Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022

Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022

18 marca14 maja 2023 roku

Ponad 120 dzieł sztuki oraz zabytków rzemiosła jest po raz pierwszy prezentowanych szerokiej publiczności na wystawie Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022 w Zamku Królewskim w Warszawie (pl. Zamkowy 4). Przedstawione eksponaty stanowią część cennych zakupów, które w ostatnich latach wzbogaciły jego zbiory. Na ekspozycji znajdują się m.in. obrazy Bernarda Bellotta (zwanego Canalettem) oraz Marcelego Bacciarellego, cenne naczynia ze srebrnej zastawy Fryderyka Augusta Wettyna, niezwykle piękne, złocone i rzeźbione meble rokokowe, XVI-wieczna zbroja turniejowa, a także wiele innych dzieł. Zakup prezentowanych eksponatów jest wyrazem z powodzeniem realizowanej misji stworzenia kolekcji wybitnych dzieł sztuki europejskiej, która podniesie rangę galerii muzealnych Zamku.

Praca nad stworzeniem kolekcji Zamku Królewskiego trwa nieprzerwanie – mówi pan prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego. – Wykorzystujemy każdą okazję, żeby pozyskać przydatny obiekt. W tych działaniach dyrektor przekształca się w kwestarza zabiegającego o fundusze, kuratorzy przyjmują rolę ekspertów i oratorów sprawy, natomiast Zamek z każdym zakupem pięknieje i powraca do okresu największej świetności.

W latach 2021–2022 kolekcja wzbogaciła się o blisko 500 wysokiej klasy dzieł, wybranych spośród bogatej oferty prestiżowych europejskich galerii i antykwariatów, a także znalezionych na aukcjach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Część nabytków uzupełniła wystrój historycznych wnętrz: Apartamentów Królewskich oraz Apartamentu ks. Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą, część znalazła miejsce w Galerii Arcydzieł. Ich zakup wpisuje się w realizowaną przez Zamek misję pozyskiwania obiektów, które kiedyś miały swoje stałe miejsce w jego murach, a także zakupu nowych – wpisujących się w profil kolekcji ze względu na walory artystyczne lub określony rodowód historyczny.

Prezentowany na wystawie wybór nie wyczerpuje listy nowości z ostatnich dwóch lat, stanowi jednak prawdziwe crème de la crème nabytków z tego okresu działań. Zakupy mają także posłużyć do stworzenia dwóch części ekspozycji stałej – gabinetu włoskiego i galerii ze starą porcelaną.

Wystawa jest dostępna bezpłatnie (na podstawie pobranych z kasy wejściówek) w środy, soboty i niedziele w godzinach 10.00–17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00).

Kuratorka wystawy: dr Anna Szkurłat

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.