Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: „Mumia” i Czerwie w Centrum Kultury Zamek

„Mumia” i Czerwie w Centrum Kultury Zamek

Centrum Kultury Zamek

Legendarny Borys Karloff w tytułowej roli w filmie Mumia Karola Freunda oraz rewelacyjny zespół Czerwie, znany z żywiołowych koncertów oraz genialnych ścieżek dźwiękowych wykonywanych na żywo do arcydzieł kina niemego – takie połączenie proponuje leśnickie Centrum Kultury Zamek (pl. Świętojański 1, Wrocław) na halloweenowy wieczór 31 października 2014 roku. Rytmicznie, orientalnie i psychodelicznie – tak zapowiada się seans, który rozpocznie się o godz. 20.00 w jedynych w swoim rodzaju przestrzeniach leśnickiego zamku, które po zmroku nabierają zupełnie innego wymiaru niż za dnia.

Czerwie – znani m.in. z entuzjastycznie przyjmowanych koncertów do klasyka gatunku Nosferatu – symfonia grozy – tym razem przygotowali muzykę do innego z serii kultowych horrorów kina przedwojennego: Mumii Karola Freunda. Podobnie jak w przypadku Nosferatu, teraz również możemy się spodziewać blisko półtoragodzinnej uczty muzycznej, dzięki której czarno-białe kadry filmu Karola Freunda sprzed 80 lat nabiorą innego wymiaru.

Mumia

Film

W roku 1921 grupa brytyjskich archeologów pod przewodnictwem sir Józefa Whemple’a odkrywa mumię Imhotepa liczącą sobie 3700 lat. Kiedy jeden z młodych archeologów otwiera zwoje Thoth i odczytuje na głos ich zawartość, mumia ożywa. 10 lat później sir Józef powraca w tamto miejsce ze swym synem Franciszkiem. Nie wiedzą, że mumia ukrywa się jako tajemniczy Egipcjanin Ardath Bay, który pomaga archeologom w odkryciu grobowca swej dawnej ukochanej. Używając swych mocy, sprawia, że jej duch wnika w ciało Heleny Grosvenor. Kiedy sir Józef umiera, Franciszek i dr Muller próbują odkryć źródło mocy Ardatha oraz wyzwolić Helenę.

Producent filmu Karol Laemmle Jr nie ustawał w poszukiwaniach kolejnego materiału literackiego nadającego się do przełożenia na język ekranu – niestety, w temacie egipskich mumii, który fascynował go od czasu otwarcia grobu Tutanchamona, nie potrafił odnaleźć niczego wartościowego. Skorzystał więc z przerobionej przez jego scenarzystów historii o nieśmiertelnym magu Cagliostrze.

Starożytna mumia – w tej roli Borys Karloff – zostaje powołana do życia w dwudziestym wieku. Charakteryzacja autorstwa Jacka Pierce’a i sprawna ręka reżysera Karola Freunda sprawiają, że Mumia dołączyła do grona kultowych horrorów kina niemego.

Czerwie

Czerwie

Czerwie to niezależna małopolska formacja prezentująca dźwięki z pogranicza popu, rocka, folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Zespół angażuje się w różnorodne projekty teatralno-filmowo-plastyczne. Wystąpili m.in. na Międzynarodowym Festiwalu MALTA w Poznaniu, czy Colours of Ostrawa w Czechach. Zagrali dotąd ponad 400 różnego typu imprez: koncertów klubowych, festiwali, sztuk teatralnych czy tappingów do filmów niemych. Ich znaki rozpoznawcze to transowa sekcja rytmiczna oraz charakterystyczne brzmienie instrumentów: akordeonu, mandoliny, gitary i dęciaków.

Czerwie są twórcami muzyki do happeningów, spektakli teatru Klinika Lalek z Wolimierza oraz przedstawienia Albośmy to jacy tacy Piotra Cieplaka w warszawskim Teatrze Powszechnym (maj 2007). W roku 2004 wydali album pt. Padlina z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka, a w 2008 – limitowane wydawnictwo pt. Otwarta Sztuka Dla Ludu, które niejednokrotnie gościło na antenach stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego, producenci muzyki elektronicznej i wielu innych przyjaciół. W 2012 roku ukazała się najnowsza produkcja zespołu, różnorodna stylistycznie płyta MELANŻ, uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych w tamtym roku w Polsce. Grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych, filmów niemych, dokumentu i fabuły.

Bilety: w przedsprzedaży do 30 października – 16 zł (rezerwacje: info@zamek.wroclaw.pl oraz tel. 71 349 32 81), w dniu seansu – 20 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.