Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Otwock Wielki: Przepych magnackiej rezydencji / Muzyczne lato

Przepych magnackiej rezydencji / Muzyczne lato

Muzeum Narodowe w Warszawie

11 lipca 2020 roku Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim (ul. Zamkowa 49), oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, wznowiło działalność ekspozycyjną. Pałac przyciąga nie tylko wyjątkowymi wnętrzami, ale też malowniczym położeniem na wyspie na jeziorze Rokola. Serdecznie zapraszamy.

Muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli (w godz. 10.00–16.00), a park otaczający pałac jest otwarty codziennie. Zgodnie z zasadami sanitarnymi we wnętrzach budynku może przebywać do 20 osób jednocześnie. Dla usprawnienia ruchu turystycznego zwiedzający będą mogli wejść do Muzeum w towarzystwie przewodnika o pełnej godzinie zegarowej. Goście powinni nosić maseczki i zachowywać dystans społeczny. Nowy regulamin zwiedzania udostępniono na stronie internetowej Muzeum.

Przepych magnackiej rezydencji

Muzeum Wnętrz mieści się w pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim. To jedna z niewielu tak dobrze zachowanych barokowych rezydencji na Mazowszu. Z jej pierwotnego wyposażenia zachowały się znakomite malowidła ścienne w Apartamencie Pana Domu. W Przedpokoju można zobaczyć morskie porty z zacumowanymi statkami oraz rozmawiającymi i handlującymi ludźmi. W Salonie namalowano rzymskie ruiny na tle krajobrazów z cyprysami, a w Gabinecie na końcu amfilady – sceny inspirowane poezją Horacego.

Wnętrza pałacu zdobią zabytkowe meble, obrazy i przedmioty rzemiosła artystycznego pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Wśród mebli powstałych w XVIII i XIX wieku jest np. biedermeierowski stolik do robótek z długim workiem do przechowywania akcesoriów do szycia oraz szafka z malarskimi dekoracjami, wykonana przez Fryderyka Bogumiła Hoffmanna (1741–1801), stolarza z kręgu ebenisty Dawida Roentgena. Uwagę zwraca również niezwykły fortepian-żyrafa w stylu biedermeier z pionowym skrzydłem.

W Muzeum Wnętrz można obejrzeć także kolekcję obrazów tzw. wileńskiej szkoły malarskiej z przełomu XVIII i XIX wieku. To prace o tematyce mitologicznej i historycznej autorstwa Franciszka Smuglewicza (1745–1807) oraz jego uczniów Jana Rustema (1762–1835) i Jana Damela (1780–1840), jak również Józefa Peszki (1767–1831). W pałacu znajdują się też cenne pamiątki po wielkim pianiście, kompozytorze i polityku – Ignacym Janie Paderewskim (1860–1941), pochodzące ze szwajcarskiego domu Paderewskiego w Riond-Boson. Wśród nich jest fortepian koncertowy firmy Steinway&Sons, podarowany mistrzowi w 1924 roku.

Bilety: 12 zł – bilet normalny, 8 zł – bilet ulgowy, 32 zł – bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe i dzieci do 18 roku życia, maksymalnie sześć osób). Wtorki – wstęp wolny, dzieci do siódmego roku życia – wstęp wolny.

Muzeum Wnętrz, fot. Luiza Kobeszko

Muzyczne lato z „Klasyką na leżakach”

W każdą niedzielę lipca i sierpnia 2020 roku o godz. 17.00 w przypałacowym parku odbywać się będą kameralne koncerty muzyki klasycznej, musicalowej i filmowej – w ramach czwartej edycji znanego lokalnej publiczności cyklu „Klasyka na leżakach”. Koncerty te są niepowtarzalną okazją spędzenia letniego popołudnia z ofertą kultury wysokiej, ale w wakacyjnej, piknikowej atmosferze. Podczas tegorocznej edycji wystąpią m.in.: rodzinna Grott Orkiestra, ROK Duo, flecistka Elżbieta Drozdowska, akordeonista Piotr Kopietz, pianista Jakub Matuszczyk, klarnecista Mirosław Romejko i fagocista Grzegorz Dąbrowski. Po raz pierwszy zaprezentują się też młode talenty – uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Koncerty są urozmaiceniem stałej oferty Muzeum Wnętrz, odbywają się w ramach współpracy z Fundacją Promocji Kultury OtwArte i Starostwem Powiatowym w Otwocku. Wstęp wolny.

Muzeum Wnętrz, fot. Luiza Kobeszko

Kalendarz koncertów „Klasyka na leżakach”

5 lipca / Klasycznie i filmowo

Grott Orkiestra pod kierownictwem Kamy Grott-Tomaszek

12 lipca / Cztery strony Europy

ROK Duo w składzie: Marcin Król (skrzypce), Lucjan Szaliński-Bałwas (skrzypce)

19 lipca / Muzyczny kalejdoskop

Elżbieta Drozdowska (flet), Piotr Kopietz (akordeon)

26 lipca / Romantyzm i wirtuozeria

Kama Grott-Tomaszek (obój), Jakub Grott (skrzypce), Mariusz Rutkowski (fortepian)

2 sierpnia / Obrazki z kwarantanny

Jakub Matuszczyk (fortepian)

9 sierpnia / Solo i w duecie

Jakub Grott (skrzypce), Karol Wachnik (wiolonczela)

16 sierpnia / Młode talenty

Mikołaj Grott (waltornia), Magdalena Bobowik (skrzypce), Zofia Sikora (wiolonczela), Piotr Sołtysik (fortepian)

23 sierpnia / Trio d’anches

Kama Grott-Tomaszek (obój), Mirosław Romejko (klarnet), Grzegorz Dąbrowski (fagot)

30 sierpnia / Muzyczna Pocztówka

Grott Orkiestra pod kierownictwem Michała Grotta

Muzeum Wnętrz, fot. Luiza Kobeszko

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.