Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022
18 marca – 14 maja 2023 roku
Ponad 120 dzieł sztuki oraz zabytków rzemiosła jest po raz pierwszy prezentowanych szerokiej publiczności na wystawie Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022 w Zamku Królewskim w Warszawie (pl. Zamkowy 4). Przedstawione eksponaty stanowią część cennych zakupów, które w ostatnich latach wzbogaciły jego zbiory. Na ekspozycji znajdują się m.in. obrazy Bernarda Bellotta (zwanego Canalettem) oraz Marcelego Bacciarellego, cenne naczynia ze srebrnej zastawy Fryderyka Augusta Wettyna, niezwykle piękne, złocone i rzeźbione meble rokokowe, XVI-wieczna zbroja turniejowa, a także wiele innych dzieł. Zakup prezentowanych eksponatów jest wyrazem z powodzeniem realizowanej misji stworzenia kolekcji wybitnych dzieł sztuki europejskiej, która podniesie rangę galerii muzealnych Zamku.
– Praca nad stworzeniem kolekcji Zamku Królewskiego trwa nieprzerwanie – mówi pan prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego. – Wykorzystujemy każdą okazję, żeby pozyskać przydatny obiekt. W tych działaniach dyrektor przekształca się w kwestarza zabiegającego o fundusze, kuratorzy przyjmują rolę ekspertów i oratorów sprawy, natomiast Zamek z każdym zakupem pięknieje i powraca do okresu największej świetności.
W latach 2021–2022 kolekcja wzbogaciła się o blisko 500 wysokiej klasy dzieł, wybranych spośród bogatej oferty prestiżowych europejskich galerii i antykwariatów, a także znalezionych na aukcjach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Część nabytków uzupełniła wystrój historycznych wnętrz: Apartamentów Królewskich oraz Apartamentu ks. Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą, część znalazła miejsce w Galerii Arcydzieł. Ich zakup wpisuje się w realizowaną przez Zamek misję pozyskiwania obiektów, które kiedyś miały swoje stałe miejsce w jego murach, a także zakupu nowych – wpisujących się w profil kolekcji ze względu na walory artystyczne lub określony rodowód historyczny.
Prezentowany na wystawie wybór nie wyczerpuje listy nowości z ostatnich dwóch lat, stanowi jednak prawdziwe crème de la crème nabytków z tego okresu działań. Zakupy mają także posłużyć do stworzenia dwóch części ekspozycji stałej – gabinetu włoskiego i galerii ze starą porcelaną.
Wystawa jest dostępna bezpłatnie (na podstawie pobranych z kasy wejściówek) w środy, soboty i niedziele w godzinach 10.00–17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00).
Kuratorka wystawy: dr Anna Szkurłat