Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wiedeń: Mit Galicji (Mythos Galizien)

Mit Galicji (Mythos Galizien)

Międzynarodowe Centrum Kultury

Wystawa Mit Galicji (Mythos Galizien) w Wiedniu

26 marca30 sierpnia 2015 roku

Wien Museum, Karlsplatz 8, Wiedeń

Wystawa, która z wielkim sukcesem prezentowana była niedawno w Galerii MCK, gości obecnie w wiedeńskim muzeum historycznym. Również tam skonfrontowane zostały mity galicyjskie, widziane z różniących się od siebie perspektyw: polskiej, ukraińskiej, żydowskiej i austriackiej. Jednak ekspozycja wiedeńska nie jest wierną kopią krakowskiej. Z 600 prezentowanych w Krakowie obiektów wybrano jedynie 200, ale dodano też 50 nowych dzieł. Już sam dobór eksponatów świadczy o nowym obliczu wystawy, a także o zupełnie innym niż polskie podejściu Austriaków do mitu Galicji. Jak sami podkreślają, dla nich liczy się przede wszystkim historia monarchii austro-węgierskiej, porównywana do dzisiejszej Unii Europejskiej, a Galicja kojarzona jest głównie z napływem galicyjskich „Ost-Juden” do Wiednia. Materiały prasowe podkreślają, że o Galicji – tak dużej, jak dzisiejsza Austria – nikt prawie już w Austrii nie pamięta. Wystawa jest więc nie tylko znakomitą okazją do przypomnienia historii. Może też uświadomić Austriakom, jak silnie stworzony przez ich dyplomację sztuczny twór do dziś pobudza wyobraźnię. Niech świadczy o tym chociażby ogromne zainteresowane mediów.

Mit Galicji

Wiedeńska wystawa to szansa na wzmocnienie pozycji Polski w świadomości Austriaków. Przypomina ona ogromną rolę, jaką polscy (a raczej galicyjscy) politycy odegrali w monarchii habsburskiej w czasach autonomii Galicji. Trzykrotnie pełnili funkcję premiera monarchii, a blisko czterdziestu z nich objęło teki ministrów. Chociażby Agenor Gołuchowski, który kierował dyplomacją, czy Julian Dunajewski, przez 11 lat minister skarbu. Całkiem nieźle, jak na kraj nazywany przez Austriaków „krainą niedźwiedzi”, „pół Azją”, „austriacką Syberią”, a także „austriackim Texasem”.

Podczas otwarcia wystawy w Wiedniu spore wrażenie na gospodarzach zrobiły słowa ambasadora Ukrainy, gdy mówił, że dla niego i jego rodaków Galicja jest częścią tożsamości.

***

Zespół autorów koncepcji i kuratorów wystawy Mit Galicji: pp. Jacek Purchla, Wolfgang Kos, Żanna Komar, Monika Rydiger, Werner Michał Schwarz.

www.wienmuseum.at

Mit Galicji

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.