Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: „Mulier fortis. Kobieta mężna” — projekcja filmu

„Mulier fortis. Kobieta mężna” — projekcja filmu

Muzeum w Gliwicach

Mulier fortis. Kobieta mężna

Projekcja filmu poświęconego Zofii Kossak-Szatkowskiej i spotkanie z reżyserem Adamem Kraśnickim oraz Joanną Jurgałą-Jureczką, autorką książek o rodzinie Kossaków.

W starotestamentowej Księdze Przysłów o kobiecie mężnej (albo w innym tłumaczeniu: dzielnej) — można przeczytać, że to ta, która przepasuje mocą swe biodra, umacnia ramiona, otwiera dłoń ubogiemu, do nędzarza wyciąga ręce. Strojem jej siła i godność (Prz 31, 17-25). Jeżeli ktoś zasługuje na to miano, to bez wątpienia Zofia Kossak-Szatkowska (I voto Szczucka).

Postać tej niezwykle dzielnej kobiety przybliżamy w Muzeum w Gliwicach (Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a) na wystawie Kossakowie – rodzina artystyczna, przygotowanej we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. Partnerami ekspozycji są Muzeum Krakowa i Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. 12 kwietnia 2025 r. o godz. 15.00 opowieść dopełnimy projekcją filmu w reżyserii pana Adama Kraśnickiego. Po projekcji zapraszamy na rozmowę z zaproszonymi gośćmi – autorem obrazu oraz biografką Zofii Kossak-Szatkowskiej, panią dr Joanną Jurgałą-Jureczką. Spotkanie poprowadzi pani dr Ewa Chudyba, filozof, kierująca Działem Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach. Spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytanie, czy twórczość wnuczki Juliusza Kossaka rozpatrywać można jako przejaw fenomenu wszechstronnie utalentowanego rodu, z którego się wywodziła – czy też w jakiś sposób został on przez Zofię Kossak przekroczony. Wstęp wolny.

Film Mulier fortis. Kobieta mężna, który w roku 2023 otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego w ramach Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z Historią”, zostanie udostępniony i wyświetlony bezpłatnie dzięki uprzejmości Oddziału Katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, który wspólnie z Telewizją Polską jest jego producentem.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2025 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.