Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Nasz los przestrogą. Z dziejów budowy wrocławskiego pomnika ku czci pomordowanych profesorów lwowskich

Nasz los przestrogą. Z dziejów budowy wrocławskiego pomnika ku czci pomordowanych profesorów lwowskich

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprasza na kolejny wykład z cyklu Z ossolińskiej kolekcji pt. Nasz los przestrogą. Z dziejów budowy wrocławskiego pomnika ku czci pomordowanych profesorów lwowskich.

W lipcu 1941 roku na stokach Wzgórz Wuleckich narodowi socjaliści dokonali egzekucji grupy lwowskich uczonych i ich rodzin. W 1943 r. na rozkaz Niemców ciała zamordowanych zostały wykopane, a następnie spalone, zaś prochy rozrzucone po okolicznych lasach. Jednak pamięć o ofiarach nie zaginęła.

W 1957 r. na Akademii Medycznej we Wrocławiu zawiązał się komitet, który za cel postawił sobie m.in. wzniesienie pomnika ku czci uczonych lwowskich. O działaniach tego gremium, a także o twórcy pomnika opowie pan dr Grzegorz Polak. Prelekcja zostanie zilustrowana archiwaliami i fotografiami ze zbiorów Ossolineum (Dział Dokumentów Życia Społecznego, Dział Rękopisów, Gabinet Grafiki i Dział Mikroform).

Zapraszamy do Auli 15 kwietnia 2015 roku, godz. 17.00, wstęp wolny.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Wrocław.

Z ossolińskiej kolekcji

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.