Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Obchody Narodowego Dnia Pamięci

Obchody Narodowego Dnia Pamięci

Roty Niepodległości

11 lipca 2021 roku odbędą się społeczne obchody Narodowego Dnia Pamięci o ofiarach ukraińskiego ludobójstwa na Kresach. 11 lipca 1943 r. to jedna z najważniejszych dat we współczesnej polskiej historii. Była to tzw. krwawa niedziela, w trakcie której w prawie stu miejscowościach doszło do zaplanowanej fali mordów na Polakach oraz obywatelach polskich narodowości ormiańskiej, czeskiej i rosyjskiej, a także na tych Ukraińcach, którzy sprzeciwiali się ludobójstwu. Ta symboliczna data stała się znakiem identyfikacyjnym rzezi dokonanej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię. Masowe mordy rozpoczęły się w Małopolsce Wschodniej 17 września 1939 r. Na Wołyniu w 1943 r. nastąpiło apogeum ludobójstwa. W latach 1939–1947 zostało wymordowanych około 200 tysięcy Polaków.

Program wrocławskich uroczystości

11 lipca, godz. 16.30: Konferencja popularnonaukowa. Referaty wygłoszą: pan Stanisław Srokowski (Zanim nastąpił Wołyń) oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych: pani Halszka Bielecka (Tragedia Wołynia) i pan Szymon Cybulski (Krwawa Niedziela). Dwór Polski (Rynek 5)

11 lipca, godz. 18.30: Marsz Pamięci z Rynku do pomnika-mauzoleum na bulwarze Xawerego Dunikowskiego.

12 lipca, godz. 19.00: Spotkanie z poetą, prozaikiem i publicystą, panem Stanisławem Srokowskim, świadkiem wydarzeń, który opowie o swoich nowych książkach, a znakomity reżyser dokumentalista, pan Marcin Bradke, odczyta wiersze autora. Civitas Christiana (ul. Kuźnicza 11–13)

Zapraszamy mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska do udziału w tych uroczystościach. Apelujemy do rodaków, aby 11 lipca przypięli do ubrań kotyliony w kształcie kwiatu lnu i prezentowali ten kwiat w wystąpieniach medialnych.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.