Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień otwarty wokół prezentacji „Nabytki 2016”
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
plac Powstańców Warszawy 5
17 września 2016 roku
godz. 10.00
Szklane przygody – na nabytkach i nie tylko
W jaki sposób i z czego powstaje szkło? Czy szklane przedmioty były kiedyś dostępne dla wszystkich? Jaką symbolikę może mieć szkło na starych obrazach? Po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania dzieci sprawdzą swoje predyspozycje do zawodu szklarza i podejmą próbę stworzenia autoportretu na talerzu. Zabawę plastyczną dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat poprowadzi pan Sławomir Ortyl. Zapisy przyjmuje Dział Oświatowy w godz. 9.00-15.00 (tel. 71 372 51 48). Wstęp wolny.
godz. 12.00
Designerzy śląskiego szkła końca XIX i początków XX wieku
Z jakich dzieł szklanych słynęły dwie huty w Kotlinie Jeleniogórskiej – Huta Józefiny w Szklarskiej Porębie oraz wytwórnia szkła Fryderyka Heckerta w Piechowicach? Kto projektował formy i dekoracje tych dekoracyjnych i użytkowych naczyń? Wykład wygłosi pani Elżbieta Gajewska-Prorok. Sala 116, wstęp wolny.
godz. 13.00
Z problematyki konserwacji szkła
Pani Katarzyna Wantuch-Jarkiewicz, pracownik naukowy Katedry Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, opowie o najczęściej spotykanych rodzajach zniszczeń szkła średniowiecznego, nowożytnego i współczesnego. Przedstawi także rodzaje badań szkła, a następnie sposoby konserwacji oraz restauracji i rekonstrukcji zabytkowych obiektów szklanych. Sala 116, wstęp wolny.
godz. 14.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nabytki 2016”
O zabytkach opowie kurator wystawy, pani Elżbieta Gajewska-Prorok.
O wystawie Nabytki 2016, 15 września – 9 października 2016 roku:
W 2016 roku kolekcja szkła dawnego Muzeum Narodowego we Wrocławiu powiększyła się o 31 zabytków – naczyń szklanych (zakupionych z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Na ten zespół zabytków nazwany Designerzy śląskiego szkła w końcu XIX i w początkach XX w. składają się dzieła powstałe w dwóch największych dolnośląskich wytwórniach szkła luksusowego: Hucie Józefiny w Szklarskiej Porębie oraz w rafinerii, a potem wytwórni szkła Fryderyka Heckerta w Piechowicach.
18 września, godz. 12.00
Romanizm
Cykl: Kurs historii sztuki
Pan dr Jacek Witkowski omówi najważniejsze przykłady architektury, rzeźby i malarstwa romańskiego na terenie Europy. Sala 116. Wstęp z biletem za 5 zł.
Muzeum Etnograficzne
17 września, godz. 15.30
Historia jednego kościoła
Wrocławska cerkiew katedralna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy jest jedną z czterech świątyń Dzielnicy Czterech Wyznań. Ta budowla, znajdująca się w samym centrum dolnośląskiej stolicy, zachwyca nie tylko pod względem architektonicznym, ukazując ciekawą adaptację gotyckiej świątyni na potrzeby wyznawców prawosławia. Jest także przykładem przenikania się tradycji katolickiej, protestanckiej i prawosławnej w ciągu wieków. Wyjątkowy klimat świątyni zostanie zaprezentowany w formie multimedialnej prezentacji i opowieści o bogatej historii kościoła. Wstęp wolny.
Pawilon Czterech Kopuł
17 września, godz. 11.00
Duch historii, modernizm i sztuka aktualna, czyli wczoraj i dziś Pawilonu Czterech Kopuł
Pani Iwona Gołaj przybliży postać twórcy Pawilonu Czterech Kopuł Jana Poelziga (1869-1936). Na podstawie prezentacji multimedialnej prelegentka prześledzi losy tej unikatowej budowli, pełniącej od początku funkcję ekspozycyjną. Zwiedzający dowiedzą się o Wystawie Historycznej z 1913 r. i o Wystawie Ziem Odzyskanych z roku 1948. Wstęp wolny.