Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Służba Bezpieczeństwa na tropie „Niewidzialnej Ręki”

Służba Bezpieczeństwa na tropie „Niewidzialnej Ręki”

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Łodzi zaprasza na spotkanie z panem dr. Bartłomiejem Kluską, historykiem, pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, zatytułowane Służba Bezpieczeństwa na tropie „Niewidzialnej Ręki”. Szkic do dziejów konspiracji młodzieżowej w PRL.

Dziś nie ustalimy już, jak w 1957 roku w ręce katowickiej Służby Bezpieczeństwa wpadły listy, w których niejaki Huck Fin, podpisujący się jako główny dowódca Inspektoratu Pantera, chwalił się istnieniem tajnej organizacji Kwatera Główna K-6 i przesyłał znajomym zdjęcia członków tego sekretnego sprzysiężenia pozujących z bronią automatyczną. A przecież czasy były wciąż niespokojne i nie całe młode pokolenie chciało włączyć się w proces odbudowy kraju pod szyldem wzorowanego na radzieckim Komsomole Związku Młodzieży Polskiej czy wcześniej w paramilitarnej Powszechnej Organizacji „Służba Polsce”. Nic zatem dziwnego, że bezpieka podeszła do rozpracowania Inspektoratu Pantera z pełnym zaangażowaniem.

 Czy funkcjonariusze SB dotarli do Kwatery Głównej K-6? Czy Huck Fin i jego kompani zostali schwytani? Czy stanowili rzeczywiste zagrożenie dla Polski Ludowej? I wreszcie – jaką rolę w tych wydarzeniach odegrała akcja społeczna czasopisma „Świat Młodych” pod nazwą Wyprawa Tysiąca Przygód?

18 lutego 2020 roku o godz. 14.00 w Łódzkim Domu Kultury (ul. Romualda Traugutta 18, sala 221) na wyżej postawione pytania odpowie dr Bartłomiej Kluska. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.