Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

3–26 marca 2023 roku

4 marca, godz. 12.00

Złotnicy wrocławskich bractw strzeleckich

Wykład w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich.

Złotnicy z Wrocławia, Norymbergi, Augsburga i Berlina, czyli elita rzemieślnicza Europy. To oni byli twórcami niezwykłych precjozów, którymi możni tego świata obdarowywali w czasach nowożytnych wrocławskie bractwa strzeleckie – mówi prelegent, pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Kunszt rzemiosła, wyrafinowane kształty, niecodzienne treści i piękno tych przedmiotów – wszystko to jakże boleśnie nam uzmysławia, jaką stratę poniosło wrocławskie muzealnictwo w czasie ostatniej wojny i w tych kilku latach, które po jej zakończeniu nie były bynajmniej w pełni bezpieczne i spokojne. Opowieść o bezcennej kolekcji, którą utraciło miasto Wrocław. I o świadomości, jak cenna ona była dla jego historii i tożsamości. Póki co, w większości przypadków pozostały nam po tych precjozach tylko ich zdjęcia. Ale dzięki nim wiemy, czego szukamy i jak wiele jeszcze pracy przed nami.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5, sala nr 116

Wstęp wolny.

4 marca, godz. 11.00

Jak rośnie rzeżucha, czyli wiosna w sztuce

Cykl: Z rodziną do Muzeum

Zajęcia edukacyjne pana Sławomira Ortyla dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Gdzie przed zimą chowają się tulipany, krokusy, przebiśniegi i co jest potrzebne, żeby wiosną pojawiły się na świecie? Do czego warzywom służą nasiona i jak wyglądają nasionka marchewki, rzodkiewki, buraków? Po co roślinom są potrzebne korzenie i co zrobić, żeby zobaczyć korzenie fasolki? Jednym zdaniem: będziemy poznawać zachwycające tajemnice roślin. A, i jeszcze to – na koniec przygotujemy rzeżuchową wyspę na oceanie pełnym… rzeżuchojadów. Uwaga, prosimy o przyniesienie dużego płaskiego talerza pod budowę wyspy.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

4 marca, godz. 15.00

Muzealna złota rączka

Warsztaty pani Karoliny Rzepki dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu. Na zajęciach poznamy kolekcję dwudziestu zawieszek strzeleckich i wcielimy się w rolę wrocławskich złotników, a do tego będzie nam potrzebna nie lada precyzja wymagająca wytężonego wzroku, skupienia i uwagi. Przed zabraniem się do pracy dokładnie przyjrzymy się wszystkim szczegółom tych złotych niewielkich przedmiotów prezentowanych na wystawie.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

5 marca, godz. 12.00

Kogutki, leluje i inne motywy – kartka wielkanocna

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne pani Pauliny Sucheckiej dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Choć wysyłanie kartek świątecznych nie jest współcześnie tak oczywiste, zachęcamy do samodzielnego ich przygotowania. Inspiracją dla uczestników zajęć będą motywy nawiązujące do tradycyjnej sztuki ludowej.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

3 marca, godz. 16.00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie czasowej „Twarzą w twarz”

Najnowsza wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej zbudowana została wokół najważniejszych dla historii twarzy zagadnień: samoidentyfikacji, portretu i twarzy syntetycznej. Obejrzeć na niej można prace ponad dwudziestu artystów z całego świata.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

4 marca, godz. 12.00

Twarzą w twarz

Oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: pani Małgorzata Micuła.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową.

4 marca, godz. 12.00

Ziemia

Cykl: Dotknij Muzeum

Warsztaty pani Moniki Ćmy dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Ziemia symbolizuje stałość. Stanowi materię, którą możemy zbadać poprzez dotyk czy węch. Naturalna materia stanowiła inspirację dla wybranych artystów współczesnych, których prace prezentowane są na wystawie stałej w Pawilonie Czterech Kopuł. W trakcie spotkania zajmiemy się poszukiwaniem i odczuwaniem bezpiecznego, stabilnego gruntu. Poznając prace Zbigniewa Makowskiego, zagłębimy się w materii.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

4 marca, godz. 14.00

W odbiciu tafli

Warsztaty pani dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu, wydarzenie towarzyszące wystawie Twarzą w twarz. Wiecie, kim był Narcyz? A kim była Echo? Posłuchamy opowieści o tych mitologicznych postaciach. Zobaczymy prace artystów, którzy chcieli sportretować młodzieńca. Czy znajdziemy podobieństwa między tymi obrazami? Czy może tafla wody zniekształca ich odbicia? W trakcie warsztatów wykonamy wodne portrety. Prosimy o przyniesienie na zajęcia własnego zdjęcia, które zostanie wykorzystane do pracy plastycznej.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

4 marca, godz. 16.00

W ukryciu

Cykl: Zobacz i poczuj

Warsztaty dla dorosłych z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pani dr Agata Iżykowska-Uszczyk, tłumaczenie: pani Elżbieta Resler. Za czym możemy się schować? Za maską, makijażem, strojem… Obejrzymy pracę Cindy Sherman z serii Clowns, zastanowimy się nad tym, jak to, co nakładamy na twarz, może zmienić postrzeganie nas samych. Prosimy o przyniesienie na zajęcia własnego zdjęcia, które zostanie wykorzystane do pracy plastycznej.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

5 marca, godz. 16.00

Otto Piene. Gwiazdy

Oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: pani Iwona Dorota Bigos. Spotkanie na wystawie będącej pierwszą w Polsce indywidualną wystawą prac Ottona Piene – światowej sławy niemiecko-amerykańskiego artysty, jednego z założycieli grupy ZERO. Pokazane na niej zostały słynne rzeźby powietrzne Długie gwiazdy (2014) oraz instalacja świetlna Praska przestrzeń światła (2002/2017).

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

***

11 marca, godz. 11.00–15.00

Irlandzki Dzień Rodzinny

Świętująca dwudzieste urodziny Fundacja Kultury Irlandzkiej zaprasza na zabawę z okazji Dnia św. Patryka. Na muzealnym dziedzińcu na starszych i młodszych czekać będą zadania plastyczne, układanki, irlandzkie gry planszowe i foto budka w irlandzkim stylu. Wrocławski zespół Irish Spin zaprezentuje pokaz tańca i zaprosi do zabawy w ramach warsztatów.

Program

godz. 11.00–15.00: Zielone warsztaty plastyczne z okazji zielonego święta:

– Przygotuj shamrock i kapelusz, czyli szykujemy się na paradę.

– Projektowanie strojów dla tancerek i tancerzy tańca irlandzkiego.

– W pracowni iluminatora: zaprojektuj zakładkę z inicjałami niczym z Księgi z Kells.

– Kącik kolorowanek dla najmłodszych.

– Zrób sobie zdjęcie na ściance. Załóż kapelusz, sukienkę lub dodaj brodę, by stworzyć zdjęcie w irlandzkim klimacie.

godz. 12.00: Pokaz tańca w wykonaniu szkoły tańca irlandzkiego Irish Spin.

godz. 12.45: Warsztaty tańca dla dzieci z instruktorami szkoły tańca irlandzkiego Irish Spin.

Dodatkowo: kącik z grami planszowymi, układankami i irlandzkim brain boxem.

Gmach Główny

11 marca, godz. 12.00

Z wiedeńskich galerii na ulice San Francisco, czyli kilka uwag o źródłach tzw. sztuki psychodelicznej

Cykl: Jakie to amerykańskie!

Wykład pani Justyny Chojnackiej. Co łączy wiedeńską secesję i amerykańską sztukę „Ery Wodnika”? Estetyka, która na dobre zagościła w grafice użytkowej tworzonej w środowisku artystów z San Francisco w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Graficy związani z identyfikacją wizualną dzielnicy Haight-Ashbury chętnie wykorzystywali m.in. motywy i tematy z dzieł Kolomana Mosera, Alfreda Rollera i innych twórców wiedeńskiej secesji czy niemieckiego Jugendstilu.

Gmach Główny, sala nr 116

Wstęp wolny.

11 marca, godz. 13.00

Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich – oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: panowie dr Robert Heś, Jacek Witecki.

Gmach Główny

Wstęp z biletem na wystawy czasowe. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

12 marca, godz. 11.00

Sztuka rokoka

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pana Michała Pieczki. Rokoko – styl w sztuce afirmujący lekkość i zabawę przez fantazyjne, asymetryczne kompozycje inspirowane florą czy kształtami wzburzonych fal. Wykład będzie okazją do poznania najważniejszych i najznakomitszych dzieł sztuki rokokowej. Omówione zostaną przykłady architektury sakralnej i świeckiej, malarstwa, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego w tym niezwykłym i fantazyjnym stylu. Prelegent zaprezentuje dzieła F. Bouchera, A. Watteau, J.-H. Fragonarda, J.-F. de Cuvilliésa czy B. Neumanna.

Gmach Główny, sala nr 116

Bilety: 10 zł.

11 marca, godz. 13.00

Kolorowa Wielkanoc

Cykl: Radość ze sztuki

Warsztaty rodzinne pani Julii Szot z tłumaczeniem na język ukraiński (przekład: pani Ewelina Kachińska) dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. W różnych stronach świata święta wielkanocne obchodzone są inaczej. Na warsztatach porozmawiamy o dawnych wiejskich tradycjach i zwyczajach wielkanocnych, również tych polskich. Poznamy regionalne ozdoby świąteczne, a następnie wykonamy wybraną z nich.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

Барвистий Великдень

Сімейні майстер-класи з перекладом українською для дітей 7–12 років, проводить Юлія Зот, переклад Евеліни Качинської. У різних частинах світу Великдень святкують по-різному. Під час занять ми поговоримо про старовинні сільські великодні традиції та звичаї, в тому числі польські. Ми дізнаємось про різні регіональні весняні святкові прикраси, а потім виготовимо одну з них.

Етнографічний Музей

вхід вільний, необхідна реєстрація: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, тел. 71 344 33 13.

11 marca, godz. 15.00

Nie do podrobienia. Sztuka artystek nieprofesjonalnych

Wykład pani Julii Szot. Spotkanie inaugurujące cykl wykładów poświęconych sztuce nieprofesjonalnej. W marcu skupimy się na popularyzowaniu twórczości artystek. Spróbujemy objąć różnorodność poruszanych przez nie tematów, używanych technik, spojrzeń na świat i stosunku do swojej sztuki. Poza zaprezentowaniem artystycznej różnorodności spróbujemy zastanowić się, czy istnieje wspólny dla nich mianownik.

Zajrzymy do wiejskiej chaty Katarzyny Gawłowej, przyjrzymy się obrazom Marii Ignarskiej (którymi zachwycał się Eugeniusz Geppert), a Anna Binkuńska zada kłam powszechnym wyobrażeniom na temat twórców nieprofesjonalnych. Sztuka artystek niedotkniętych przez akademickie schematy dziś bywa dla nas enigmatyczna. Wspólnie spróbujemy ją jednak rozwikłać, sięgając do biografii twórczyń oraz posiłkując się kontekstem historycznym.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

12 marca, godz. 12.00

Leluje – wycinanki świąteczne

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne pani Julii Szot dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. Spotkanie będzie okazją do poznania dawnych sposobów przystrajania domów na święta. Przyjrzymy się bliżej zwłaszcza zwyczajowi tworzenia barwnych wycinanek z papieru. Skupimy się na pochodzących z Kurpiowszczyzny lelujach – ozdobach wielkanocnych, które samodzielnie wykonamy.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

7 marca, godz. 14.00

W ukryciu, zakryci

Cykl: Dotknij Muzeum

Warsztaty pani dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla osób z niepełnosprawnością wzroku. W niektórych wierzeniach, gdy zakładamy maskę, stajemy się inną osobą. Kim chciałbyś/chciałabyś być? Obejrzymy maski afrykańskie, poszukamy inspiracji w ich kształtach i formach – będą dla nas punktem wyjścia do stworzenia własnych masek.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

10 marca, godz. 16.00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę stałą.

10–11 marca, godz. 15.00–22.00

LAACT XXIII / Light as a Creative Tool – wystawa, wykłady, spotkanie z artystami

Jak wygląda świat opowiedziany światłem? Będzie można przekonać się 10–11 marca, kiedy międzynarodowi artyści i kuratorzy sztuki zaprezentują w Pawilonie Czterech Kopuł swoje instalacje artystyczne, których medium jest światło. Inspiracją do tego wydarzenia stała się wystawa czasowa Otto Piene. Gwiazdy.

Dzięki współpracy pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz kolektywem NOKS zaprezentowana zostanie wystawa zbierająca świetlne prace kilkunastu artystów z Polski, Austrii, Niemiec, Słowenii i Brazylii. Zaplanowano również krótkie wykłady twórców light art (sztuki światła), oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów, a także projekcję na fasadzie budynku Pawilonu Czterech Kopuł, którą będzie można zobaczyć każdego dnia wydarzenia.

Więcej informacji

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 3 zł.

11 marca, godz. 11.00

Wdech – oddech…

Cykl: Maciejowe cuda

Warsztaty pana Macieja Makoscha dla dzieci w wieku od dziewięciu do dwunastu lat. Najpierw weź głęboki wdech, wciągnij powietrza, ile się da. Potem powoli i delikatnie wszystko wydmuchaj. Ćwicz i powtórz kilka razy. Baw się barwną plamą. Nie, nie, to nie będzie lekcja wychowania fizycznego. Nie potrzebujesz też stroju do gimnastyki. Po prostu przyjdź i przekonaj się. Będzie twórczo i kolorowo. Załóż coś odlotowego.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

***

18 marca, godz. 12.00

Zapomniany klasztor, czyli dzieje rezydencji jezuitów w Otyniu (1649–1776)

Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje

Wykład pana dra Dariusza Galewskiego. W połowie XVII w. prowincja czeska Towarzystwa Jezusowego otrzymała wielki majątek ziemski w Otyniu koło Nowej Soli, gdzie wkrótce powstała nowa rezydencja zakonu. Dzięki tej darowiźnie możliwe było wzniesienie w krótkim czasie okazałego kościoła i kolegium w Legnicy, a nieco później – odbudowa po pożarze kolegium w Żaganiu. Kto był donatorem jezuitów? Czy tak dobra sytuacja finansowa miała przełożenie na fundacje artystyczne, jakie powstały w Otyniu? Kto je realizował i jakie były ich losy? Jak obecnie wygląda dawna jezuicka placówka? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania.

Gmach Główny, sala nr 116

Wstęp wolny.

18 marca, godz. 11.00

Turniej o zawieszkę wrocławskiego króla kurkowego

Cykl: Radość ze sztuki

Rodzinne zajęcia edukacyjno-ruchowe pana Grzegorza Wojturskiego z tłumaczeniem na język ukraiński (przekład: pani Ewelina Kachińska). W trakcie zajęć dzieci będą zdobywać sprawności niezbędne dla uczestników dawnych zawodów strzeleckich. Obejrzą wystawę poświęconą wrocławskim bractwom strzeleckim, poznają ich skarby i dowiedzą się, kim był król kurkowy. Odbędzie się też konkurs na pewną rękę i celne oko. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody w formie zawieszek króla kurkowego.

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

Турнір за мудаль вроцлавського короля стрільців

Сімейні oсвітньо-розважальні заняття Гжегожа Войтурського з перекладом Евеліни Качинської для дітей з України. Подія з перекладом на українську мову в рамках циклу «Радість від мистецтва». Під час занять ми здобудемо навички, необхідні для учасників старовинних стрілецьких змагань у Вроцлаві. Разом оглянемо виставку, присвячену вроцлавським стрілецьким братствам, дізнаємось про їхні скарби та з’ясуємо ким був король стрільців. Для учасників ми організуємо конкурс на тверду руку та влучне око. Переможці отримають призи у вигляді медалей з королем стрільців.

Національний музей у Вроцлаві

Вхід вільний, реєстрація: edukacja@mnwr.pl, тел. 71 372 51 48.

19 marca, godz. 12.00

Mały pająk na wielkie święto

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne pani Olgi Budzan dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. Podczas spotkania dzieci będą mogły wykonać tradycyjną ozdobę, która obok wycinanek zdobiła mieszkalne izby w okresie świątecznym. Uczestnicy warsztatów przyjrzą się różnym konstrukcjom pająków oraz wykonają maleńką ozdobę ze sznurka, słomy i bibuły. Dla cierpliwych.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

19 marca, godz. 15.00

Pisanki i palmy wielkanocne

Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku po wystawie czasowej, prowadzenie: pani Olga Budzan. Jakie w dotyku jest rdzenie sitowia? Ile koników zmieści się na jednym jajku? Które jajko na wystawie jest najstarsze, a które najcenniejsze? Na te i inne pytania odpowie pani Olga Budzan podczas oprowadzania po wystawie Pisanki i palmy wielkanocne.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

18 marca, godz. 11.00

Kiedy uśmiech jest niezbędny?

Cykl: Muzealne poruszenie

Warsztaty plastyczno-ruchowe pani Barbary Przerwy dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Warto się uśmiechać, nawet śmiać się głośno, jeśli tylko ku temu jest okazja. Narysować ikonkę uśmiechu potrafi każdy, lecz jakimi kolorami namalować śmiech? Prostą linią czy falowaną, krótkimi kreskami czy zygzakami? Natchnienia do zabawy plastycznej uczestnicy poszukają na wystawie Twarzą w twarz. Bacznie przyjrzą się twarzom obecnym w dziełach sztuki oraz swoim własnym.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

18 marca, godz. 16.00

Jerzy Nowosielski we Wrocławiu

Wykład pani Magdaleny Szafkowskiej. Jerzy Nowosielski od lat obecny jest we Wrocławiu za pośrednictwem wielu prac rozmieszczonych w różnych miejscach miasta. W kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej znajduje się 17 zakupionych od autora obrazów, tzw. świeckich ikon. Są to głównie kobiece akty, abstrakcje oraz silnie zgeometryzowane kompozycje rodzajowe i krajobrazowe. Zaprojektowane przez Nowosielskiego witraże zdobią okna dolnego kościoła św. Krzyża – pod wezwaniem św. Bartłomieja – pełniącym do 1997 r. funkcję cerkwi unickiej. Dla niej też wykonał ikonostas, ikony, szaty liturgiczne oraz chorągwie – wszystko utrzymane w uwspółcześnionej, syntetycznej formie. W trakcie wykładu przedstawione zostaną te oraz inne dzieła artysty.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

18 marca, godz. 18.00

Spojrzę głębiej lub dalej

Cykl: Co mnie porusza w sztuce współczesnej

Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „kim jestem?” artyści spoglądają do swojego wnętrza, przyglądają się pragnieniom, uczuciom, lękom, lecz patrzą też na otaczający ich świat i szukają odpowiedzi w sztuce innych kultur, wirtualnym świecie, twarzy anonimowego przechodnia etc. Prace z wystawy Twarzą w twarz będą prowadzić uczestników, a może wręcz prowokować do poszukiwań połączeń pomiędzy uśmiechem a napięciem w ciele, grymasem twarzy i lekkością płynnego ruchu. Intuicja podpowie wszystkim, czy spojrzą głębiej, czy dalej. Uczestnicy wraz z prowadzącą pozwolą sobie ruchem autentycznym narysować samych siebie.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 10 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

19 marca, godz. 11.00

Oddech gwiazdy

Cykl: #muzealniaki_pod_kopułą

Rodzinne warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat dwóch. Wdech, wydech, wdech, wydech… Gigantyczne gwiazdy Ottona Pienego poruszają się powoli i sprawiają wrażenie, jakby oddychały. Podczas zajęć rodzice z maluszkami nie tylko poznają sylwetkę tego niezwykłego artysty, lecz także zastanowią się, czy sztuka może wyciszać i uspokajać dużych oraz małych.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

19 marca, godz. 13.00

Wysoko, aż do gwiazd!

Cykl: Sztuczki w Pawilonie

Rodzinne warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Komety – gwiazdy z długim ogonem – właśnie spadły w Pawilonie, a każda jest w innym kolorze. Uczestnicy warsztatów wspólnie obejrzą te niezwykłe obiekty, a następnie każdy uczestnik wykona własne kolorowe komety.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

19 marca, godz. 16.00

Ewa Kuryluk poprowadzi mnie za rękę

Cykl: Do dzieła!

Warsztaty plastyczne dla młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa i Diana Sawicka. Spotkanie będzie zachętą do wspólnego rysowania. Przewrotny tytuł warsztatów przywołuje postać Ewy Kuryluk – niezwykła technika rysunku i malarstwa tej artystki stawia ją na pozycji nauczyciela idealnego. Uczestnicy dokładnie przyjrzą się i omówią jej prace eksponowane na wystawie stałej, a w trakcie zajęć rysunkowych analizować będą podstawowe proporcje ciała człowieka.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 10 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

***

25 marca, godz. 11.00

Poszukiwanie wiosny

Cykl: Zostań Cudo-Twórcą

Warsztaty plastyczne pani Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Pierwsze pąki, intensywna zieleń, coraz dłuższe spacery i wyższa temperatura, świat budzi się do życia na naszych oczach – to właśnie wiosna. Wyruszymy na jej poszukiwania w Muzeum, a podczas pracy plastycznej stworzymy kwietne kompozycje z papieru.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

25 marca, godz. 12.00

Pięknej książki nic nie zastąpi

Cykl: Piękne i użyteczne

Wykład pana Jakuba M. Łubockiego. Książka towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Choć jej forma i wykonanie z upływem czasu zmieniały się, to prawie każda epoka i miejsce szczyciły się własną kulturą książki. W tym czasie nie zmieniało się tylko jedno: ludzka potrzeba otaczania się pięknymi przedmiotami. Celebrowanie codzienności z ich użyciem może dawać nie tylko radość, lecz także pożytek. W tej roli niezastąpiona jest piękna książka. Wykład przybliży tę kategorię piękna, przejawiającego się w książce postrzeganej jako zespół „czynników materialnych, papieru, czcionek, ilustracji, druku i oprawy”.

Gmach Główny, sala nr 116

Wstęp wolny.

25 marca, godz. 13.00

Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich

Spotkanie dla głuchych z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pan Grzegorz Wojturski, tłumaczenie: pani Elżbieta Resler.

Gmach Główny

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

26 marca, godz. 11.00

Sztuka klasycyzmu

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pani Izabeli Trembałowicz-Chęć. W II połowie XVIII wieku Europa na nowo odkryła i zachwyciła się klasyczną estetyką starożytnych Greków oraz Rzymian. Stawiane w miastach, lecz także w sielskich zakątkach budynki nawiązywały formą do greckich świątyń – z ich kolumnadami i trójkątnymi tympanonami. Dominował kolor biały, odcienie szarości, kontur, czysta linia, matematycznie wyliczone piękno. Co spowodowało, że na nowo pokochano helleńsko-rzymską spuściznę?

Gmach Główny, sala nr 116

Bilety: 10 zł.

26 marca, godz. 12.00

Wikliniarskie ABC

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. Koordynacja: pani Paulina Suchecka. Mistrzowie, profesjonaliści opowiedzą o pozyskiwaniu surowca, pokażą, jak pracuje się z witkami wikliny i jak powstają różne formy i kształty wiklinowych wyrobów. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję samodzielnie, pod czujnym okiem fachowców, stworzyć własną wiklinową niespodziankę.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

25 marca, godz. 10.30

Najdłuższy wydech świata

Warsztaty towarzyszące wystawie czasowej Otto Piene. Gwiazdy. Prowadzenie: państwo Paulina i Dawid Galanciakowie-Ilczyszynowie z inicjatywy Wytchnienie. Oddech wydaje się tak oczywistym odruchem ciała, że może nie warto się nad nim zastanawiać. A jednocześnie jego moc jest niezwykła. Dzięki niemu możemy wpływać na rozluźnienie albo spięcie ciała, uspokojenie lub rozgrzanie emocji. I na wiele aspektów zdrowia. A co gdyby do oddechu dołączyć jeszcze wątek uważności i sprawdzić, jak wrażliwi jesteśmy na różne bodźce wzrokowe, słuchowe, a nawet dotykowe? Warsztaty będą okazją do zatrzymania się i zwolnienia na cały nadchodzący weekend. Sprawdzimy, jak wpływa duet oddechu i uważności i jak poprowadzą nas w tym prace artystyczne Ottona Piene. Prace, które całymi sobą zapraszają do zatrzymania się, spojrzenia w górę, wyciągnięcia ręki.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

25 marca, godz. 12.30

Naturalność

Cykl: Radość ze sztuki

Warsztaty pani Eweliny Kachińskiej dla rodzin z dziećmi. Uwaga: zajęcia wyłącznie w języku ukraińskim. Warto się uśmiechać, nawet śmiać się głośno, jeśli tylko ku temu jest okazja. Narysować ikonkę uśmiechu potrafi każdy, lecz jakimi kolorami namalować śmiech? Prostą linią czy falowaną, krótkimi kreskami czy zygzakami? Natchnienia do zabawy plastycznej uczestnicy poszukają na wystawie Twarzą w twarz. Bacznie przyjrzą się twarzom obecnym w dziełach sztuki oraz swoim własnym.

Натуральність – Майстер-класи Евеліни Качинської українською мовою для сімей з дітьми. Подія в рамках циклу «Радість від мистецтва».

Художні матеріали асоціюються нам з фарбами, глиною, мармуром. Всі вони натурального походження. Та чи саме мистецтво створене з них можемо назвати «природнім»? На найближчих заняттях познайомимось з Вами власне з такими скульптурами та інсталяціями, які перенесуть нас в світ натуральності. Інколи шорсткий, грубий та неотесаний. Але незмінно справжній. Запрошуємо!

Pawilon Czterech Kopuł / Павільйон Чотирьох Куполів

Вхід вільний. Реєстрація. Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

25 marca, godz. 16.00

Maska w kulturze Burkina Faso – część tradycji ustnej?

Wykład pani Magdy Podsiadły towarzyszący wystawie Twarzą w twarz. W kulturze ludów Burkina Faso maski mają fundamentalne znaczenie w rytuale przejścia, jakim jest inicjacja młodych mężczyzn. Symbolicznie odnawiają za jego sprawą boski porządek mitu o powstaniu świata. Finał ceremonii przejścia, zwany Wyjściem Masek, to święto i religijne, i społeczne zarazem, skomponowane jak totalne widowisko teatralne, w którym równoważne znaczenie mają wszelkie gatunki sztuki – od muzyki po poezję, od tańca po rzeźbę i malarstwo. Maski stanowią więc nie tylko element duchowej przemiany, lecz także tradycji ustnej.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

26 marca, godz. 15.00

„Świat, który trzeba widzieć” – wykluczenie i przywiązanie w sztuce Joanny Rajkowskiej

Cykl: Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu

Wykład pani Aleksandry Szwedo. Joanna Rajkowska w twórczości wykorzystuje różnorodne media, skupiając się przede wszystkim na działaniach w przestrzeni publicznej. Zagłębiając się w proces odswajania i odczłowieczania, artystka minimalizuje działalność człowieka i skupia się na nieludzkich relacjach. Wielowymiarowy projekt Psy z Üsküdar traktuje o symbolicznym wykluczeniu zwierząt ze społeczności, łączy w sobie dramat niechcianych istot z baśniową historią ocalenia. Rajkowska, chcąc zrozumieć istotę człowieczeństwa, sięga po historię bezpańskich psów błąkających się po cmentarzach Stambułu.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

26 marca, godz. 16.30

Psie wizerunki nie tylko na fotografii

Wykład pani Magdy Szafkowskiej. Charakter „najwierniejszego z wiernych” oraz różnorodność ras w obrębie gatunku canis lapus familiaris (lub inaczej: canis familiaris) od prawieków inspirowały przedstawicieli homo sapiens o większym lub mniejszym zacięciu artystycznym. Do najpopularniejszych tego typu przejawów należą drobne wytwory plastyczne z ceramiki, drewna, metalu. Obecnie istnieje cała gałąź kolekcjonerstwa takich przedmiotów, często sprowadzanych nawet z odległych stron świata. Podobnie jak w malarstwie czy fotografii – zarówno tej artystycznej, jak i reportażowej – odzwierciedlają przemiany w wyglądzie psich ras oraz ich odmian. Wiąże się to z ciągle zmieniającymi się rolą tych zwierząt w naszym życiu oraz naszym stosunkiem do nich.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.