Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Morysin — nowy program spacerów przyrodniczych

Morysin — nowy program spacerów przyrodniczych

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Dziki, tajemniczy, niezwykły – rezerwat przyrody Morysin. Zapraszamy do udziału w nowym programie spacerów przyrodniczych organizowanym przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Rezerwat przyrody Morysin to miejsce niezwykłe z wielu względów. Można tu zobaczyć cenne siedliska przyrodnicze i charakterystyczne dla nich gatunki roślin i zwierząt. Można poczuć ducha XIX-wiecznych założeń ogrodowych i zobaczyć pozostałości zabudowań wchodzących niegdyś w skład romantycznego parku. Można także na własne oczy przekonać się, jak dzika może być przyroda w granicach miasta stołecznego.

Morysin został objęty ochroną rezerwatową w roku 1996. Teren ten nie posiada zatwierdzonego planu ochrony, co skutkuje tym, iż aktualnie nie jest możliwe wchodzenie na jego obszar bez zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które jest użytkownikiem wieczystym działki obejmującej rezerwat przyrody, otrzymało zgodę na przeprowadzenie zajęć edukacyjnych na tym terenie. Dzięki temu z ogromną przyjemnością możemy zaprosić Państwa do wzięcia udziału w zupełnie nowym programie, który umożliwi odwiedzenie tego niezwykłego terenu.

Ruiny domku stróża fot. Julia_Dobrzańska

W czasie wycieczek będzie można poznać historię tego obszaru i jego niezwykłą wartość przyrodniczą. Uczestnicy dowiedzą się między innymi, jakie żyją tu zwierzęta, dlaczego ważne jest martwe drewno, skąd wzięła się nazwa Morysin. W czasie spacerów będzie można obejrzeć interesujące siedliska przyrodnicze, wiekowe drzewa, z których wiele jest pomnikami przyrody, a także ruiny romantycznych budowli. Będziemy słuchać głosów ptaków i szukać śladów zwierząt oraz rozmawiać o tym, jakie są współczesne formy ochrony przyrody i jak każdy z nas może pomagać środowisku.

Harmonogram spotkań:

27 kwietnia 2014 r., godz. 11.00-13.00 – Wiosna w Morysinie. O kwiatach i ptakach rezerwatu, czyli wiosenne poruszenie

13 lipca 2014 r., godz. 11.00-13.00 – Co piszczy w rezerwacie Morysin? Wycieczka do świata bezkręgowców

11 października 2014 r., godz. 11.00-13.00 – Kolory jesieni w rezerwacie Morysin. Tajemnicze historie wielkich drzew i wcale niemałych grzybów

13 grudnia 2014 r., godz. 11.00-13.00 – Bezkrwawe łowy w Morysinie. O dawnych łowach, tropach i śladach zwierząt

Na każdym ze spacerów powiemy też słów parę o historii tego obszaru, dawnych formach użytkowania i współczesnej ochronie.

Liczba miejsc jest ograniczona. Koszt: każdorazowo 10 zł od osoby. Bilety można zakupić w kasie muzealnej. Spotkania rozpoczynamy przy budynku kasy na przedpolu.

Na wyprawę do Morysina można się też udać 14 czerwca w ramach spotkań Historia Mniej Znana. Przewodnicy miejscy i terenowi będą mieli szansę zwiedzić Morysin w ramach Klubu Przewodnika.

Szczegółowe informacje o spotkaniach: Dział Edukacji Muzealnej, e-mail: jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl, tel.: 22 544 28 38.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.