Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Moda i wojna światów

Moda i wojna światów

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki wraz z Kołem Naukowym Studentów Historii Sztuki UWr serdecznie zapraszają na dziesiąty wykład z cyklu Zima i wiosna z kulturą PRL-u.

pani dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka

Moda i wojna światów

1 kwietnia 2014 r., godz. 18.00

PANATO – Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna (ul. Jedności Narodowej 68A)

Z perspektywy socjalistycznej ideologii podejście do zjawiska mody cechowała ambiwalencja. Rola mody w napędzaniu konsumpcji i stymulowaniu rozwoju gospodarczego, pozytywna w warunkach gospodarki kapitalistycznej, w sytuacji „powszechnej dostępności wszelkich braków” rodziła frustracje decydentów. Niezależna od partyjnych dyrektyw, siła kulturowego oddziaływania mody wydawała się w najwyższym stopniu podejrzana.

Krytykowano „niewłaściwą” modę jako sprytnie i bezwzględnie wykorzystywany przez kapitalistów instrument wyzysku i ucisku społecznego, manifestację burżuazyjnych wartości i stylu życia, a nawet coś przeciwnego naturze – tzn. zacierającego naturalne kształty ciała. Przeciwstawiano „modę burżuazyjną” – „modzie socjalistycznej”, której zadaniem miało być zaspokojenie „estetycznych i praktycznych potrzeb każdej kobiety”, a także – uwzględnienie elementów rodzimych, w myśl obowiązującego i w innych dziedzinach artystycznych hasła „socjalistyczne w treści, narodowe w formie”. Inne potrzeby indywidualne i zbiorowe zaspokajane przez modę, zwłaszcza te związane z demonstracją statusu społecznego i seksualności, nie znajdowały miejsca w socjalistycznej ideologii.

dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka – historyk sztuki i kostiumolog, prowadzi Dział Tkanin i Ubiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jest autorką książek: Ubiory kobiece 1840-1939; O modach i strojach (seria „A to Polska…”); Od zmierzchu do świtu. Historia mody balowej; Świat w zwierciadle mody; Dawna moda dziecięca.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.