Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Monastyczne Sèvres, czyli wpływ duchowości zakonów na architekturę najbardziej znanych kościołów klasztornych Krakowa

Monastyczne Sèvres, czyli wpływ duchowości zakonów na architekturę najbardziej znanych kościołów klasztornych Krakowa

Muzeum Krakowa

Monastyczne Sèvres, czyli wpływ duchowości zakonów na architekturę najbardziej znanych kościołów klasztornych Krakowa

14 lutego 2023 r., godz. 17.30

Rynek Podziemny (Rynek Główny 1) zaprasza na wykład w ramach święta Oddziału „Drążenie miasta. Eter”.

Prowadzenie: pani Katarzyna Matusik-Niwicka (krakowska przewodniczka miejska, członkini Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich)

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Polski ruch turystyczny w Karpatach Marmaroskich i Alpach Rodniańskich
do wybuchu I wojny światowej

15 lutego, godz. 18.00

Muzeum Podgórza (ul. Bolesława Limanowskiego 51) zaprasza na wykład z cyklu „Dworzec Karpaty”.

Zapraszamy na cykl wykładów, w czasie których odbędziemy wędrówki po Galicji, towarzysząc podgórzanom w wojażach. Hasłem przewodnim cyklu jest nawiązanie do Dworca Karpaty, który w dwudziestoleciu międzywojennym znajdował się na pl. Zgody (obecnie pl. Bohaterów Getta), obsługiwany przez Polski Związek Turystyczny.

Najbliższy wykład zostanie poświęcony ruchowi turystycznemu w Karpatach Marmaroskich i Alpach Rodniańskich do wybuchu I wojny światowej, zwłaszcza działaniom podejmowanym przez prekursorów polskiej turystyki karpackiej, dr. Hugona Zapałowicza i dr. Mieczysława Orłowicza, jak również profesora gimnazjalnego z Przemyśla Bolesława Błażka, pioniera psychologii wychowawczej i młodzieżowych obozów wędrownych. W dwutygodniowej wyprawie botanicznej Zapałowicza brali udział jako tragarze przewodnicy Wawrzyniec Szkolnik z Zawoi pod Babią Górą i Iwan Żyteniuk z Żabia. Akademicki Klub Turystyczny rokrocznie podejmował kilkudniowe wycieczki do Alp Rodniańskich (nierzadko z terenu Galicji przez tzw. Karpaty Marmaroskie). Innego rodzaju aktywnością turystyczną była czterotygodniowa wschodniokarpacka wyprawa gimnazjalistów pod kierunkiem Bolesława Błażka na trasie Jaremcze – Dorna Watra, przez Karpaty Marmaroskie i Alpy Rodniańskie, latem 1912 r. Wybuch I wojny światowej sprawił, że ruch turystyczny zamarł, a Polacy pojawili się na pograniczu Karpat Marmaroskich i Alp Rodniańskich jako żołnierze Legionów Polskich oraz armii carskiej, biorąc udział w dniach 18–22 stycznia 1915 r. w bitwie pod Kirlibabą (Ludwikówką, rum. Cârlibaba, węg. Lajosfalva, niem. Ludwigsdorf).

Prowadzenie: pan dr Dariusz Dyląg. Wstęp wolny.

Otwarcie wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”

16 lutego, godz. 18.00

Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy Trzepaki, Reksio, Atari. W programie zwiedzanie wystawy oraz atrakcje dla najmłodszych.

Wystawa będzie opowiadać o różnych obszarach zabawy i rozrywki dziecięcej w okresie tzw. Polski Ludowej: zarówno o zabawkach i grach (tych popularnych i tych wymarzonych), aktywności na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy rozwoju technologii w ciągu dekad (od telewizorów i rzutników po pierwsze komputery w latach osiemdziesiątych XX w.).

Można będzie oglądać, czytać, dotykać, bawić się i doświadczać. Przygotowujemy ścieżkę zwiedzania dla najmłodszych, na którą złożą się przestrzenie interaktywne oraz teksty.

Pośród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie można znaleźć klasyki – jak celuloidowe lalki, misie trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, popularne planszówki, wrotki, zośkę, kolejkę elektryczną czy rzutnik Ania – ale też prawdziwe perełki, np. autentyczną lalkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki (jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, autora komiksów i książek), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli Kajko i Kokosz oraz Jonka, Jonek i Kleks. Oczywiście nie może tu też zabraknąć tytułowego trzepaka (oryginalnego, z epoki) oraz komputera Atari.

Wśród eksponatów znajdzie się wiele prywatnych pamiątek, w niektórych przypadkach opatrzonych wspomnieniami właścicieli. Ten zasób jest efektem akcji „Podzielcie się z nami swoim dzieciństwem”, zapraszającej do współtworzenia wystawy i przeprowadzonej przez Muzeum od grudnia 2021 do marca 2022 r. Dzięki temu nasza opowieść nabierze wyjątkowego, osobistego charakteru.

Wstęp wolny.

Oprowadzanie wspominanie na wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari”

19 lutego, godz. 12.00

Serdecznie zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie – każdy, kto zechce, podzieli się wspomnieniami. Mile widziane wszystkie pokolenia – dla każdego mamy coś ciekawego.

Czym i w co bawiły się dzieci w PRL-u? Jak zmieniały się formy i możliwości zabawy? A może niektóre z nich wciąż są znane i popularne?

Prowadzenie: pani Agata Klimek-Zdeb.

Wstęp z biletem na wystawę. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Niech żyje bal! O karnawale i modzie balowej

17 lutego, godz. 17.00

Kamienica Hipolitów zaprasza na wykład online.

Niech żyje bal! Czas karnawału to czas radości. Z kim ruszysz do poloneza? Trudno opanować emocje. Ciekawe, czy Twoja suknia spodoba się koleżankom? Lekki muślin pięknie mieni się w tańcu, a karnecik zapełnia się nazwiskami partnerów.

Nasza prelegentka, pani Karolina Żebrowska, opowie o modzie balowej – sukniach, rękawiczkach i innych dodatkach. Karnawał był okresem hucznych zabaw, bez wątpienia więc zobaczymy niejedną strojną toaletę. Jakie kolory były odpowiednie dla panny, a jakie dla mężatki? Jak zmieniały się popularne modele? Na te i inne pytania pani Karolina odpowie już 17 lutego.

Podgórskie mosty i kładki

18 lutego, godz. 11.00

Muzeum Podgórza zaprasza na warsztaty dla dzieci z cyklu „Pracownia pod Kopcem”.

Podgórze, XIII Dzielnica Krakowa, leży na prawym brzegu Wisły. Łączy je ze starym Krakowem kilka mostów. To właśnie o nich opowiemy na zajęciach. Czy wiecie, że to właśnie na moście w 1915 r. odbyła się uroczystość połączenia Podgórza i Krakowa? Że na moście może znajdować się ekspozycja dzieł sztuki (mogą odbywać się wystawy)? Jeśli nie, to koniecznie przyjdźcie do nas. Na koniec spotkania każdy z uczestników zaprojektuje, a nawet wykona własny most. Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat.

Prowadzenie: pani Anna Pomykalska.

Cena: 15 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.