Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Caravaggio, „Narcyz przy źródle”

Caravaggio, „Narcyz przy źródle”

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Caravaggio, Narcyz przy źródle

Pokaz specjalny obrazu z Pałacu Barberini w Rzymie

23 listopada 2021 – 20 lutego 2022 roku

W Zamku Królewskim w Warszawie (plac Zamkowy 4) można zobaczyć kolejne arcydzieło Caravaggia. Obraz z Palazzo Barberini w Rzymie dołączył do wystawy Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego. Na wystawę i pokaz obowiązuje wspólny bilet.

Narcyz przy źródle to jedno z najbardziej znanych płócien Michała Anioła Merisiego da Caravaggio, a zarazem jedno z nielicznych o tematyce mitologicznej. Przedstawia scenę zaczerpniętą z tych mitów greckich, które w ciągu wieków obrosły największą liczbą kulturowych odniesień. Rzymski poeta Owidiusz utrwalił mit o zakochanym w sobie młodzieńcu w poemacie Metamorfozy, a Dante Alighieri umieścił postać Narcyza w Piekle – pierwszej części Boskiej Komedii. Znacznie później imię bohatera stało się także podstawą słowotwórczą terminu z dziedziny psychologii, odnoszącego się do jednego z zaburzeń osobowości.

Na tym obrazie piękno idzie w parze z uczuciem, a siła wyrazu tej sceny dorównuje emocjom, które widzimy na twarzy Narcyza – mówi pan prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, i podkreśla: – nikt przed Caravaggiem nie wniknął tak głęboko w serce i duszę prostego chłopca z ludu.

Na płótnie widać samotną postać młodzieńca nachylonego nad gładką taflą wody. Wpatruje się we własne odbicie na powierzchni, lewą dłoń zanurzając w wodzie, jakby starał się dotknąć postaci, którą widzi. Według niektórych interpretacji wydobyty światłem kwiatowy motyw jest zapowiedzią przemiany, jaka stać się miała udziałem Narcyza.

Pokaz specjalny dostępny jest z biletem na wystawę Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego. Osoby, które odwiedziły wystawę pomiędzy 10 a 21 listopada, otrzymały bezpłatną wejściówkę umożliwiającą ponowne wejście. Bilety dostępne są w kasie Zamku oraz online.

Z uwagi na duże zainteresowanie wystawą 27 i 28 listopada zostaną wydłużone godziny otwarcia. W tych dniach ekspozycję można oglądać w godzinach 10.00–18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00).

Pokaz obrazu to efekt współpracy Zamku Królewskiego z Pałacem Barberini. Narcyz przy źródle rozpoczyna cykl prezentacji pt. Arcydzieła w Zamku Królewskim. Wyjątkowe dzieła wyjątkowych twórców będą prezentowane na trasie zwiedzania, poszerzając ofertę zamkowej kolekcji. Już od 2 grudnia zapraszamy na Odwiedziny Królowej – pokaz obrazu Piotra Pawła Rubensa Portret Anny Austriaczki.

Anna Austriaczka (1601–1666) była hiszpańską księżniczką, która poślubiła Ludwika XIII i została królową Francji i Nawarry. Po śmierci męża sprawowała rządy jako regentka w imieniu małoletniego Ludwika XIV.

Obraz będzie prezentowany do 13 lutego 2022 r. w Galerii Królewiczowskiej na Trasie Królewskiej.

#ArcydziełanaZamku

*****

Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na ostatnie dni wystawy Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego, która będzie gościć w Polsce do 13 lutego. Od listopada wystawę odwiedziły ponad 42 tysiące osób, kolejnych kilkanaście tysięcy uczestniczyło w przygotowanych przez Zamek wydarzeniach, w tym wykładach, debatach i cyklach edukacyjnych dostępnych również online. Związana z wystawą oferta online dotarła do ponad pół miliona odbiorców.

12 i 13 lutego wystawa będzie otwarta do godz. 20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.00). Bilety do nabycia tylko w kasie Zamku.

Na ekspozycji można podziwiać Chłopca gryzionego przez jaszczurkę pędzla Michała Anioła Merisiego, zwanego Caravaggiem, jednego z najwybitniejszych malarzy w dziejach, a także ponad czterdzieści płócien artystów z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w.

Caravaggio – „Narcyz przy źródle”. Pokaz obrazu z Palazzo Barberini w Rzymie będzie dostępny dla zwiedzających do 20 lutego. Od 15 lutego bilety w cenie 10 zł (dla uczniów – 1 zł).

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami filmowymi oraz nagraniami wykładów towarzyszących wystawie. 

Pokaz specjalny obrazu z Palazzo Barberini w Rzymie

*****

Arx Regia – wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie na Targach Książki Historycznej

Od 25 do 28 listopada na stoisku Zamku będzie można zakupić książki wydawnictwa Arx Regia. W pierwszym dniu targów odbędą się spotkania z twórcami, panami dr. Zbigniewem Hundertem i dr. Tomaszem Mleczkiem, autorami książki W boju i na paradzie (godz. 14.00–15.00), oraz panem Pawłem Gutem, współautorem najnowszej publikacji wydawnictwa Zamek Królewski w okresie II Rzeczypospolitej. Rezydencja Prezydenta Mościckiego (godz. 15.00–16.00).

Szczegółowe informacje

*****

9 grudnia – otwarcie wystawy Szopki Krakowskie w Pałacu Pod Blachą. 50 niezwykłych szopek zagości w Pałacu Pod Blachą do 2 lutego 2022 r. Wystawa będzie dostępna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–17.00.

Ferie po królewsku 2022

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.