Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Seminarium „Monumentum Sobiescianum”

Seminarium „Monumentum Sobiescianum”

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Seminarium „Monumentum Sobiescianum”

„Po polsku, czyli nie wiadomo jak”.

Pierre des Noyers, dworzanin Ludwiki Marii i Marii Kazimiery
o Rzeczypospolitej XVII wieku

9 marca 2018 roku o godz. 14.00 w Villi Intracie odbędzie się kolejne seminarium z cyklu Monumentum Sobiescianum. Pan dr Damian Mallet (Uniwersytet Michała de Montaigne w Bordeaux i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) przedstawi fascynujące źródło wiedzy o Rzeczypospolitej XVII wieku: piśmiennictwo Piotra des Noyers, sekretarza Ludwiki Marii i Marii Kazimiery. Przybył do Warszawy w 1646 roku w orszaku królowej, wraz z grupą dworzan, żołnierzy i kupców. Jego wieloletni pobyt w Polsce dokumentują: rękopiśmienna relacja z podróży Ludwiki Marii z Francji, zbiór 1646 listów oraz obszerny horoskop astrologiczny życia królowej.

W tekstach tych znajdziemy nie tylko opisy życia dworskiego, politycznych intryg, miejsc i ludzi, ale także próby zrozumienia Polaków i ich punktu widzenia. Listy wymieniane z francuskimi korespondentami są również świadectwem ewolucji przekonań autora: w ciągu długiego pobytu w Polsce dworzanin dwóch królowych całkowicie zmienił swój stosunek do swej nowej ojczyzny i po latach już wiedział co to znaczy a la polonaise.

Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja pani Maryny Granier (La Compagnie de l’Histoire et des Arts) pt. Śpiewający Wersal. Rekonstrukcja muzyki z XVII i XVIII w.

Serdecznie zapraszamy: Villa Intrata, ul. Stanisława Kostki Potockiego 23, wstęp wolny.

Poloniae Militaria – pokazy i gawędy

Wsłuchajcie się w barwne opowieści o kulturze sarmackiej. Poznajcie dzielnych żołnierzy, walecznych husarzy, wielkich magnatów, ale też całą plejadę postaci podejrzanych i kontrowersyjnych. Sprawdźcie, ile ważyła szabla i czy hełm husarski jest wygodny.

Spacerując po pałacu, w jednej z komnat spotkacie rekonstruktora ubranego w strój z epoki – zatrzymajcie się przy nim i posłuchajcie staropolskich gawęd o przygodach wojennych. Na miejscu czekają także repliki różnych rodzajów XVII-wiecznej broni, np. pistolet, szabla polska, buzdygan czy muszkiet lontowy. Będziecie mogli dotknąć tych eksponatów i sprawdzić, jak działają.

Zapraszamy do Galerii Północnej 3, 10, 17, 24 marca, godz. 11.00-14.00. Wstęp w cenie biletu do pałacu.

Triumf, chwała i sława – koncerty muzyki kameralnej

Zapraszamy na cykl koncertów prezentujących 350 lat europejskiej historii muzyki kameralnej. Na bogaty i różnorodny repertuar złożą się arcydzieła muzyki klasycznej oraz utwory kompozytorów XX wieku. Dzieła gigantów muzyki poważnej zaprezentują młodzi kameraliści, studenci i absolwenci Katedry Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, którzy byli finalistami wielu prestiżowych konkursów w Polsce i na świecie, oraz artyści ze znanych uczelni na świecie.

Sala Biała, 3 marca, 23 marca, 28 kwietnia, 6 maja, 3 czerwca

Bilety można kupić w kasie na przedpolu Pałacu lub przez Internet: 10 zł – bilet normalny, 5 zł – bilet ulgowy.

3 marca, godz. 17.00

Program:

Henryk Wieniawski – Polonez koncertowy D-dur op. 4, Karol Lipiński – Polonez D-dur op. 9 nr 3

Fryderyk Chopin – Polonez cis-moll op. 26 nr 1, Emil Młynarski – Polonez D-dur op. 4 nr 1

Antoni Arensky – Trio fortepianowe d-moll op. 32 nr 1

Wykonawcy:

pp. Zuzanna Małgorzata Budzyńska – skrzypce, Szymon Ogryzek – fortepian

Cuore Piano Trio w składzie: pp. Szymon Ogryzek – fortepian, Zuzanna Małgorzata Budzyńska – skrzypce, Jadwiga Roguska – wiolonczela

25 marca, godz. 17.00

Program:

Antonin Dvořák – II Kwintet fortepianowy A-dur op. 81 (1887)

Wykonawcy:

pp. Barbara Pospieszalska – fortepian, Magdalena Skwierczyńska – I skrzypce, Aleksander Smakosz – II skrzypce, Katarzyna Czernichowska – altówka, Sylwia Spodobalska – wiolonczela

Słowo, obraz, gest – wieczór artystyczny

Historia pałacu w Wilanowie nierozerwalnie wiąże się z najsłynniejszą w polskiej historii parą królewską, którą połączyły wielka miłość i oddanie. Świadectwem tej miłości są listy przesyłane sobie przez małżonków. Korespondencja odsłania również zawiłości sprawowania rządów oraz troskę monarchy o kraj.

Listy Jana i Marii Kazimiery Sobieskich po dziś dzień stanowią źródło inspiracji dla współczesnych twórców. Podczas spotkania zaprezentujemy efekty działań artystycznych inspirowanych korespondencją pary królewskiej.

W programie:

etiuda teatralna – fragment widowiska historycznego pt. Tulln A.D. 1683, czyli narada przed bitwą w obronie chrześcijaństwa w reżyserii p. Grzegorza Jacha,

podsumowanie cyklu warsztatów artystycznych pt. Słowo, obraz, gest,

premiera filmu wyprodukowanego dzięki współpracy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie z European Network Security Institute Sp. z o.o. pod tytułem Wielka miłość króla.

Sala Biała, 10 marca, godz. 18.00

Osoby chętne do udziału w wydarzeniu proszone są o kontakt z koordynatorem projektu, p. Zofią Szlenkier, tel. 225442785.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.