Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Muzealnicy / Dzień Wiedzy o Dostępności

Muzealnicy / Dzień Wiedzy o Dostępności

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzealnicy. Portrety pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Wystawa prac Grzegorza Nowaka

18 maja26 czerwca 2022 roku

Dyrektorka, kuratorzy, edukatorzy, pracownicy działu promocji, a przede wszystkim opiekunki i opiekunowie muzealnych galerii są bohaterami wystawy zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów. Ich portrety narysowane przez pana Grzegorza Nowaka, kolegę z pracy, można oglądać w muzealnej kawiarni w Gmachu Głównym.

Grzegorz Nowak pracuje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu jako opiekun ekspozycji muzealnych. Z wykształcenia jest artystą plastykiem i emerytowanym nauczycielem szkoły plastycznej. Po powrocie z pracy oddaje się pasji artystycznej. Jego modelami stali się koleżanki i koledzy z wrocławskiego muzeum.

Tu w muzeum jestem rozradowany, że mogę obserwować tak różnorodne ludzkie twarze i ich reakcje na dzieła sztuki – mówi. – Portret dla mnie jest wyjątkowym tematem. Już w dzieciństwie obserwowałem twarze najbliższych, a potem znajomych, sąsiadów. Wyobrażałem sobie, że twarz ludzi jest lustrem lub oknem, przez które jeden człowiek zagląda w głąb drugiego. Zauważyłem, jak bardzo ekspresyjna jest twarz, jak widać na niej przebiegające myśli i jak one zmieniają jej wygląd. Patrząc na twarz, można dostrzec duszę człowieka.

Obserwowanie, dostrzeganie i uchwycenie podobieństwa modela. Wykonywane różnymi technikami w jego obecności, a czasem z fotografii, pamięci lub opowieści. To właśnie portret – mówi pani Justyna Chojnacka z Działu Grafiki i Rysunku MNWr. – Od wieków upamiętniał, bywał pochlebny, życzliwy, a czasem ujmująco szczery. Często tworzony na zamówienie, a czasem z potrzeby i sympatii – był wtedy nieprzymuszony i naturalny. Dzięki pojawieniu się fotografii mógł wkroczyć w nowy świat ekspresyjnych form. Czasem jest czymś więcej niż tylko zapisem rzeczywistości. Wydobywa na światło dzienne uroki ludzkiej natury, czasem wyjawia sekrety lub pokazuje nowe, zaskakujące oblicza portretowanego.

Magdalena Szafkowska, Dział Grafiki i Rysunku

Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności

Spacery z tłumaczeniem na polski język migowy, oprowadzania z audiodeskrypcją, warsztaty sensualne. Muzeum przygotowało zajęcia w ramach Światowego Dnia Wiedzy o Dostępności.

Od lat wrocławskie muzeum podejmuje działania na rzecz udostępnienia swoich bogatych zbiorów wszystkim gościom. Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności jest okazją, by podzielić się informacjami, w jaki sposób placówka przybliża dzieła sztuki osobom z niepełnosprawnościami.

20 maja odbędą się oprowadzania i warsztaty zorganizowane przez edukatorów. Przemieszczając się między oddziałami, będzie można m.in. poznać skarby sztuki średniowiecza, obejrzeć najnowszą wystawę czasową Nie-zabawki, wysłuchać audiodeskrypcji obrazów Chłopiec w słońcu Aleksandra Gierymskiego i Spłoszone konie Kazimierza Sichulskiego oraz wziąć udział w spacerach po ekspozycjach Sztuka europejska XV–XX wieku i Abakanowicz. Totalna.

Pytania o dostępność oraz formę danego wydarzenia można kierować do koordynatorki dostępności, pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk (tel. 71 712 71 81).

Program wydarzeń:

Gmach Główny, plac Powstańców Warszawy 5

20 maja, godz. 11.00

Sztuka europejska XV–XX wieku

Spotkanie dla młodzieży ze spektrum autyzmu, prowadzenie: pani Izabela Trembałowicz-Chęć. Oprowadzanie po wystawie stałej na II piętrze Gmachu Głównego.

Wstęp: 3 zł, zapisy, tel. 71 372 51 48.

20 maja, godz. 13.30

Oprowadzanie z audiodeskrypcją: „Chłopiec w słońcu”, „Spłoszone konie”

Muzealny spacer dla osób niewidomych i niedowidzących, prowadzenie: pan Sławomir Ortyl. Czterdziestopięciominutowy spacer po wystawie Sztuka polska XVII–XIX wieku. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję wysłuchania audiodeskrypcji obrazów Aleksandra Gierymskiego oraz Kazimierza Sichulskiego. Prowadzący opowie również o ciekawostkach z życia obu malarzy i przybliży epokę, w której tworzyli.

Wstęp: 3 zł, zapisy, tel. 71 372 51 48.

20 maja, godz. 13.30

Skarby sztuki średniowiecza

Muzealny spacer z systemem FM dla osób niedosłyszących, prowadzenie: pan Grzegorz Wojturski. Oprowadzanie po wystawach Sztuka śląska XIV–XVI wieku i Śląska rzeźba kamienna XII–XIX wieku. Uczestnicy spaceru będą mieli okazję prześledzić zmiany w sztuce średniowiecznej na Śląsku od XII do początku XVI wieku, zapoznając się z najwybitniejszymi, czasem zagadkowymi zabytkami zgromadzonymi na wystawach stałych na I piętrze Gmachu Głównego. Należy mieć ze sobą telefon ze słuchawkami.

Wstęp: 3 zł, zapisy, tel. 71 372 51 48.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

20 maja, godz. 12.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nie-zabawki” z audiodeskrypcją

Prowadzenie: pani Marta Derejczyk. Prezentacja twórczości pana Piotra Rogalińskiego – współczesnego artysty, rzeźbiarza, muzyka i autora scenografii teatralnych, który inspiruje się dawną twórczością ludową. Przetwarzając materiały z „drugiego obiegu”, przede wszystkim używane dawniej na wsi drewno, tworzy wielopostaciowe i ruchome instalacje opowiadające o losie człowieka – wpisanym w otaczającą naturę.

Wstęp: 3 zł, zapisy, tel. 71 344 33 13.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

20 maja, godz. 14.00

„Abakanowicz. Totalna” – oprowadzanie po wystawie

Spotkanie dla głuchych z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: panie Agata Iżykowska-Uszczyk oraz tłumaczka Elżbieta Resler. Magdalena Abakanowicz (1930–2017) to artystka o światowej sławie. W trakcie spotkania przybliżone zostaną najważniejsze etapy jej twórczości: od trójwymiarowych tkanych form – nazwanych od jej nazwiska abakanami, poprzez cykle figur z tkaniny jutowej i żywicy (Tłum, Plecy, Postacie siedzące), aż do realizacji w przestrzeni otwartej (rzeźby z cyklu Ptaki i serii Rycerze Króla Artura, prezentowane w otoczeniu gmachu Pawilonu Czterech Kopuł).

Wstęp: 3 zł, zapisy, tel. 71 712 71 81.

20 maja, godz. 16.00

„Rycerze Okrągłego Stołu” – sensualnie

Warsztaty dla osób niewidomych i niedowidzących, prowadzenie: pani Agata Iżykowska-Uszczyk. Rycerze Okrągłego Stołu w parku rzeźby zapraszają. Brakuje tylko króla Artura, ale spokojnie, zapewne przybędzie na zorganizowane przez nas działania. Zapraszamy na sensualno-warsztatowe działania wokół twórczości Magdaleny Abakanowicz.

Wstęp: 3 zł, zapisy, tel. 71 712 71 81.

Marek Pierzchała, Galeria Sztuki XVI-XIX w.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.