Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Na ratunek Krzysztoforom. Z dziejów walk z burzymurkami

Na ratunek Krzysztoforom. Z dziejów walk z burzymurkami

Muzeum Krakowa

Na ratunek Krzysztoforom. Z dziejów walk z burzymurkami

16 listopada 2022 r., godz. 17.00

pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac zaprasza na wykład w cyklu „Krzysztoforskie reminiscencje”.

Pod koniec XVIII w. w krakowskim społeczeństwie, w tym wśród decydentów, pojawiła się grupa, do której przylgnęła nazwa burzymurków. Postulowali wyburzanie starych budowli, nie zważając na ich historię i znaczenie dla pozostałych mieszkańców Krakowa. W swych działaniach powoływali się na konieczność modernizacji miasta. Na początku XX w. na celowniku zwolenników modernizacji znalazł się również pałac Pod Krzysztofory. Aby uzyskać zgodę na wyburzenie budynku, Gustaw Gerson Bazes zamówił u niemieckich architektów ekspertyzę, która zdecydowanie na wyrost uznawała stan murów pałacu za katastrofalny. Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie, na którym będzie można przekonać się, jak energiczna akcja społeczna ówczesnych krakowian doprowadziła do ocalenia gmachu, który do dziś stanowi ważny element panoramy Rynku Głównego i jest siedzibą Muzeum Krakowa.

Prowadzenie: pan Kamil Stasiak. Wstęp wolny.

Odkrywamy PRL-owskie mieszkanie

16 listopada, godz. 16.30

Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1

Muzeum zaprasza na spotkanie edukacyjne i warsztaty z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi.

Wyobraźmy sobie, że znaleźliśmy się w PRL-owskim mieszkaniu, którego od lat nikt nie używał i które przetrwało do dziś w nienaruszonym stanie. Jakie sekrety może skrywać? Na jakie rzeczy możemy w nim natrafić? Podczas spotkania poznamy wiele przedmiotów i sprzętów pochodzących z okresu PRL-u. Przekonamy się, które z nich są znane i używane do dzisiaj, a które odeszły już do lamusa. W cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na spotkanie w Nowej Hucie.

Spotkanie skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością wzroku.

Prowadzenie: pani Agata Klimek-Zdeb, asysta: pani Elżbieta Lang, pani Katarzyna Bury.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Społeczność żydowska Podgórza do roku 1939

16 listopada, godz. 17.00

Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51

Muzeum zaprasza na IV odsłonę podgórskiego seminarium popularyzatorsko-naukowego.

W tym roku przyglądniemy się różnym aspektom historii podgórskich Żydów, niejako w zapowiedzi kolejnej wystawy czasowej, która będzie gościć w naszym Muzeum. Będzie to okazją do wysłuchania referatów badaczy związanych z takimi instytucjami, jak Archiwum Narodowe w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz Muzeum Krakowa. Przed nami niezwykle ciekawe popołudnie.

Program:

godz. 17.00 – otwarcie konferencji

pan dyrektor Jacek Salwiński: słowo wstępne

pan Piotr Figiela: O wystawie czasowej „Zanim wyrosły mury…”

pani dr Kamila Follprecht: Obywatele i przynależni – żydowscy mieszkańcy miasta Podgórza (1784–1915)

przerwa kawowa

pan dr Przemysław Zarubin: Libana fabryka pod nadzorem przemysłowym

pani dr Katarzyna Moskal: Adres „Maurycy Baruch” w Podgórzu

pan prof. Łukasz Sroka: Żydzi w Krakowie, Żydzi w Podgórzu, jedna pamięć, dwie pamięci czy brak pamięci?

dyskusja

godz. 19.55–20.00 – podsumowanie i zamknięcie konferencji

W czerni jej do twarzy… Czyli o modzie żałobnej

17 listopada, godz. 17.00

Kamienica Hipolitów zaprasza na wykład online na swoim profilu na Facebooku.

Dama wiedziała, że zawsze należy wyglądać dobrze – to znaczy elegancko, w sposób odpowiadający statusowi społecznemu i okazji. Nawet okres żałoby nie był wyjątkiem od tej reguły, a wręcz przeciwnie – strój także był środkiem wyrazu. Tym bardziej na ziemiach polskich pod zaborami, gdzie powstania niosły za sobą żałobę narodową, odciskającą piętno na niemal każdym aspekcie życia.

W trakcie wykładu nasza prelegentka, pani Karolina Żebrowska (blogerka i youtuberka zajmująca się historią mody oraz historią obyczajowości), opowie o modzie żałobnej – a może pogrzebowej – i dodatkach, które stanowiły memorabilia po najbliższych zmarłych, a które dzisiaj mogą nam się wydawać co najmniej groteskowe.

Każda ofiara ma imię

17 listopada, godz. 18.00

Wykład online: Apteka pod Orłem zaprasza do wspólnego upamiętnienia na profilu apteki na Facebooku osiemdziesiątej rocznicy deportacji krakowskich Żydów.

Prowadzenie: pani Ewa Koper (Muzeum Pamięci w Bełżcu).

Włoski renesans w krakowskim wydaniu

19 listopada, godz. 11.00

pałac Krzysztofory

Temat przewodni: Stylowy Kraków.

Zapraszamy na spacer w ramach programu edukacyjnego „Akademii Kraków”.

Sztuka i kultura renesansu w Krakowie najsilniej rozwinęły się w kręgu mecenatu królewskiego. Dwór monarszy, otwarty na wpływy zachodnioeuropejskie, podążał za prądami artystycznymi nowej epoki, powoli nadając zamkowi królewskiemu nowy kształt. Wpływom sztuki włoskiej zaczęła ulegać również architektura mieszczańska. Choć inspirowano się projektami znanych włoskich budowli, interpretowano je w duchu lokalnej architektury, pozwalając rozwinąć się krakowskiemu renesansowi. Podczas spaceru przyjrzymy się detalom kamienic na Rynku Głównym oraz w bocznych uliczkach; omówimy sylwetki najsłynniejszych włoskich architektów działających w Krakowie w XVI wieku, a także opowiemy historię renesansowego Wawelu.

Prowadzenie: pani Joanna Świtała (licencjonowana przewodniczka po Krakowie). Wstęp: 15 zł (zakup biletów online).

Kraków w czasie okupacji 1939–1945

19 listopada, godz. 16.30

Fabryka Emalia Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4) zaprasza na tematyczne oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na polski język migowy.

W cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na oprowadzanie po wystawie stałej. Wystawa Kraków – czas okupacji 1939–1945 mieści się w dawnym budynku administracyjnym Fabryki Emalia na terenie Podgórza. To opowieść o Krakowie oraz losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej. To też historia Niemców, którzy w 1939 r. brutalnie przerwali dzieje wielokulturowego miasta. Na wystawie wielka historia II wojny światowej krzyżuje się z życiem codziennym miasta, a życie prywatne jego mieszkańców – z tragedią, która dotknęła cały świat.

Prowadzenie: pan Wojciech Górny, tłumaczenie: pan Jakub Studziński.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Osadzanie Chochoła

19 listopada

Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka zaprasza na święto oddziału. Program wydarzenia: korowód weselny, osadzanie Chochoła, wesele w Rydlówce – oprowadzanie performatywne

Korowód weselny

godz. 10.30

Zbiórka: skrzyżowanie ul. Pod Strzechą z ul. Stanisława Witkiewicza (niedaleko kościoła pw. św. Antoniego)

W listopadzie 1900 r. odbyło się najsłynniejsze polskie wesele. W rocznicę tego wydarzenia zapraszamy do wspólnego przejścia w weselnym korowodzie. Barwny orszak poprowadzą drużbowie z Teatru Złoty Róg, rozbrzmią muzyka i śpiewy. Korowód weselny przejdzie przez Bronowice w kierunku Rydlówki. Nie zabraknie ludowych przyśpiewek i scenek prezentujących dawne weselne obyczaje.

Zachęcamy wszystkich do przybycia w strojach krakowskich lub w strojach nawiązujących do ludowych wzorów. Sprawmy, by w tym dniu Bronowice na powrót stały się piękną młodopolską wsią.

Wstęp wolny.

Osadzanie Chochoła

godz. 12.30

Osadzanie Chochoła to niezwykłe święto. Tradycja ma już przeszło pół wieku i trudno już sobie wyobrazić jesień w Bronowicach bez uroczystego okrywania krzewu róży snopkiem słomy. Chochoł przyjdzie na wesele i w tym roku. Przygrywać mu będzie ludowa muzyka, a dzieci z pobliskich szkół zaprezentują specjalnie na tę uroczystość przygotowany program artystyczny. Uczcimy kolejną rocznicę wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, bez którego nie powstałby jeden z najważniejszych dramatów Stanisława Wyspiańskiego.

Wstęp wolny.

Wesele w Rydlówce – oprowadzanie performatywne

godz. 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30

Wnętrze Rydlówki na powrót wypełnią weselni goście i zjawy z dramatu Stanisława Wyspiańskiego. To jedyna okazja w roku, by zwiedzić Rydlówkę w towarzyskie Panny Młodej czy Stańczyka, porozmawiać z Czepcem o polityce czy zatańczyć krakowiaka z Zosią i Haneczką.

Prowadzenie: pracownicy i wolontariusze Rydlówki.

Bilety: 14 zł (normalny), 10 zł (ulgowy). Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 2022

20 listopada

Muzeum Krakowa zaprasza do swoich oddziałów.

Program wydarzenia

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.