Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Moje życie z Bułhakowem

Moje życie z Bułhakowem

Międzynarodowe Centrum Kultury

Moje życie z Bułhakowem

Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, Kraków

12 listopada 2019 r., godz. 18.00

Czy wiemy już wszystko o autorze Mistrza i Małgorzaty? Czy w jego biografii są jeszcze jakieś białe plamy, a jeśli tak, to czego dotyczą i co jest ich powodem? MCK, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Wydawnictwo Sedno zapraszają na spotkanie z panią prof. Mariettą Czudakową, autorką wydanej właśnie po polsku biografii Michała Bułhakowa. Partnerem wydarzenia jest Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Powieść Mistrz i Małgorzata, uznana za jedno z najwybitniejszych dzieł literackich XX wieku, fascynuje kolejne pokolenia czytelników. Równie niezwykłe są losy jej autora, których badaniem od lat zajmuje się prof. Marietta Czudakowa. Rezultatem jej wieloletniej pracy, polegającej zarówno na analizowaniu dokumentów archiwalnych, jak i zbieraniu świadectwa od osób współczesnych pisarzowi, była pierwsza naukowa biografia Bułhakowa, która ukazała się w Związku Sowieckim w 1988 roku, a obecnie po raz pierwszy trafia do rąk polskich czytelników staraniem Wydawnictwa Sedno i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (w tłumaczeniu Margarity Bartosik). Marietta Czudakowa opowiada o rodzinie bohatera, jego dzieciństwie, studiach medycznych, pracy lekarza, której początek przypadł na lata I wojny światowej, a następnie na czas rewolucji w Rosji. Pokazuje drogę twórczą od pierwszych prób dziennikarskich i pisarskich po pracę w teatrze i dla teatru oraz otoczoną legendą pracę nad dziełem, które przyniosło mu pośmiertną sławę w Rosji i na świecie – powieścią Mistrz i Małgorzata, opublikowaną bez cięć cenzury dopiero po upadku Związku Radzieckiego. Była wielokrotnie ekranizowana i adaptowana dla teatru, w Polsce doczekała się kilku tłumaczeń – czytamy w zapowiedzi polskiego wydania książki.

Marietta Czudakowa – literaturoznawca, krytyk literacki, pisarka, autorka ponad 200 prac naukowych i artykułów na temat historii literatury XX wieku, historii filologii oraz krytyki literackiej. Interesują ją szczególnie historia rosyjskiej literatury czasów sowieckich (przede wszystkim twórczość Bułhakowa, Zoszczenki, Zamiatina), historia filologii rosyjskiej, archiwoznawstwo oraz tekstologia. Jest autorką pierwszej naukowej biografii Michała Bułhakowa i przewodniczącą Fundacji Bułhakowa. Ukończyła studia filologiczne. W latach 1959-1961 w jednej z moskiewskich szkół uczyła języka rosyjskiego i literatury, w latach 1965-1984 pracowała w oddziale rękopisów Państwowej Biblioteki ZSRS im. Lenina. Od 1985 r. wykłada najnowszą literaturę rosyjską na jednej z rosyjskich uczelni, od 1988 r. – również na kilku amerykańskich i europejskich uniwersytetach. W czasach sowieckich Marietta Czudakowa bliska była kręgom dysydenckim, a po rozpadzie ZSRS aktywnie włączyła się do polityki, wspierając Borysa Jelcyna, m.in. jako członek powołanej przez niego Rady Prezydenckiej i Komisji ds. Ułaskawień. Po dojściu do władzy Włodzimierza Putina związała się z rosyjską opozycją. W roku 2007 była kandydatką Sojuszu Prawych Sił w wyborach do Dumy Państwowej, ale partia nie przekroczyła wówczas pięcioprocentowej bariery głosów i nie weszła do parlamentu.

Spotkanie w języku rosyjskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Moje życie z Bułhakowem

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.