Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Moda i sport

Moda i sport

Muzeum Narodowe w Krakowie

Nowy rok w Muzeum rozpoczynamy modnie i sportowo. Moda i sport to nowy pokaz – dostępny dla publiczności od 19 stycznia 2023 roku – w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego.

XX wiek to ekspansja mody sportowej. Zdrowie i sport wymagają odpowiedniej odzieży, różnej od codziennej. Projektując odzież sportową, rozpatrywano właściwości naturalnych i sztucznych włókien, wyszukiwano optymalne sploty tkackie i dziewiarskie. Liczył się też modny wygląd: właściwy kolor, krój, często również marka.

Na wystawie prezentujemy kilkadziesiąt przykładów odzieży sportowej: dawnej, współczesnej i inspirowanej historią. Zobaczyć można obok siebie kobiece pumpy na rower z końca XIX wieku i współczesną funkcyjną odzież rowerową; komplet do gry w golfa z lat 30. XX wieku, strój do gimnastyki z czasów PRL i odzież fitness dla kobiet w ciąży; przedwojenną kurtkę narciarską i kombinezon polskich skoczków; stroje kąpielowe od 1910 roku do współczesności.

Wszystkie współczesne ubiory prezentowane na wystawie zostały zaprojektowane w Polsce. Nasi projektanci odzieży sportowej mają duże osiągnięcia zwłaszcza w tych dziedzinach sportu, w których od dawna odnosimy sukcesy. Na wystawie zwraca uwagę kombinezon zaprojektowany w firmie PAJAK dla Andrzeja Bargiela, polskiego ski-alpinisty, we współpracy z projektantem Tomaszem Ossolińskim. Rozwiązania przydatne profesjonalnym sportowcom często okazują się niezwykle wygodne dla amatorów codziennej aktywności fizycznej, a ciepła i lekka odzież na wyprawy wysokogórskie okazuje się świetnym rozwiązaniem w czasie ostrej zimy w mieście – tak jak zestaw puchowej odzieży kapsułowej. Z amatorskim sportem wiążą się też ubrania fitness, zarówno produkowane przez duże polskie firmy odzieżowe, jak i tworzone w niewielkich pracowniach. Coraz większe znaczenie ma wygodna odzież przeznaczona do aktywnego relaksu: na wystawie to zestaw marki PROSTO. Coraz chętniej w projektowaniu odzieży sportowej biorą udział znani designerzy, czego dowodem jest strój dla drużyny łódzkich rugbystek zaprojektowany przez Tomasza Armadę, ciekawego projektanta młodego pokolenia.

Moda i sport. 19 stycznia 2023 – 21 stycznia 2024 r., Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku, Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9

Niedziela na wystawie Powstanie styczniowe…

W 160. rocznicę wybuchu powstania, 22 stycznia, zapraszamy na spotkania tematyczne wokół wystawy Powstanie Styczniowe. W 160. rocznicę zrywu.

W Sukiennicach (Rynek Główny 3) czeka na Państwa program towarzyszący wystawie:

Godz. 11.00–16.00 – prezentacja uzbrojenia i stroju powstańców oraz umundurowania i uzbrojenia wojsk rosyjskich.

W czasie prezentacji rekonstruktorzy opowiedzą o umundurowaniu po stronie powstańczej i rosyjskiej. Można będzie zobaczyć broń używaną przez powstańców, zarówno palną, jak i białą – szable i tasaki, a także kosy.

Godz. 11.30 – oprowadzanie kuratorskie.

Godz. 13.00 – oprowadzanie po wystawie dla osób niewidomych i niedowidzących, połączone ze spotkaniem z rekonstruktorami (organizowane w ramach przedsięwzięcia „Muzeum bardziej dostępne”). Uczestnicy będą mogli zapoznać się z bronią i umundurowaniem używanym w trakcie powstania styczniowego.

Godz. 15.00 – oprowadzanie kuratorskie.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.