Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Naprawiacze

Naprawiacze

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Naprawiacze

23 października 2021 – 30 stycznia 2022 roku

Kuratorki: Marta Derejczyk, Olga Budzan

Trudno w jeden dzień uratować świat, ale można zacząć od zacerowania skarpetki. To hasło bliskie jest kuratorkom wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Nosi tytuł Naprawiacze i prezentuje rzeczy naprawiane i powtórnie wykorzystane. Wśród pokazywanych eksponatów znalazły się m.in. prace Nikifora, dawne formy piernikarskie, ale też obuwie współczesne czy uratowana z kontenera na śmieci figurka z Ćmielowa. Ekologia nie jest ci obojętna? Koniecznie zobacz tę wystawę.

Dawne zasady wiejskiego i miejskiego gospodarowania mogą być wzorem dla dzisiejszych zwolenników idei zero waste. Recycling i upcycling są dziś popularnymi trendami we wzornictwie. To nie tylko chwilowa moda, lecz przede wszystkim wymóg czasów wynikający ze złej kondycji naszej planety.

Wystawa opowiada o ludziach, których działalność obrazuje różne aspekty naprawiania. Podpowiada, jakie strategie postępowania z rzeczami przyjąć, gdy nie chcemy godzić się na świat obiektów jednorazowego użytku. Na wystawie prezentowane są historyczne oraz współczesne przykłady naprawiania i powtórnego wykorzystania. Oprócz wyrobów przedstawiających pracę rzemieślników na ekspozycji znalazły się także przedmioty naprawione amatorsko, zarówno pochodzące ze zbiorów muzealnych, jak i wypożyczone od osób prywatnych.

Obiekty ilustrują przeróżne typy napraw oraz ponownego przetwarzania, wielokrotnego wykorzystywania i poszukiwania nowych funkcji i znaczenia rzeczy. Wystawa jest więc także hołdem dla ludzkiej pomysłowości i zręczności oraz okazją do pokazania w zupełnie nowym kontekście obiektów na co dzień ukrytych w magazynach muzealnych.

Tytułowi „naprawiacze” to zarówno dawni mieszkańcy wsi, którzy sami wytwarzali przedmioty na swój użytek i je naprawiali, jak i osoby potrafiące dzisiaj dojrzeć w przedmiotach potencjał wykraczający poza ich pierwotną funkcję. Naprawianie jest czynnością techniczną, mającą wymiar fizyczny, ale i metafizyczny czy symboliczny.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Naprawiacze

Wydarzeń towarzyszące:

24 października, godz. 12.00

Szkatułka z pocztówek

Warsztaty dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat, prowadzenie: pani Marta Derejczyk. Na warsztatach towarzyszących wystawie żadne materiały z drugiego obiegu nie będą nam straszne. Tym razem wykonamy pudełka i szkatułki, wykorzystując do tego celu niepotrzebne już pocztówki. Wszystkie materiały będą dostępne na miejscu, jeśli jednak wolicie zbudować szkatułki z własnych kartek pocztowych, przynieście je na zajęcia.

Bilety: 3 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 344 33 13.

21 listopada, godz. 12.00

Maskotka ze starej skarpetki

Warsztaty dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat, prowadzenie: pani Olga Budzan. Dawniej ze starych kawałków ubrań, futerek i szmatek robiło się zabawki – misie i lalki. Podczas zajęć w Muzeum dzieci pod opieką dorosłych będą mogły spróbować wykonać pacynkę, węża lub misia ze starej skarpetki, rajstopek lub innych przyniesionych przez siebie zużytych ubranek. Obejrzą też kukiełki oraz inne przedmioty wykonane ze zrecyklingowanych materiałów.

Bilety: 10 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 344 33 13.

Warsztaty dla dorosłych

24 października, godz. 15.00

Pobite gary. Kintsugi po polsku

Prowadzenie: pani Olga Budzan. Podczas warsztatów będzie można zreperować ulubioną ceramikę lub porcelanę. Zajęcia poprzedzone zostaną krótką prelekcją na temat japońskiej sztuki reperowania porcelany – kintsugi. Na zajęcia należy przynieść własny stłuczony przedmiot.

Bilety: 5 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 344 33 13.

19 listopada, godz. 18.00

Taniec – „naprawiacz” ciała, duszy i umysłu

Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych, prowadzenie: pani Barbara Przerwa. Taniec intuicyjny, ruch autentyczny to najstarsze formy artystycznej ekspresji człowieka. Nasi przodkowie tańczyli przy wielu okazjach – z radości, żalu, by przebłagać moce natury. Tańcami wojennymi dodawano sobie odwagi, dziękczynnymi świętowano urodzaj czy powodzenie społeczności. Już w starożytności taniec traktowano jako remedium na bolączki ciała, duszy i umysłu. W trakcie warsztatów przyjrzymy się wybranym eksponatom z wystawy czasowej „Naprawiacze” i czerpiąc natchnienie z pomysłowości majsterkowiczów z różnych epok, wypróbujemy na sobie uzdrawiające działanie tańca. Ten ruch z pewnością wzmocni nasze ciała, pozszywa rozbiegane myśli, zaceruje dziury w duszy, a może nawet poskleja złamane serca…

Bilety: 10 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 344 33 13.

28 listopada, godz. 15.00

Warsztaty introligatorskie dla początkujących

Warsztaty szycia japońskiego. Podczas spotkania z panią Anną Pastuszką, grafik z wrocławskiej spółdzielni PANATO, będzie można wykonać notes z przyniesionego przez siebie papieru makulaturowego. Uczestnicy spotkania będą mogli także zapoznać się z narzędziami oraz warsztatem pracy introligatora.

Bilety: 10 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 344 33 13.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.