Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

14–30 października 2022 roku

15 października, godz. 12.05

„Biała katedra”, czyli o dziejach i architekturze sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach

Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje

Wykład pana dra Dariusza Galewskiego. Pośród licznych lokalnych sanktuariów maryjnych znajdujących się na Śląsku, a dzisiaj już nieco zapomnianych, wyróżnia się kościół Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach koło Ząbkowic Śląskich. Okazała, późnogotycka świątynia, wzniesiona u schyłku XV w., została gruntownie zmodernizowana w pierwszej połowie XVIII w. z fundacji wrocławskiego kanonika Jana Antoniego von Zinnenburga. W obrębie późnogotyckich murów powstało zupełnie nowe wnętrze, którego bogate wyposażenie podporządkowano średniowiecznej figurce piety czczonej od początków XV stulecia i umieszczonej w ołtarzu głównym. Choć nie znamy autora i wykonawców projektu, możemy jednak wskazać na pewne inspiracje, które przyczyniły się do powstania tego interesującego i mało znanego dzieła.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116

Wstęp wolny.

16 października, godz. 11.00

Wiwat muzeum, wiwat dzieci

Cykl: Z rodziną do muzeum

Warsztaty plastyczne pani Matyldy Nowak dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat. Nowa ekspozycja odkrywa przed zwiedzającymi różne obszary współczesnego muzeum. Podążając za trzema spośród siedmiu haseł wystawy – Skupienie, Uratuj mnie, Do dzieła! – warsztaty staną się okazją do poeksperymentowania z łączeniem dźwięku, obrazu i kształtu, jak również stworzenia muzealnego dzieła z wybranego detalu lub wykonania szkatułki czasu na swoje skarby. Brzmi intrygująco? Zapraszamy!

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

16 października, godz. 13.00

„Wiwat Muzeum!” – oprowadzanie kuratorskie

Wstęp z biletem na wystawy czasowe. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

Gmach Główny

15 października, godz. 15.00

Dożynki. Sprawa społeczna

Spotkanie dla głuchych z tłumaczeniem na polski język migowy, prowadzenie: panie Agnieszka Szepetiuk-Barańska oraz tłumaczka Elżbieta Resler. Jak dawniej i dziś świętowano zakończenie zbiorów? Jakie znaczenie miały korony, wieńce, „kozy” i inne atrybuty żniwne? Czy współcześnie dożynki są obyczajem religijnym, świeckim czy politycznym? Dożynki to niewątpliwie sprawa społeczna – można się o tym przekonać podczas oprowadzania po wystawie czasowej.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

16 października, godz. 12.00

Jesień, jesień dary niesie

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne pani Pauliny Sucheckiej dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Uczestnicy usłyszą o zapomnianych roślinach, które dawniej były w codziennym jadłospisie, i zobaczą sprzęty służące do jesiennego przetwórstwa. Część warsztatowa to zabawa roślinami. Zainspirowani dekoracjami na wieńcach dożynkowych wspólnie stworzymy ozdoby z niespodziewanych i nieoczywistych materiałów. Zapraszamy cierpliwych miłośników roślin i zabaw plastycznych.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

16 października, godz. 16.00

Jesień, jesień dary niesie

Warsztaty rodzinne dla dzieci ze spektrum autyzmu w wieku od pięciu do dwunastu lat. Razem zobaczymy wystawę Dożynki. Sprawa społeczna. Głównym tematem spotkania będą wieńce dożynkowe i rośliny, jakimi są udekorowane. Odkryjemy razem różnorodność liści, ziaren i owoców dziko rosnących, które jesienią ubarwiają świat. Rośliny będą miały różne struktury i kolory. Przygotujemy z nich kompozycje kwiatowo-listkowe, nawiązujące do ozdób na wieńcach. Użyjemy kleju, nożyczek, nici, sznurków. Będziemy układać mozaiki roślinne, zdobić i kleić.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 1 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

14–15 października, godz. 16.00/17.00–19.00/20.00

LAACT 3.0 praxis collection – LAACT (Light As A Creative Tool) to projekt odnoszący się do współcześnie rozumianej sztuki mediów i light artu, a prowadzony przez pana dr. Roberta Sochackiego z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Współorganizator wydarzenia: noks collectiva.

14 października

— godz. 16.00 — dziedziniec Pawilonu – pokaz instalacji light art kolektywu artystycznego Mutual Loop (Martyna Tritthart, Holger Lang) z Austrii oraz prac Tomasza Grolla i Kuno Seltmanna z Niemiec.

— godz. 16.00–20.00 — fasada budynku Pawilonu – pokaz kolaży wideo przygotowanych w trakcie warsztatów z panem Kuno Seltmannem.

— godz. 17.00 — Panel dyskusyjny w języku angielskim skoncentrowany wokół poszukiwań artystycznych, badań w ramach pracy akademickiej i pracy producenckiej podczas festiwalów light art. Uczestnicy: pan Robert Sochacki, pani Katarzyna Mirovic – dyrektor artystyczna i producent festiwalu Lightning Guerilla, prowadzenie: pan Holger Lang – producent, artysta i wykładowca z Wiednia.

15 października

— godz. 17.00–19.00 — pokaz wideo-kolaży na fasadzie budynku Pawilonu.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1

Wstęp wolny.

***

22 października, godz. 11.00

Witajcie w naszej bajce!

Cykl: Radość ze sztuki

Oprowadzanie w języku ukraińskim dla rodzin z dziećmi po wystawie Wiwat Muzeum!, prowadzenie: pan Sławomir Ortyl. Pracownik muzeum opowie, jak wygląda zwyczajny dzień pracy w tej instytucji. Wyjaśni, skąd pochodzą muzealne eksponaty i czy to prawda, że zostały odkryte podczas wykopalisk. A przede wszystkim – oprowadzając po wystawie – odpowie na pytanie: po co tak w ogóle jest muzeum?

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

22 października, godz. 12.00

Wehikuł czasu

Warsztaty plastyczno-ruchowe dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat, prowadzenie: pani Barbara Przerwa. Muzeum to miejsce, w którym za sprawą kilku kroków można wędrować pomiędzy różnymi czasami. Przechodząc z jednej sali do drugiej, w jednej chwili przeniesiemy się z pałacu do wiejskiej chaty. Wystarczy jeden obrót i zamiast w dawnej Japonii znajdziemy się w barwnym świecie sztuki współczesnej. Kroki, skoki i obroty – wehikuł czasu rusza! Zapraszamy do zwiedzania i wspólnego rysowania.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

23 października, godz. 11.00

Sztuka starożytnej Grecji

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pani Izabeli Trembałowicz-Chęć. Czy kiedy mieszkańcy starożytnej Grecji tworzyli sztukę, mogli przypuszczać, że opracowane przez nich porządki architektoniczne, kanony postaci, a nawet malarstwo, będą wykorzystywane twórczo lub wręcz odtwórczo przez następne dwa i pół tysiąca lat? Na to pytanie wykład nie odpowie, ale jego słuchacze będą mogli zapoznać się z najważniejszymi dziełami greckiej architektury, rzeźby i malarstwa oraz przekonać się, jak bardzo sztuka Hellady wciąż jest obecna w otaczającej nas rzeczywistości.

Gmach Główny, sala 116

Bilety: 10 zł.

23 października, godz. 12.00

Skarb Średzki. Królewskie zaślubiny

Spotkanie dla głuchych z tłumaczeniem na polski język migowy, prowadzenie: pani Karolina Rzepka oraz tłumaczka, pani Elżbieta Resler. Skarb Średzki uważany jest za jedno z najważniejszych znalezisk tego rodzaju w Europie, przede wszystkim ze względu na obecność arcydzieła średniowiecznej sztuki złotniczej: złotej korony kobiecej, niezrównanej w swej urodzie i kunszcie wykonania. Oprócz korony prezentowane są też pozostałe elementy skarbu: klejnoty, złote i srebrne monety oraz fragmenty naczyń ceramicznych, w których skarb został zabezpieczony przez swych średniowiecznych właścicieli. Podczas oprowadzana przybliżone zostaną okoliczności odkrycia oraz hipotezy dotyczące pochodzenia skarbu.

Gmach Główny

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

23 października, godz. 12.00

Obrazek z prasowanej słomy

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne pani Olgi Budzan dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się o zapomnianych roślinach, które dawniej były w codziennym jadłospisie, a następnie zrobią jesienne ozdoby z niespodziewanych materiałów. Zapraszamy miłośników roślin i zabaw plastycznych.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

23 października, godz. 15.00

Pieśni żniwne

Wykład pani Marty Derejczyk. O koszeniu, przodowniczkach, znoju, przepiórce, wieńcach i zabawie – w dawnych pieśniach towarzyszących żniwom możemy prześledzić zarówno proces pracy przy zbożu, jak i symbolikę głównych rekwizytów obrzędu wieńczącego te działania. Współcześnie też śpiewa się na dożynkach, pieśni mogą brzmieć inaczej – czy jednak ich funkcje się zmieniły? I czy pieśń to „sprawa społeczna”? Wykład towarzyszący wystawie czasowej będzie okazją do rozpatrzenia tych zagadnień.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Wstęp wolny.

21 października, godz. 16.00

O czwartej pod kopułami

Oprowadzanie po wystawie czasowej Collage – klejone światy. Ekspozycja jest próbą pokazania ewolucji oraz różnorodności kolażu (form, technik, materiałów). Prezentowane są powstałe w ciągu ostatnich 150 lat prace wybitnych polskich i zagranicznych artystów, reprezentujące wszystkie dziedziny sztuki.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową.

22 października, godz. 12.00

Collage – klejone światy

Prowadzenie: pani kurator Anna Chmielarz.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

22 października, godz. 16.00

Kolory światła

Warsztaty plastyczno-ruchowe pani Barbary Przerwy dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Promień białego światła rozszczepiony przez pryzmat zamienia się w kolory tęczy. W trakcie warsztatów dzieci będą poszukiwać energii różnych kolorów za pomocą szyfonowych materii w połączeniu ze światłem. W ramach pracy plastycznej kolorowe folie zostaną wykorzystane do stworzenia barwnych kolaży.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

22 października, godz. 18.00

Paradoksalne ujęcie ciemności

Cykl: Co mnie porusza w sztuce współczesnej

Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach, prowadzenie: pani Barbara Przerwa. Ciemna dusza, ciemny umysł, błądzić w ciemności – jak zatańczyć ciemność? Jaką energię w ciele poczujemy, wypowiadając na głos powyższe słowa. Natchnieniem do eksploracji mocnych gestów, ciała zwiniętego w kłębek czy niepewnych kroków będzie instalacja pan Piotra Skiby pt. Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca. Kiedy gasną światła, ogarnia nas ciemność i tylko na jej tle dostrzeżemy pojedynczy promień światła. Paradoksalnie bez ciemności nie ma światła, choć równowaga w przyrodzie już dawno została zachwiana. Żyjemy w świecie lamp.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 10 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

23 października, godz. 11.00

Puszka z pop-artem

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Iwony Doroty Bigos. Legendarna seria obrazów Andrzeja Warhola, przedstawiająca 32 „portrety” puszki zupy firmy Campbell z 1962 roku we wszystkich dostępnych w tamtych czasach smakach, stanie się punktem wyjścia do podróży przez artystyczny świat pop-artu, zachwyconego kulturą masową Zachodu.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 10 zł.

***

29 października, godz. 15.00

Obraz, rzeźba, płaskorzeźba – muzealne ABC

Spotkanie edukacyjne dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu, prowadzenie: pan Sławomir Ortyl. Wydarzenie w ramach projektu Kultura Dostępna. Podczas zajęć uczestnicy przespacerują się przez muzealne galerie, by porozmawiać o różnicach pomiędzy obrazem, rzeźbą i płaskorzeźbą. Zdobytą wiedzę ugruntują małym doświadczeniem – zapozują w formie rzeźby, płaskorzeźby i obrazu. Poza tym każdy uczestnik wykona z plasteliny pracę, którą podda przekształceniom od rzeźby poprzez płaskorzeźbę aż po obraz. Spotkanie wzbogaci uczestników o podstawową wiedzę dotyczącą dzieł sztuki. Prosimy o przyniesienie wałka do ciasta.

Gmach Główny

Bilety: 1 zł, udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

30 października, godz. 10.30

Kostiumowe rewelacje

Cykl: Zostań Cudo-twórcą

Warsztaty plastyczne pani Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Uczestnicy przyjrzą się wystrojonym paniom i panom, których ubiór odzwierciedla trendy danych czasów. Następnie dowiedzą się, co kryje się za terminami kryza, rogatywka, epolety, a podczas warsztatów plastycznych stworzą własny projekt w technice kolażu z wielu różnorodnych skrawków materiałów.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

30 października, godz. 12.30

Kostiumowe rewelacje

Cykl: Zostań Cudo-twórcą

Warsztaty plastyczne pani Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

30 października, godz. 13.00

Żelazny świat

Oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: pan Tadeusz Fercowicz.

Gmach Główny

Wstęp z biletem na wystawy czasowe. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

30 października, godz. 12.00

Mozaika z nasion

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne pani Olgi Budzan dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Nasiona to skarb. Można wyhodować z nich różne gatunki zbóż, fasolę, słoneczniki, a nawet drzewa. Są również źródłem wielu witamin i minerałów. Podczas warsztatów dzieci będą mogły nauczyć się rozróżniać nasiona zbóż oraz innych małych i dużych roślin. Wykonają także mozaikę – ozdobę na ścianę.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

28 października, godz. 16.00

O czwartej pod kopułami

Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej w cenie biletu na wystawę. Zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod kopułami.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową.

29 października, godz. 11.00

Bez pędzla, czyli wycinanie, przecinanie, docinanie i nacinanie…

Warsztaty pana Macieja Makoscha dla dzieci w wieku dziesięciu do piętnastu lat. Uczestnicy poznają dzieła mistrzów prezentowane na wystawie czasowej Collage – klejone światy. Następnie wykonają oryginalną pracę plastyczną w tej technice. Uczestników prosimy o przyniesienie na warsztaty zebranych wcześniej materiałów: fotografii, wycinków z gazet, widokówek, różnego rodzaju papierów, a także patyczków, drobnych elementów z drewna czy nawet plastiku.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

30 października, godz. 11.00

O zawartości gorsetu

Cykl: #muzealniaki_pod_kopułą

Rodzinne warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat dwóch. Prace Marii Pinińskiej-Bereś były najczęściej komentarzem do pozycji kobiety we współczesnym społeczeństwie. Komentarzem dobitnym, ale wyrażonym subtelnie i żartobliwie. O czym dokładnie opowiada kolaż przestrzenny Gorset na desce? Uczestnicy warsztatu prześledzą różne tropy interpretacyjne. A potem rodzice wykonają dla maluchów prostą zabawkę sensoryczną w formie, a jakże – kolażu.

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81. 

30 października, godz. 13.00

Ubranie na ścianie

Cykl: Sztuczki w Pawilonie

Rodzinne warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku od trzech do pięciu lat.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.