Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Spotkania z muzyką i malarstwem oraz wykłady w Muzeum Narodowym

Spotkania z muzyką i malarstwem oraz wykłady w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

pl. Powstańców Warszawy 5

Spotkania z muzyką i malarstwem

20 listopada 2014 r., godz. 18.00

 

Recital fortepianowy pana Jakuba Lichtensteina

Program:

Klaudiusz Debussy – Pour le piano, Prélude Voiles, Prélude Canope, Jardins sous la pluie

przerwa

Karol Szymanowski – Szeherezada z cyklu Maski op. 34

Albert Ginastera – Sonata fortepianowa nr 1

W przerwie pani Iwona Gołaj zaprezentuje dwa obrazy ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu: Portret żony Heleny Zygmunta Harlanda z 1929 r. i obraz Jacka Mierzejewskiego Czesząca się z 1916 r.

Jakub Lichtenstein – ur. 6 września 1990 r., student II roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertuje i bierze czynny udział w wielu konkursach krajowych i międzynarodowych, zdobywając szereg nagród w dziedzinie pianistyki i kameralistyki. Regularnie grywa koncerty chopinowskie w Krakowie, w sali koncertowej krakowskiego Wierzynka oraz w sali koncertowej Sanatorium „Marconi” w Busku-Zdroju. Ma na swoim koncie recitale w dworku w Żelazowej Woli oraz wiele koncertów dla Polonii w Stanach Zjednoczonych.

Iwona Gołaj – kulturoznawca, kustosz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, edukatorka w Dziale Oświatowym. Jest autorką przewodników po Muzeum oraz opracowania merytorycznego (biogramów artystów i audioprzewodnika) stałej wystawy polskiej sztuki współczesnej.

Wstęp wolny.

Czesząca się

*****

Dzień otwarty

Mistrzowie światła. Witraże i obrazy malowane pod szkłem

22 listopada 2014 r.

godz. 10.30

Szklane anioły – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat

Podczas zajęć dzieci będą mogły podziwiać największą i najcenniejszą w Polsce kolekcję witraży powstałych w okresie od średniowiecza do początków XX wieku, która od kilkudziesięciu lat nie mogła być wystawiana z powodu złego stanu zachowania. Prowadzący, po wyjawieniu ciekawostek na temat powstawania witraży, poprosi uczestników zajęć o wytropienie przedstawień aniołów, które staną się inspiracją do stworzenia przez dzieci własnych papierowych witraży z muzykującymi aniołami. Zajęcia prowadzi p. Sławomir Ortyl.

Zapisy w Dziale Oświatowym od 17 listopada; tel. 71 372 51 48. Zbiórka w holu głównym.

godz. 11.00

Mistyka światła w średniowiecznych witrażach – wykład p. Michała Pieczki. Sala 116, I piętro.

godz. 13.00

Mistrzowie światła. Witraże i obrazy malowane pod szkłem – wykład z oprowadzeniem poprowadzi p. Elżbieta Gajewska-Prorok, kuratorka wystawy. Galeria wystaw czasowych, parter.

godz. 14.30

Witraże i obrazy malowane pod szkłem – zagadnienia związane z tworzeniem i konserwacją witraży, wykład i prezentację poprowadzi p. Elżbieta Gajewska-Prorok. Sala 116, I piętro. Wstęp wolny.

*****

Gmach Panoramy Racławickiej

ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11

20 listopada, godz. 17.30-18.30

Wspomnienia znad Gangesu i Jamuny

Cykl: Z Panoramą śladami dziedzictwa kulturowego

W ramach kolejnego spotkania w cyklu organizowanym przez Panoramę Racławicką p. Magdalena Szafkowska podzieli się z publicznością swoimi wrażeniami z wyprawy po Indiach. Zaprezentuje także wiele zdjęć dokumentujących jej podróż. Wstęp wolny.

22 listopada, godz. 12.00-13.00

Spokojnych snów, czyli historia łóżka

Cykl: Piękne i użyteczne

Pani Jadwiga Jasińska-Sadura zaprezentuje zmiany stylowe, jakie dokonały się od średniowiecza do współczesności w konstrukcji i zdobieniu łóżek. Słuchacze poznają również obyczaje związane z tym meblem. Wstęp wolny.

*****

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

23 listopada, godz. 12.00-13.00

Sztuka wczesnochrześcijańska

Cykl: Kurs historii sztuki

Pan Grzegorz Wojturski omówi najważniejsze obiekty i artefakty sztuki wczesnochrześcijańskiej, znajdujące się zarówno na terenie Europy, jak i poza jej granicami. Naświetli także tło historyczne przedstawianych zjawisk artystycznych. Wstęp z biletem za 5 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.