Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Muzyka a cappella polskiego i europejskiego renesansu

Muzyka a cappella polskiego i europejskiego renesansu

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzyka a cappella polskiego i europejskiego renesansu

14 sierpnia 2022 roku o godz. 18.30 będzie można posłuchać muzyki pochodzącej z czasów od średniowiecza po współczesność. W Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15) wystąpi chór Cracow Singers.

Podczas koncertu zostaną wykonane pieśni z epoki renesansu, m.in. kompozycje Wacława z Szamotuł czy Jana Piotra Ludwika da Palestriny. Słowo wstępu przed koncertem wygłosi pani dr Katarzyna Płonka-Bałus, kuratorka Muzeum. Bilety: 30 złotych.

Cracow Singers, fot. J. Kozina

Jak odpoczywało się w okresie międzywojennym?

Aktywny styl życia stał się modny w czasach międzywojennych. Z tego powodu architekci lat 20. i 30. XX wieku specjalizowali się w projektowaniu basenów, parków, ogródków jordanowskich, skoczni narciarskich czy torów bobslejowych. Ten temat poznamy 9 sierpnia o godz. 17.00 podczas oprowadzania zatytułowanego Infrastruktura wypoczynkowa i sportowa w II RP.

Spotkanie odbędzie się w przestrzeni wystawy Nowy początek. Modernizm w II RP w Gmachu Głównym (al. 3 Maja 1) i pozwoli uczestnikom przenieść się w czasy, których dotyczy ekspozycja. Wypoczynek nad morzem czy na nartach odbywał się w rodzimych kurortach, a przykład dawał prezydent Ignacy Mościcki, który posiadał wakacyjne rezydencje zarówno w Krynicy Górskiej, jak i Juracie.

Prowadzenie: pani Helena Postawka-Lech. Wstęp z biletem na wystawę.

Twórz artykuły w Wikipedii i wygraj nagrody

Przez cały sierpień trwa konkurs edycyjny poświęcony Muzeum Narodowemu w Krakowie i jego kolekcji. W ramach konkurencji każdy może tworzyć, uzupełniać, aktualizować i tłumaczyć na język polski artykuły w Wikipedii.

Konkurs powstał w ramach Wikiprojektu GLAM, który jest wynikiem współpracy między muzeum a Stowarzyszeniem Wikimedia Polska. Uczestnicy konkursu będą wzbogacać zawartość polskojęzycznej Wikipedii o hasła dotyczące Muzeum Narodowego w Krakowie, jego zbiorów i artystów, rywalizując o atrakcyjne nagrody.

Przyznane zostaną zarówno nagrody kaskadowe (pracują na nie wspólnie wszyscy uczestnicy), jak i specjalne (dla wyróżniających się twórców). Więcej informacji o przedsięwzięciu

Zajęcia dla najmłodszych

Zaczyna się kolejny miesiąc wakacji, co oznacza następną turę warsztatów dla dzieci.

4 sierpnia, godz. 10.15 – Gmach Główny, wystawa Nowy początek. Modernizm w II RPCztery trójkąty i kwadrat piąty. Czy geometra lubi porządek?

5 sierpnia, godz. 10.15 – Pawilon Józefa Czapskiego, wystawa Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich (ul. Józefa Piłsudskiego 12) – Siedzę w pociągu, czytam i marzę – jak ja kocham letnie pejzaże!

9 sierpnia, godz. 10.15 – Gmach Główny, wystawa XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej – Czy płaczesz na niebiesko, a śmiejesz się na żółto? Kolory uczuć.

10 sierpnia, godz. 10.15 – Gmach Główny, wystawa Nowy początek. Modernizm w II RPO czym szumi miasto.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat. Wstęp: 15 złotych. Centrum Informacji i Rezerwacji, tel.: 12 43 35 744.

Warsztaty w Muzeum Książąt Czartoryskich, fot. Tomasz Markowski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.