiej. Do Grupy Siedmiu, która ukonstytuowała się w 1920 roku, należeli Wawrzyn Harris (1885–1970), J.E.H. MacDonald (1873–1974), A.Y. Jackson (1882–1974), Franklin Carmichael (1890–1945), Fryderyk Horsman Varley (1881–1969), Franciszek Johnston (1888–1949) i Artur Lismer (1885–1969). Ich guru był niewątpliwie Tomasz Thomson (1877–1917) – jeden z najwybitniejszych kanadyjskich twórców rodzimego pejzażu, zmarły w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach na wodach jeziora Canoe w Parku Prowincjonalnym Algonquin, którego widoki najczęściej malował. Na przełomie lat 2011–2012 odbyła się wielka wystawa twórczości tych malarzy w Muzeum Narodowym w Oslo, której towarzyszył wspaniale wydany katalog.

Gmach Główny, sala nr 116

Wstęp wolny.

16 kwietnia, godz. 11.00

Sztuka romantyzmu

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pana dr. Dariusza Galewskiego. Chociaż sztuka okresu romantyzmu przypadająca na pierwszą połowę XIX w. wyraziła się najpełniej w literaturze pięknej i muzyce, pozostawiła po sobie również głęboki ślad w malarstwie i architekturze oraz (w znacznie mniejszym stopniu) w rzeźbie. Jakie były geneza i największe dokonania romantyzmu? Gdzie znajdowały się główne ośrodki artystyczne? Czy romantyzm oddziałał na sztukę kolejnego stulecia? Odpowiedzi na te pytania dostarczy wykład.

Gmach Główny

Bilety: 10 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

16 kwietnia, godz. 12.00

Konik z papieru

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. Prowadzenie: pani Olga Budzan. Wycinanki rozwijają małą motorykę, cierpliwość i precyzję. Te inspirowane światem natury są szczególnie piękne. Podczas warsztatów będzie można wykonać własną wycinankę, odwołując się do tradycyjnych wzorów i motywów. Czy wykonany zostanie konik kary, paradny lub pstry – zależeć będzie od inwencji młodego twórcy. Zajęcia dla precyzyjnych.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

14 kwietnia, godz. 16.00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie czasowej „Twarzą w twarz”

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową.

15 kwietnia, godz. 11.00

Wiosna, ach to ty!

Cykl: Muzealne poruszenie

Warsztaty plastyczno-ruchowe pani Barbary Przerwy dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Najważniejszym kolorem w wiosennym krajobrazie jest zielony. Ta barwa symbolizuje radość z budzącej się do życia przyrody. W trakcie spotkania w Pawilonie obejrzymy obrazy, na których artyści użyli dużo koloru zielonego, zatańczmy świeżą trawę i młode zielone listki. Gestem tanecznym na bardzo dużych formatach papieru namalujemy wspólnie zielone impresje na temat wiosny.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

15 kwietnia, godz. 12.30

Spojrzeć we własne oczy

Cykl: Radość ze sztuki

Warsztaty pani Eweliny Kachińskiej dla rodzin z dziećmi (w języku ukraińskim). Podczas kwietniowych zajęć zastanowimy się nad tym, co widzimy codziennie, czyli ludzką twarz. Jak duże znaczenie muszą mieć nasze twarze, skoro były portretowane w ciągu wielu wieków? Czy ludzka twarz naprawdę wygląda tak, jak ją postrzegamy? A czy zmieniając rysy twarzy, zmieniamy również tożsamość? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy sobie, oglądając wystawę Twarzą w twarz. W części warsztatowej stworzymy autoportrety z ciekawych materiałów. Zapraszamy.

Заглянути собі в очі. Майстер-класи Евеліни Качинської українською мовою для сімей з дітьми. Подія в рамках циклу «Радість від мистецтва». На квітневих заняттях ми поміркуємо над тим, що бачимо щодня – обличчям людини. Наскільки важливими мають бути наші обличчя, якщо їх зображували протягом багатьох століть? Чи справді людське обличчя виглядає так, як ми його сприймаємо? І коли ми змінюємо риси обличчя, чи змінюємо ми також свою особистість? На ці та багато інших запитань ми відповімо під час перегляду виставки «Обличчям до обличчя», а під час майстер-класу створимо власні автопортрети з цікавих матеріалів. Запрошуємо вас!

Pawilon Czterech Kopuł / Павільйон Чотирьох Куполів

Вхід вільний. Реєстрація. Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

15 kwietnia, godz. 16.00

Wszystkie odcienie zieleni

Cykl: Zobacz i poczuj

Warsztaty dla dorosłych z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa, tłumaczenie: pani Elżbieta Resler. Kwiecień to miesiąc, kiedy przyroda obdarowuje nas różnymi odcieniami zieleni. A jaką zieleń uwielbiają artyści i co nią malowali? Może most, może parasol, może podwodny świat, a może też psa? Fascynacja przyrodą zaowocowała także wspaniałymi abstrakcjami w zielonych barwach. Zapraszamy do muzealnych poszukiwań, a warsztaty plastyczne zakończymy wspólnym malowaniem we wszystkich odcieniach zielonego koloru.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

***

29 kwietnia, godz. 11.00

Prawe do lewego, czyli jak się ubrać w czasach kryzysu

Zajęcia edukacyjne pani Izabeli Trembałowicz-Chęć dla dzieci i młodzieży w wieku od siedmiu do piętnastu lat, wydarzenie towarzyszące wystawie Moda stanu wojennego. Umiejętność dziergania na drutach lub szydełku pomaga zamienić kłębek włóczki w serwetki, szal, a nawet sweter czy rękawiczki. Do dzieła!

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

29 kwietnia, godz. 13.00

„Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich” – oprowadzanie z audiodeskrypcją

Spotkanie dla osób niewidomych i niedowidzących. Prowadzenie: pan Sławomir Ortyl. Podczas godzinnego spotkania uczestnicy dowiedzą się, czym były i jaką funkcję pełniły wrocławskie bractwa strzeleckie oraz na czym polegały ich obyczaje. Opisy audiodeskrypcyjne drogocennych artefaktów pozwolą wyobrazić sobie bogactwo bractw. Spotkanie będzie okazją do poznania skarbów sztuki złotniczej oraz dawnej broni, fundowanych dla bractw przez zwycięzców zawodów strzeleckich oraz władców ówcześnie panujących.

Gmach Główny

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

30 kwietnia, godz. 11.00

Sztuka realizmu

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pani Jadwigi Jasińskiej-Sadury. Uczestnicy poznają oblicza realizmu w sztuce dawnej i współczesnej. Dowiedzą się, dlaczego nie możemy mówić o pozytywizmie w malarstwie i rzeźbie drugiej połowy XIX w., a także dlaczego Gustaw Courbet nie malował aniołów. Realizm w Polsce miał także wybitnych przedstawicieli, m.in. braci Gierymskich, Jana Matejkę czy Józefa Chełmońskiego, których obrazy zostaną zaprezentowane na spotkaniu.

Gmach Główny, sala 116

Bilety: 10 zł.

30 kwietnia, godz. 12.00

Śpiewajka na majówkę

Cykl: ETNO w południe

Rodzinne warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku od trzech do ośmiu lat. Prowadzenie: pani Marta Derejczyk. Będzie to muzyczne spotkanie, na którym można poznać i wspólnie pośpiewać stare piosenki wykonywane kiedyś dla dzieci lub przez dzieci. Do uczestnictwa w zajęciach nie są konieczne żadne umiejętności, w tym umiejętność czytania liter czy nut, chętni mogą natomiast przybyć z własnymi instrumentami.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

26 kwietnia, godz. 12.00

Roman Opałka – „Z wnętrza Ziemi”

Cykl: Dozwolone od lat osiemnastu

Warsztaty dla dorosłych, prowadzenie: pani Iwona Gołaj. Zanim w 1965 r. Roman Opałka (1931–2011) rozpoczął dzieło życia, malując pierwszy obraz liczony, tworzył prace utrzymane w stylu malarstwa materii oraz cykle grafik o charakterze metaforycznym. Kwietniowymi dziełami miesiąca w Pawilonie Czterech Kopuł są właśnie jego grafiki Z wnętrza oraz Ziemia, znajdujące się od lat w kolekcji. Staną się punktem wyjścia do poznania, również na podstawie prac innych autorów prezentowanych na wystawie stałej, technik graficznych: kwasorytu, linorytu i drzeworytu.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 10 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

28 kwietnia, godz. 16.00

O czwartej pod Kopułami

Spotkanie w ramach cichych godzin dla osób wysoko wrażliwych.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę stałą.

29 kwietnia, godz. 18.00

Gwiazdy pełne kolorów (żywiołów)

Warsztaty tańca intuicyjnego, prowadzenie: pani Barbara Przerwa, wydarzenie w ramach Międzynarodowego Dnia Tańca. Siedem gigantycznych gwiazd o intensywnych barwach zabierze nas w świat żywiołów i wizjonerskich rzeźb powietrznych. Otton Piene – niemiecko-amerykański artysta multimedialny – w instalacji Długie gwiazdy (Langen Stars), które pod wpływem napompowywania lub upuszczania powietrza unoszą się i zapadają, stworzył dzieło uniwersalne, któremu znaczenie nadają sami widzowie. Te ożywione instalacje staną się dla nas przestrzenią do działań tanecznych, spróbujemy wytańczyć energię żywiołu wody, ognia, powietrza i ziemi. W ruchu autentycznym, geście spontanicznym wypełnimy przestrzeń wystawy emocjami i doświadczeniami. Patronem akcji tańczMY jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 10 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

30 kwietnia, godz. 11.00

Nocne historie i orzeł do góry nogami

Cykl: #muzealniaki_pod_kopułą

Rodzinne warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat dwóch. Niezwykły obraz Zdzisława Nitki na pozór przedstawia niemające ze sobą powiązania nierealne sytuacje. Gdy jednak dokładniej zbadamy gruby kontur i ostre zestawienia barw, to nawet te na pierwszy rzut oka dziwne sceny odkryją przed nami swoje znaczenie. Przyjrzymy się zatem obrazowi, a potem razem z dziećmi sami spróbujemy sił w rysowaniu nierealnych sytuacji.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

30 kwietnia, godz. 13.00

Mocna linia, gruby kontur

Cykl: Sztuczki w Pawilonie

Rodzinne warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Jak myślicie, ile kolorów farb trzeba mieć, żeby namalować obraz? Czy obraz musi przedstawiać coś konkretnego, a może wolno namalować jakąś dziwną sytuację? W odpowiedzi na te pytania pomoże nam obraz wrocławskiego malarza Zdzisława Nitki. Następnie spróbujemy sił w zabawie rysowance, a niesamowite rysunki ozdobią domowe galerie sztuki.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

30 kwietnia, godz. 16.00

Autoportret w ruchu

Warsztaty ruchowe połączone z oprowadzaniem po wystawie Twarzą w twarz, wydarzenie w ramach Międzynarodowego Dnia Tańca. Oprowadzanie – pani Barbara Przerwa. Warsztaty ruchowe – pan Tomasz Wiktor. Spotkanie na wystawie czasowej i prezentowane tam eksponaty staną się inspiracją do warsztatów ruchowych – ekspresją ciałem w przestrzeni trójwymiarowej. Uczestnicy będą mogli zapoznać się ze nowoczesnymi formami wyrażania „ja” i stworzyć „autoportret w ruchu”, celem zaś działań będzie łączenie sztuki performatywnej, tanecznej i wizualnej. Patronem akcji tańczMY jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

30 kwietnia, godz. 17.00

Bożena Grzyb-Jarodzka – portret wrocławski

Cykl: Do dzieła!

Warsztaty plastyczne dla młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: pani Diana Sawicka. W trakcie spotkania poruszymy zagadnienie znaczenia portretu w kulturze. Skupimy się na dorobku artystycznym wrocławskiej artystki Bożeny Grzyb-Jarodzkiej, doceniając jej charakterystyczną linię i niezwykłe zestawienia kolorystyczne. Skoncentrujemy się na proporcjach ludzkiej twarzy i poprzez liczne ćwiczenia będziemy rozwijać zdolności plastyczne.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 10 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.