Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Osobiste spojrzenie na Skarbiec Wyspiańskiego / Muzeum po godzinach

Osobiste spojrzenie na Skarbiec Wyspiańskiego / Muzeum po godzinach

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum po godzinach

Muzea zamykają się za wcześnie? Wychodząc naprzeciw wszystkim, którym trudno jest w dni powszednie dotrzeć do muzeum, Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na cykl Muzeum po godzinach. Startująca właśnie inicjatywa to oprowadzania z przewodnikiem po wystawach stałych kolejnych oddziałów poza standardowymi godzinami otwarcia. Wydarzenie będzie się odbywać w wybrane środy o godz. 18.00, jeśli uda się zebrać grupę chętnych. Zapisy trwają do poniedziałku poprzedzającego zwiedzanie. Wstęp z biletem na wystawę.

22 stycznia 2020 roku po Galerii Broń i Barwa w Polsce w Gmachu Głównym (al. 3 Maja 1) oprowadzać będzie pan Tomasz Kida.

Zagraj w muzeum – Kto pojawia się przy okrągłym stoliku?

Grupa zafascynowanych młodopolską literaturą nastolatków próbuje zorganizować seans z duchami w Domu Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26). Zaglądając w zakamarki kolejnych pokoi, napotkają kilka ważnych w życiu artysty osób, a może nawet jego samego?… Pomóż rozpoznać wszystkie postaci i poczuj klimat krakowskiego fin de siecle’u!

22 stycznia o godz. 18.00 Muzeum zaprasza na grę miejską, która toczyć będzie się w Domu Józefa Mehoffera. Zwiedzający zostaną przeniesieni w sam środek pewnej historii, w której będą mogli być badaczami, tropicielami czy odkrywcami. Gra połączona jest z oprowadzaniem (pani Magdalena Schuster). Konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44.

Osobiste spojrzenie na Skarbiec Wyspiańskiego. Kalejdoskop Wyspiańskiego

Skarbiec Wyspiańskiego to wyjątkowa przestrzeń – muzealny magazyn zbiorów, do którego można wejść. To dlatego tylko część prac jest odsłonięta, panuje tu półmrok, a brak etykiet rekompensuje specjalna książeczka. Międzynarodowa grupa studentów mieszkających w Krakowie podjęła wyzwanie własnej interpretacji Skarbca i prac Stanisława Wyspiańskiego. Do wspólnego odkrywania i dyskusji zapraszają podczas trzech tematycznych oprowadzań. Gmach Główny.

17 stycznia, godz. 10.30–12.00 Kalejdoskop Wyspiańskiego

18 stycznia, godz. 10.30–12.00 Portrety

19 stycznia, godz. 14.00–15.30 Walka ze śmiercią

Oprowadzania w języku angielskim odbywają się w ramach współpracy pomiędzy Muzeum Narodowym w Krakowie i Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przygotowują je studenci pani dr Katarzyny Jagodzińskiej w ramach zajęć The Public Museum prowadzonych w Instytucie Europeistyki UJ.

Wydarzenia edukacyjne

17 stycznia

Poznaj z nami Muzeum: otwarte oprowadzania po Muzeum Książąt Czartoryskich

Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 6, godz. 17.30

prowadzenie: p. Magdalena Schuster, wstęp z biletem do galerii

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

18 stycznia

Kolędowanie u Matejków

cykl: Muzykowanie u Matejków

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 18.00

Koncert w wykonaniu Chóru Kameralnego KANON z Cewlina i Koszalina pod dyrekcją p. Katarzyny Żerdzickiej-Jasionek, wstęp wolny

19 stycznia

Jak powstaje sztuka?

cykl: Konik muzealny (warsztaty rodzinne)

Dom Józefa Mehoffera, godz. 11.00

prowadzenie: pp. Martyna Majsterek, Weronika Moskwa, wstęp: 15 zł (dla opiekuna wstęp wolny), bilet rodzinny: 30 zł (troje dzieci, dla opiekuna wstęp wolny)

***

Oprowadzanie kuratorskie: Wyspiański

Gmach Główny, wystawy Wyspiański. Skarby ze Lwowa i Skarbiec Wyspiańskiego, godz. 12.00

prowadzenie: pp. Magdalena Laskowska, Łucja Skoczeń-Rąpała, wstęp z biletem do galerii

21 stycznia

Poznaj z nami Muzeum: otwarte oprowadzania po Muzeum Książąt Czartoryskich

Muzeum Książąt Czartoryskich, godz. 17.30

prowadzenie: p. Martyna Majsterek, wstęp z biletem do galerii

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Inskrypcje – klucz do zrozumienia treści zawartych w ikonach

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr Mirosław Kruk, wstęp wolny

22 stycznia

Poznaj z nami Muzeum: otwarte oprowadzania po Muzeum Książąt Czartoryskich

Muzeum Książąt Czartoryskich, godz. 17.30

prowadzenie: p. Martyna Majsterek, wstęp z biletem do galerii

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

23 stycznia

Poznaj z nami Muzeum: otwarte oprowadzania po Muzeum Książąt Czartoryskich

Muzeum Książąt Czartoryskich, godz. 17.30

prowadzenie: p. Michał Markieta, wstęp z biletem do galerii

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Trudne drogi do polskości teatrów śląskich

cykl: Czwartki u Matejków

Dom Jana Matejki, godz. 18.00

prowadzenie: p. prof. dr hab. Andrzej Linert, wstęp wolny

*****

73 stare księgi, 5 atlasów i 14 map ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie – tak wygląda nowa wystawa Wizerunki ludzi piszących – autorzy i ich dzieła, którą od 14 stycznia można oglądać w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego. Ekspozycja pokazuje, zachowane na kartach ksiąg, portrety znanych pisarzy, poetów i uczonych z Polski i Europy: m.in. Homera, Adama Mickiewicza czy Erazma z Rotterdamu.

– Są wśród eksponowanych obiektów dzieła twórców znanych i podziwianych do dziś, takich jak wielcy epicy starożytnej Grecji i Rzymu Homer i Wergiliusz, ale są też prace, które – podobnie jak nazwiska ich autorów – w powszechnej świadomości uległy zapomnieniu – mówi pani Iwona Długopolska, koordynator i kurator wystawy.

Wśród dzieł, które można zobaczyć, znajdują się m.in. portret Mikołaja Reja w drzeworycie z krakowskiego wydania Zwierzyńca z 1574 r., popiersie Adama Mickiewicza w litografii z warszawskiej edycji Poezji z 1833 r. czy wizerunek Erazma z Rotterdamu, sławnego niderlandzkiego humanisty. Wśród uczonych, których portrety prezentowane są na wystawie, znalazł się także Jan Heweliusz, gdański astronom, Andreas Vesalius, XVI-wieczny lekarz, uczony, twórca nowożytnej anatomii, czy „ojciec medycyny” Hipokrates.

– Stare księgi to nie tylko materialne efekty twórczości różnych autorów, pomniki ich myśli, dokonań i odkryć po raz pierwszy przedstawione w druku. To niekiedy również możliwość bliższego poznania postaci twórców. Suche dane biograficzne zyskują twarz swojego bohatera, w którą możemy spojrzeć dzisiaj także i my – dodaje p. Iwona Długopolska.

Erazm z Rotterdamu, sławny niderlandzki humanista podczas pracy pisarskiej. Miedziorytnicza karta tytułowa, E. Roterodamus, Liber utilissimus, Amsterdam 1629

Informacje dla zwiedzających:

Wizerunki ludzi piszących – autorzy i ich dzieła

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12

14 stycznia31 maja 2020 roku

poniedziałki: nieczynne, wtorek-piątek: godz. 9.00-16.00, sobota: godz. 10.00-18.00, niedziela: godz. 10.00-16.00

Bilet normalny: 15 zł

Bilet ulgowy: 10 zł

Bilet rodzinny (maks. 5 osób, w tym dziecko do 18 roku życia): 25 zł

uczniowie i studenci do 26 lat: 1 zł

niedziela: wstęp wolny

Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie

Kurator i koordynator: Iwona Długopolska

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.