Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

26-29 października 2019 roku

26 października, godz. 12.00

Książ – Piastowie, Hochbergowie, III Rzesza

Cykl: Książ utracony, Książ ocalony

Wykład pani Beaty Lejman. Słuchacze poznają długą i niezwykle burzliwą historię zamku Książ – jednej z najokazalszych budowli tego typu w obecnych granicach Polski. Prelegentka omówi dzieje rodów sprawujących pieczę nad rezydencją i przylegającymi do niej dobrami. Opowie o najważniejszych dziełach sztuki, które znajdowały i wciąż się znajdują w wielu komnatach tego słynnego dolnośląskiego zamku. Wstęp wolny.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5

26 października, godz. 13.00

Spacer z wolontariuszami

Zaglądając do niezwykłych wnętrz i wypatrując pięknych ornamentów i detali, wybierzemy się na spacer tropem architektury uchwyconej w malarstwie. Prowadzenie: pp. Aleksandra Wojtysiak, Aleksander Ilków, Wanessa Bazak. Wstęp wolny.

Trasa:

Dominik Quaglio, Pejzaż z kościołem, ok. 1830

Adelbert Woelfl, Kościół św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, 1867

Antoni Piotrowski, Scena rodzajowa pod cerkwią, 1890

Wojciech Weiss, Modelka w pracowni, 1923

Gmach Główny

26 października, godz. 14.00

Zdzisław Beksiński „Relief”

Cykl: Dotknij muzeum

Warsztaty pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla osób niewidomych i niedowidzących. Postapokaliptyczna wizja świata pełnego zniszczonych elementów i dziwnych postaci poprowadzi nas w głąb twórczości Zdzisława Beksińskiego. Dowiemy się, jakie historie kryją się za upadłymi miastami. Spróbujemy również stworzyć makietę miasta na podstawie niedawno odnalezionych opowiadań Zdzisława Beksińskiego. Wstęp: 3 zł.

Zapisy: tel. 71 712 71 81

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

26 października, godz. 15.00

Wątki katolickie i prekolumbijskie w obchodach Dia de los Muertos

Prelekcja pani Juliety Gonzalez-Springer o najstarszym religijno-etnicznym święcie meksykańskim Dia de los Muertos (Dni Zmarłych). Dwudniowa uroczystość o radosnym charakterze obchodzona jest w Meksyku 1 i 2 listopada w powiązaniu z katolickimi świętami Wszystkich Świętych i Zaduszek. Uczestnicy wykładu usłyszą o sposobach wyrażania pamięci oraz oddawania czci i szacunku zmarłym, o budowaniu, wyposażaniu i ozdabianiu ołtarzy im poświęconych, a także o rodzinnym ucztowaniu. Wstęp wolny.

Zapisy: tel. 71 344 33 13

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta  111/113

26 października, godz. 16.00

Żywioł Ziemi

Cykl: Plastyka tańca

Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych. Żywioł Ziemi w malarstwie kojarzy się z wzrastaniem, narodzinami, ale i z obumieraniem, śmiercią. Ziemia w symbolicznym ujęciu to matka, żywicielka. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję obejrzeć wybrane obrazy z galerii stałych prezentujące ów żywioł, następnie wysłuchają wykładu na temat alegorycznych przedstawień motywu w malarstwie światowym. Omówione prace staną się natchnieniem do tańca intuicyjnego. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa. Wstęp: 7 zł.

Zapisy: tel. 71 372 51 48

Gmach Główny

27 października, godz. 12.00

Co zdobi człowieka?

Cykl: Poczuj sztukę

Warsztaty dla osób niewidomych i niedowidzących poprowadzi pani Olga Budzan. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z etnograficzną kolekcją strojów, ozdób i biżuterii. Przyjrzą się sposobom okrywania i ozdabiania głowy. W części warsztatowej każdy będzie mógł wykonać drewnianą biżuterię. Wstęp: 3 zł.

Muzeum Etnograficzne

27 października, godz. 16.00

The Magical Space

Wykład pani Klaudii Dillmann w języku angielskim o scenografii do niemego filmu Golem z 1920 r. Wydarzenie w ramach obchodów stulecia Bauhausu.

Claudia Dillmann’s lecture in English about the scenery for the silent movie “Golem” from 1920. Event is a part of the celebration of the 100th anniversary of Bauhaus.

Jan Poelzig był pierwszym „prawdziwym” architektem, który dla niemieckiego filmu niemego pt. Der Golem, wie er in die Welt kam (reż. Paweł Wegener, Karol Boese) stworzył projekt średniowiecznego getta żydowskiego w Pradze, gdzie rozgrywała się historia o Golemie. Wstęp wolny.

Hans Poelzig, the builder of the Four Domes Pavilion, was the first “real” architect to work for the movie “Der Golem, wie er in die Welt kam” from 1920 (director: Paul Wegener, Carl Boese). He created the medieval Jewish ghetto in Prague, which essentially determines the plot about the Golem. Free entrance.

Pawilon Czterech Kopuł

27 października, godz. 11.00

Amerykański sen Edwarda Hoppera

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Iwony Gołaj. Edward Hopper (1882–1967) to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa amerykańskiego. W swych pozornie realistycznych pracach ukazywał postacie w miejskich pejzażach pozbawionych życia lub w pustych wnętrzach wypełnionych światłem. Samotność to jedyna towarzyszka bohaterów obrazów Hoppera – zamyślonych i jakby zagubionych we własnych marzeniach. To Ameryka bez triumfu, rzeczywista i mityczna zarazem. Wstęp z biletem za 5 zł.

Zapisy: tel. 71 712 71 89

Pawilon Czterech Kopuł

29 października, godz. 18.00

Pokaz filmu „Golem” (1920) z muzyką na żywo

Prezentacja filmu odbędzie się dokładnie 99 lat po premierze. Muzyką w wykonaniu zespołu SALK. Wstęp wolny.

Pawilon Czterech Kopuł

Golem

Dla dzieci:

26 października, godz. 11.00

Jaskiniowe eksploracje – zmysł dotyku

Cykl: Sztuka szuka zmysłów

Warsztaty pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Mutanty mają szorstką powierzchnię skóry czy gładką? Mieszkają w lesie czy w jaskini? W trakcie warsztatów odkryjemy tajemnice tych dziwnych stworów. Spróbujemy również wykonać dla nich przytulne miejsca do zamieszkania. Wstęp: 3 zł.

Zapisy: tel. 71 712 71 81

Pawilon Czterech Kopuł

26 października, godz. 12.00

Jeszcze raz razem – Nos reunimos. Pamięć o zmarłych w kulturze meksykańskiej

Warsztaty plastyczne pani Juliety Gonzalez-Springer. Zadaniem uczestników spotkania będzie przygotowanie tradycyjnego meksykańskiego ołtarza wykonywanego w czasie dni pamięci o zmarłych – Día de los Muertos. Pod kierunkiem prowadzącej wspólnie zbudują, ozdobią i wyposażą ołtarz w sali kominkowej Muzeum Etnograficznego. Usłyszą też przy okazji o meksykańskich zwyczajach i rytuałach związanych z tym świętem. Na warsztaty można przynieść fotografie i kserokopie zdjęć bliskich zmarłych – zostaną one włączone w przygotowywaną instalację. Wstęp: 5 zł.

Zapisy: tel. 71 344 33 13

Muzeum Etnograficzne

27 października, godz. 10.30, 12.30 i 15.30

Jesienne podmuchy

Cykl: Muzealne poruszenie

Warsztaty plastyczno-ruchowe pani Barbary Przerwy dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat (godz. 10.30), dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat (godz. 12.30) oraz dla młodzieży w wieku od 12 do 17 lat (godz. 15.30). Czy można za pomocą rzeźby wyrazić wiatr lub oddać na obrazie wirowanie liści? Natchnienia do zabawy poszukamy w muzealnych galeriach. Wspólnie też zatańczymy podmuchy jesieni i na bardzo dużych kartkach papieru spróbujemy odtworzyć farbami taniec kolorowych liści. Wstęp: 3 zł.

Zapisy: tel. 71 372 51 48

Gmach Główny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.