Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

2–11 września 2022 roku

3 września, godz. 12.00

Wytrwała i waleczna, czyli wspomnienie o Alicji Zawiszy

Wykład pani Jadwigi Jasińskiej-Sadury w ramach obchodów jubileuszu stulecia Związku Polaków w Niemczech poświęcony losom i dokonaniom Alicji Zawiszy – wieloletniej działaczki Towarzystwa Miłośników Wrocławia (sekcji Polonii Wrocławskiej), a jednocześnie pracowniczki Muzeum Narodowego we Wrocławiu (Gabinetu Kultury Polskiej na Śląsku). Będą to zarówno wspomnienia prelegentki, jak i relacje innych, pamiętających bohaterkę, osób.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116

Wstęp wolny.

4 września, godz. 10.30 i 12.30

Apetyt na muzeum

Cykl: Zostań cudo-twórcą

Warsztaty plastyczne pani Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Niedługo na naszych stołach zawitają plony jesieni. Porozmawiamy o potrzebnych do ich przechowywania i przetwarzania naczyniach i wyposażeniu dawnych kuchni. Spojrzymy na przysmaki nie tylko okiem łasucha, lecz także artysty, by zgotować własną kompozycję inspirowaną martwymi naturami.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

4 września, godz. 15.00

„Żelazny świat…” – oprowadzanie w polskim języku migowym

Prowadzenie: pan Grzegorz Wojturski oraz tłumaczka, pani Agata Mazieńczuk. Późnogotyckie klucze weneckie, okute skrzynie, wspaniałe zamki – to tylko niektóre z zabytków pokazywanych na wystawie czasowej Żelazny świat. Zabytki ślusarskie – zamki, klucze, kłódki, skrzynie… ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zaprezentowano na niej blisko 450 przedmiotów służących do zamykania i otwierania, pochodzących z okresu od IX do XX w. Większość z nich powstała na Śląsku w ostatnim tysiącleciu. Na ekspozycji można prześledzić, jak zmieniały się w czasie kategorie prezentowanych zabytków i zasady ich działania, a także zachwycić się ich pięknem.

Gmach Główny

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

3 września, godz. 15.00

Oprowadzanie po wystawie po wystawie stałej – w polskim języku migowym

Prowadzenie: pani Paulina Suchecka oraz tłumaczka, pani Agata Mazieńczuk. Wystawa stała w Muzeum Etnograficznym opowiada o Dolnym Śląsku i jego skomplikowanej historii, przełamanej przez II wojnę światową. Losy mieszkańców pokazane są przez zabytki ilustrujące kulturę ludową tych, którzy mieszkali na Dolnym Śląsku przed II wojną światową, i tych, którzy po wojnie na te ziemie przybyli. Prezentowane są kolekcje: malowanych mebli, malarstwa na szkle, dolnośląskich czepców, uli figuralnych, form piernikarskich, a także zabytki pozyskane od powojennej ludności napływowej.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

4 września, godz. 12.00

Tafla szklana, malowana

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty plastyczne pani Olgi Budzan dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Poznamy technikę malowania dolnośląskich obrazów na szkle oraz tajemnice tego malarstwa. Obejrzymy oryginały i spróbujemy swoich sił jako „obraźnicy-malarze”. Muzeum zapewnia wszystkie potrzebne materiały. Jeśli ktoś z uczestników chciałby zabrać swoje dzieło do domu, powinien przynieść własne szkło (informacje szczegółowe – telefonicznie).

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

2 września, 9 września, godz. 16.00

O czwartej pod kopułami

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej. Zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod kopułami.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1

Wstęp z biletem na wystawę stałą.

3 września, godz. 12.30

A jak abstrakcja – oprowadzanie z tłumaczeniem na język ukraiński

Oprowadzanie po wystawie kolekcji Pawilonu Czterech Kopuł. Na wystawie prezentowane są m.in. dzieła polskich klasyków abstrakcji. W trakcie oprowadzania przybliżona zostanie twórczość Tadeusza Brzozowskiego, Stefana Gierowskiego, Marii Jaremy oraz Alfreda Lenicy.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

***

10 września, godz. 12.00

Wielki jubileusz stulecia powstania Związku Polaków w Niemczech

Wykład pana Tadeusza Szczyrbaka, prezesa Rodziny Rodła – Wrocław. Związek Polaków w Niemczech to organizacja działająca w latach 1922–1939. Jej członkowie kierowali się ideami codziennej pracy pozytywistycznej w polskich rodzinach: pracy narodowej, oświatowej, religijnej, spółdzielczej czy medialnej. Powstanie Znaku Rodła (8 listopada 1932) i Kongres Berliński (6 marca 1938), podczas którego uroczyście proklamowano Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła, to bardziej znane fakty z aktywności ZPwN. W XXI w. Wrocław jest stolicą Polaków spod Znaku Rodła, a idee Rodła i Prawd Polaków trafiają współcześnie do coraz szerszego kręgu odbiorców.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

11 września, godz. 12.00

Kunsztowne symbole

Muzealny spacer w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022, prowadzenie: pan Grzegorz Wojturski. Podczas spaceru po muzealnych wystawach uczestnicy poznają symbolikę przedmiotów, zwierząt, a nawet gestów przedstawionych w malarstwie i rzeźbie. Będą się mogli przekonać, ile łączy współczesnego człowieka z istotnymi ideami przyświecającymi kulturze europejskiej w minionych stuleciach.

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

10 września, godz. 14.00

Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość

Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022 (z tłumaczeniem na język ukraiński), prowadzenie: pani Paulina Suchecka. Wystawa Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość opowiada o Dolnym Śląsku i jego historii, przełamanej przez II wojnę światową. Losy mieszkańców pokazane są przez zabytki ilustrujące kulturę ludową tych, którzy mieszkali na Dolnym Śląsku przed wojną, i tych, którzy po wojnie na te ziemie przybyli.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

10 września, godz. 16.00

Na ukraińską nutę – koncert zespołu Jedna Rodzina

Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022. Zespół Jedna Rodzina (Odna Rodyna) został założony w 2005 r. przez małżeństwo Julię i Aleksego Makarenków, pochodzących z miasta Zaporoże. Działaniom artystycznym przyświeca idea zachowania i popularyzacji folkloru ukraińskiego poprzez wykonywanie muzyki tradycyjnej czy tańca (również z nauczaniem). Zespół bierze udział w licznych wydarzeniach kulturalnych i artystycznych: koncertach, festiwalach, imprezach charytatywnych, a także weselach.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

11 września, godz. 12.00

Ubranko dla krasnoludka

Warsztaty dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Wydarzenie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Krasnoludków, prowadzenie: panie Olga Budzan i Paulina Suchecka. Ulubiony miś, lala czy dinozaur też mogą zostać krasnoludkami. Zapraszamy dzieci z ulubioną maskotką na warsztaty tworzenia ubranek. Naszym przytulankom uszyjemy czapki i buty. Zapewniamy materiały i pomoc.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

11 września, godz. 17.00

Bei Mir Bistu Sheyn i inne żydowskie szlagiery

Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022. Koncert pani Aleksandry Idowskiej: artystka wystąpi z repertuarem tradycyjnych piosenek żydowskich oraz szlagierów z okresu dwudziestolecia międzywojennego, których twórcami byli najwybitniejsi żydowscy kompozytorzy i autorzy tekstów. Akompaniament: pan Dawid Troczewski. Współorganizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

10 września, godz. 11.00

W poszukiwaniu zagubionych poszlak

Warsztaty dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022, prowadzenie: pani Agata Iżykowska-Uszczyk. Co łączy dzieło sztuki, które liczy sobie sto lat, z tym, które ma rok? Wspólnie udamy się na wystawę kolekcji polskiej sztuki współczesnej. Wcielimy się w detektywów i znawców sztuki szukających wskazówek i powiązań między pracami pokazywanymi na wystawie.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

10 września, godz. 14.00

Formy zwarte

Warsztaty sensualne z oprowadzaniem dla osób z niepełnosprawnością wzroku po wystawie czasowej Warstwy. Maciej Kasperski, prowadzenie: pani Agata Iżykowska-Uszczyk. Narastające formy, zwarte, pełne korytarzy i misternych zagięć. Z uważnością zbadamy prace Macieja Kasperskiego. Poszukamy powtarzalnych form i rytmów. W części warsztatowej wykonamy prace o formie zbliżonej do tych poznanych na wystawie.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

***

17 września, godz. 11.00

Podchody na szlaku Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Wydarzenie w ramach obchodów jubileuszu stulecia powstania Związku Polaków w Niemczech. Muzealne podchody dla dzieci i młodzieży w wieku od ośmiu do czternastu lat, prowadzenie: pan Grzegorz Wojturski. Młodzi uczestnicy spotkania obejrzą prezentowane na wystawach w Muzeum zabytki i poznają podstawowe Prawdy Polaków zrzeszonych w Związku Polaków w Niemczech. Czekają na nich ciekawe zadania do wykonania, które zainspirują do poszukania odpowiedzi na pytanie: czy Prawdy Polaków sprzed stu lat są nadal aktualne i godne propagowania?

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

17 września, godz. 12.00

Patriotyczne telegramy wrocławskiej Polonii

Wykład pani Beaty Stragierowicz poświęcony będzie telegramom kościuszkowskim ze zbiorów Gabinetu Dokumentów. Druki te były niezwykle popularne w zaborze pruskim, funkcjonowały również wśród Polonii mieszkającej w niemieckim Wrocławiu.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

17 września, godz. 15.00

Blask późnego lata

Wydarzenie w ramach projektu Kultura Dostępna. Zajęcia edukacyjno-plastyczne dla dzieci ze spektrum autyzmu, prowadzenie: pani Karolina Rzepka. Trudno żegnać się z wakacjami, szczególnie z widokiem skąpanego w słońcu krajobrazu. Podczas warsztatów dzieci porozmawiają o barwach i wrócą do wspomnień z gorących, leniwych dni wakacji.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

18 września, godz. 11.00

Regionalne fascynacje

Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022. Warsztaty edukacyjno-plastyczne pani Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat. Dzieci wybiorą się na wycieczkę szlakiem dzieł sztuki z naszego regionu. Zastanowią się, jakie historie chcieli opowiedzieć dawni artyści. Przyjrzą się środkom wyrazu, w które ubrali własną wrażliwość. Ciekawe, czy ich świat tak bardzo różnił się od współczesnego. Czy dzieciom uda się rozszyfrować komunikaty z przeszłości wysłane za pomocą dzieł sztuki? Być może nie wszystkie, ale na pewno dowiedzą się czegoś więcej o naszym regionie, oglądając go z wielu perspektyw.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

18 września, godz. 12.00

„Ada, to nie wypada”, czyli o przemianach pojęcia dobrych obyczajów

Wykład pani Jadwigi Jasińskiej-Sadury w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022. Prelegentka opowie o obyczajach (nie tylko dobrych), ukazując ich przemiany w ciągu wieków – od średniowiecza po współczesność. Ukaże zmiany w obyczajach dotyczących form towarzyskich, modowych czy rodzinnych. Słuchacze dowiedzą się, jak jeszcze niedawno wypadało zachować się człowiekowi kulturalnemu, a za co groził ostracyzm. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję przekonać się, co nas łączy, a czasem też dzieli, w sferze dobrych obyczajów z naszymi przodkami sprzed wieków czy dziesięcioleci.

Gmach Główny, sala 116

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

18 września, godz. 13.00

Od wstydu do gniewu: antropologia emocji w pańszczyźnianej Polsce

Wykład pana Kacpra Pobłockiego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022. Jaka była „struktura emocji” we wsi pańszczyźnianej? W źródłach etnograficznych znaleźć można ślady takich uczuć jak smutek, wstyd czy gniew. Wykład będzie próbą rozsupłania węzła gordyjskiego pańszczyźnianych emocji za pomocą teorii antropologicznej oraz współczesnej wiedzy psychologicznej. Autor prelekcji za zbiór esejów Chamstwo otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike 2022.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Wstęp wolny.

18 września, godz. 16.00

Na bukowińską nutę

Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022. Koncert żeńskiego chóru Canzona. Koncertujący w Polsce i za granicą, wielokrotnie nagradzany chór żeński z Olesznej w gminie Łagiewniki wśród bogatego repertuaru prezentuje pieśni z Bukowiny rumuńskiej, skąd przybyli po II wojnie światowej na Dolny Śląsk przodkowie wielu ze śpiewających w zespole wykonawczyń.

Występ poprzedzony zostanie prelekcją pt. Żeński chór Canzona z Olesznej na Dolnym Śląsku a bukowińska Polonia – poświęconą związkom rodzinnym z mieszkającymi na Bukowinie potomkami polskich osadników z XIX w.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Wstęp wolny.

13 września, godz. 12.00

15 minut z rzeźbą

Oprowadzanie po wystawie czasowej Maciej Kasperski. Warstwy. Spotkanie poświęcone ostatniemu projektowi artystycznemu  wybitnego wrocławskiego ceramika Macieja Kasperskiego, który zmarł niespodziewanie w 2020 r., nie ukończywszy jego realizacji. Artysta wykorzystał w nim wywodzącą się z prehistorii technikę ceramiczną formowania „z wałka”, czyli budowania formy z drobnych nitek rozwałkowanej gliny. W swoim ostatnim projekcie to niezwykłe działanie przeniósł na nowoczesne metody mechanicznego kształtowania form przestrzennych w procesie druku 3D.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

16 września, godz. 16.00

At four under the domes / O czwartej pod kopułami

Oprowadzanie po wystawie kolekcji Pawilonu Czterech Kopuł w języku angielskim. W trakcie oprowadzania będzie można obejrzeć prace polskich artystów oraz prześledzić tematy obecne w sztuce współczesnej.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę stałą.

17 września, godz. 11.00

Turlanki

Cykl: Muzealne poruszenie

Warsztaty plastyczno-ruchowe pani Barbary Przerwy dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Turlanie może być bardzo inspirujące. Można turlać po podłodze różne przedmioty, małe i duże, podłużne i okrągłe. Można samemu się poturlać lub być przeturlanym przez rodziców. Po obejrzeniu wystawy czasowej Maciej Kasperski. Warstwy dzieci tworzyć będą z plasteliny prace inspirowane glinianymi dziełami Kasperskiego. Oczywiście bez turlania ta sztuka się nie uda.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

17 września, godz. 13.00

Maciej Kasperski. Warstwy

Oprowadzanie po wystawie. Prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

17 września, godz. 16.00

Od zawsze! Forma najważniejsza

Cykl: Zobacz i poczuj

Warsztaty dla dorosłych z tłumaczeniem na polski język migowy, prowadzenie: pani Barbara Przerwa, tłumaczenie: pani Elżbieta Resler. Prace prezentowane na wystawie czasowej Maciej Kasperski. Warstwy przenoszą widza w świat rzeźby abstrakcyjnej formowanej z masy szamotowej. Cechuje je drobiazgowość wykonanych detali – wyraźnie widać w nich różne sposoby modelowania, całość tchnie jednak monumentalnością. Uczestnicy spotkania, naśladując ruchy artysty, tworzyć będą własne prace z gliny.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

***

24 września, godz. 11.00

Portretowany, portretowana

Cykl: Radość ze sztuki

Zajęcia dla dzieci z Ukrainy w wieku od sześciu do dwunastu lat, prowadzenie: pani Izabela Trembałowicz-Chęć. Od najdawniejszych czasów ludzie chcieli pozostawać w pamięci potomnych. Początkowo – w czasach starożytnych – do bycia sportretowanym mieli prawo głównie władcy lub ważni urzędnicy, a twarze zwykłych ludzi pojawiały się co najwyżej w portretach trumiennych. Ponowne zainteresowanie portretem pojawiło się w epoce renesansu i do czasów nam współczesnych ów temat pozostaje atrakcyjny, choć dziś utrwalamy nasz wizerunek głównie poprzez fotografię. Uczestnicy spotkania usłyszą wiele ciekawostek o wybranych portretach z muzealnych galerii, a na koniec sami zabawią się w portrecistów i stworzą podobiznę wybranej przez siebie postaci.

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

24 września, godz. 16.00

Zaginiony świat Marii Konopnickiej

Muzealny spacer w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej, prowadzenie: pan Sławomir Ortyl. Spotkanie będzie okazją do poznania związków między wybranymi utworami Marii Konopnickiej a dziełami sztuki powstałymi w okresie życia pisarki. „Relacje” malarskie poszerzą ogląd świata opisywanego przez poetkę. Dzięki nim uczestnicy spaceru staną się niejako naocznymi obserwatorami realiów, w jakich przyszło żyć bohaterom literackim. Z bliska zobaczą krzywdę i bezradność człowieka.

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

25 września, godz. 15.00

Sztuka Polska XVII–XIX wieku

Oprowadzanie dla głuchych z tłumaczeniem na polski język migowy, prowadzenie: pan Grzegorz Wojturski oraz tłumaczka, pani Elżbieta Resler. Podczas godzinnego spaceru będzie poznać można dzieła takich twórców, jak Bernard Bellotto, Piotr Michałowski, Artur Grottger, Jan Matejko, Józef Chełmoński, Olga Boznańska, Władysław Podkowiński, Jacek Malczewski czy Stanisław Wyspiański, a także przemiany w sztuce polskiej od XVIII do początków XX wieku.

Gmach Główny

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

25 września, godz. 11.00

Sztuka prehistoryczna

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pani Joanny Głowińskiej. Zaproszenie do podróży w głąb wieków, a nawet tysiącleci – do czasów praprzodków. Słuchacze prześledzą rozwój sztuki prehistorycznej w kontekście przemian cywilizacyjnych, jakim podlegał człowiek u zarania jego historii.

Gmach Główny, sala 116

Bilety: 10 zł

25 września, godz. 12.00

W porcelanowym ogrodzie

Cykl: Z rodziną do muzeum

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat, prowadzenie: pani Matylda Nowak. Inspirując się wizytą na wystawach prezentujących ceramikę użytkową i dekoracyjną, młodzi uczestnicy spotkania zaprojektują i wykonają prace wykorzystujące motywy roślinne. Fantastyczne kwiaty z tzw. zimnej porcelany nabiorą kolorów dzięki naturalnemu jej barwieniu.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

25 września, godz. 13.00

„Żelazny świat” – oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: pan Tadeusz Fercowicz. Późnogotyckie klucze weneckie, okute skrzynie, wspaniałe zamki – to tylko niektóre z zabytków pokazywanych na wystawie Żelazny świat. Zabytki ślusarskie – zamki, klucze, kłódki, skrzynie… ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W sumie wystawiono na niej blisko 450 przedmiotów służących do zamykania i otwierania, a pochodzących z okresu od IX do XX w. Większość z nich powstała na Śląsku w ciągu ostatniego tysiąclecia. Na ekspozycji można prześledzić, jak zmieniały się w czasie kategorie prezentowanych zabytków i zasady ich działania, a także zachwycić się ich pięknem.

Gmach Główny

Wstęp z biletem na wystawy czasowe. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

24 września, godz. 15.00

Warsztaty hafciarskie

Zajęcia dla dorosłych w ramach obchodów Dni Trójkąta, prowadzenie: pani Olga Budzan. Podczas warsztatów na podstawie zdjęć i ilustracji powstanie hafciarski portret Przedmieścia Oławskiego. Za pomocą igły i nitki zostaną odmalowane jego zaułki, skwery, budowle oraz elementy małej architektury. Zajęcia przeznaczone są zarówno dla osób zaawansowanych, jak i początkujących. Podstawowe materiały hafciarskie dostępne będą na miejscu.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Wstęp wolny.

25 września, godz. 12.00

Wesoły talerzyk

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat, prowadzenie: pani Olga Budzan. Talerze mogą służyć do spożywania z nich posiłków i do podziwiania. Na ceramice malowano kwiaty, pejzaże i różnego rodzaju scenki. Podczas spotkania będzie można obejrzeć dawne, ręcznie malowane naczynia oraz stworzyć własne ozdoby inspirowane dolnośląskimi motywami zdobniczymi. Zapraszamy miłośników dekorowania.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

20 września, godz. 12.00

15 minut z rzeźbą – oprowadzanie po wystawie czasowej „Maciej Kasperski. Warstwy”

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

23 września, godz. 16.00

O czwartej pod kopułami – oprowadzanie w języku ukraińskim

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej w cenie biletu na wystawę. Zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod kopułami.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę stałą.

24 września, godz. 16.00

Mrs. Abakanowicz. Kariera światowa

Wykład pani Iwony Doroty Bigos. Będzie to opowieść o tym, w jaki sposób i dlaczego Magdalenie Abakanowicz, rzeźbiarce żyjącej w czasach PRL-u za żelazną kurtyną, udało się dotrzeć na szczyty światowej sceny artystycznej.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

25 września, godz. 11.00

Powojenne oblicza abstrakcji

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk. Abstrakcja geometryczna, organiczna czy antymimetyczna? Czym różni się action painting od taszyzmu? W trakcie wykładu uczestnicy dowiedzą się, jakie były powojenne kierunki rozwoju abstrakcji oraz dlaczego estetyka kinetyczna jest tak ważna przy odbiorze tego rodzaju sztuki.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 10 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.