Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

15-18 stycznia 2022 roku

15 stycznia, godz. 11.00

„Wrocław według Bacha” – oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: pani Aurelia Zduńczyk. Będzie to spacer po pierwszej monograficznej wystawie poświęconej XIX-wiecznemu malarzowi Karolowi Bachowi, na której zaprezentowany został m.in. bezcenny zbiór 190 rysunków ukazujących najważniejsze budowle, pomniki i place Wrocławia, a także mosty, wykute w kamieniu rzeźby czy – w niemal 85% niezachowane do naszych czasów – portale domów mieszczańskich.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5

Wstęp z biletem na wystawy czasowe. Zapisy, tel.: 71 372 51 48.

15 stycznia, godz. 11.00

Ja(!) w tłumie

Cykl: Maciejowe cuda

Warsztaty pana Macieja Makoscha dla dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Kim jestem? Co lubię? Co mnie wyróżnia? Czy wszyscy jesteśmy tacy sami? Na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy warsztatów, wykonując pracę plastyczną inspirowaną Tłumem Magdaleny Abakanowicz.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1

Bilety: 5 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 712 71 81.

15 stycznia, godz. 16.00

Iran: Persepolis Kserksesa i Aleksandra Macedońskiego oraz ostatniego szacha Mohammada Rezy Pahlawiego

Cykl: Wyjątkowe zjawiska w sztuce pozaeuropejskiej

Wykład pani dr Beaty Lejman. Fascynują zarówno mity, jak i gromadzona przez naukę prawda o Persepolis. Początki tego prężnego centrum wiążą się z panowaniem Dariusza I, jednego z królów, którzy zasłużenie noszą przydomek Wielki. Kserkses nadał ostateczny kształt temu założeniu, dziś zrujnowanemu, ale mimo to zachwycającemu kunsztem i rozmachem. „Najbogatsze miasto pod słońcem” nie podźwignęło się z upadku, odkąd podpalił je w 330 r. przed Chr. Aleksander Macedoński w ramach odwetu za zniszczenia wojenne w Grecji. Ostatni cesarz Iranu – Mohammad Reza Pahlawi – tuż przed tragicznym końcem swych rządów zdążył zorganizować w tej starożytnej stolicy rocznicę dwa tysiące pięćsetlecia imperium. Zaprezentował zagranicznym gościom przepych swego władztwa i panoramę historii kultury kraju. A co mówią o Persepolis zachowane dzieła sztuki oraz Herodot, autor Dziejów, i Ferdousi – twórca irańskiego eposu narodowego Szahname?

Gmach Główny

Wstęp wolny.

15 stycznia, godz. 15.00

Oprowadzanie w języku niemieckim po wystawie czasowej „Abakanowicz. Totalna” / Eine Führung durch die Sonderausstellung Abakanowicz. Totalna” in deutscher Sprache

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) to artystka o światowej sławie i renomie. W trakcie spotkania przybliżone zostaną najważniejsze etapy jej twórczości: od trójwymiarowych tkanych form – nazwanych od jej nazwiska abakanami, poprzez cykle figur z tkaniny jutowej i żywicy (Tłum, Plecy, Postacie siedzące), aż do realizacji w przestrzeni otwartej (rzeźby z cyklu Ptaki i serii Rycerze Króla Artura prezentowane w otoczeniu gmachu Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu).

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) war eine Künstlerin von weltweitem Ruhm und Ansehen. Anhand ihrer Werke aus der Sammlung des Nationalmuseums in Wrocław werden wir über die wichtigsten Etappen ihres Schaffens sprechen: angefangen von dreidimensionalen gewebten Formen, die nach ihrem Namen Abakans genannt, über Figurenzyklen Menge, Rücken und Sitzenden aus Jutegewebe und Harz bis hin zu Outdoor-Skulpturen (aus dem Vögel-Zyklus und der Serie Ritter der Tafelrunde), welche vor und hinter dem Vier-Kuppel-Pavillon in Wrocław präsentiert sind.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Eintritt mit einer Eintrittskarte für die Sonderausstellung.

16 stycznia, godz. 11.00

Domki dla wrocławskich krasnali

Warsztaty rodzinne pana Sławomira Ortyla dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat (w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Wrocław według Bacha). Czy chciałbyś zbudować domek dla wrocławskiego krasnala? Przyjdź! Rzeką przetransportujemy kamienie, wyruszymy do lasu po kłody drzewa, a na plaży nazbieramy muszli. Będzie tego tak dużo, że wystarczy i na budowę, i na wyposażenie domku w meble i naczynia. A, jeszcze i to – żeby w takim domku chciał zamieszkać krasnoludek, zostawimy w miseczce na stole kaszę, która jest jego przysmakiem. Co tu dużo mówić, zapowiada się ogromna radość tworzenia!

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy, tel.: 71 372 51 48.

16 stycznia, godz. 12.00

O ptasim weselu i innych ptasich sprawach

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty plastyczne pani Pauliny Sucheckiej dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Podczas spotkania dzieci dowiedzą się o ptasim weselu – święcie obchodzonym przez ich rówieśników na Łużycach, poznają przysłowia opowiadające o ptakach i wykonają pracę plastyczną – „ptasią” kompozycję wycinankową.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, ul. Romualda Traugutta 111/113

Bilety: 5 zł. Zapisy, tel.: 71 344 33 13.

18 stycznia, godz. 12.00

15 minut z Abakanowicz

Opowieść o wybranym dziele Magdaleny Abakanowicz prezentowanym na wystawie czasowej.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy, tel.: 71 712 71 81.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.