Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Natura ciekawości

Natura ciekawości

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Natura ciekawości

To będzie dialog teraźniejszości z przeszłością – muzealne obiekty z kolekcji wilanowskiej, pochodzące z różnych epok i kręgów kulturowych, spotkają się na wystawie z pracami graficznymi stworzonymi przez współczesną artystkę, panią Agnieszkę Cieślińską-Kawecką. Prezentowane obiekty łączy zdolność do wzbudzania emocji, a te otwierają drogę do poszukiwań nowych znaczeń. Wystawa jest wspólnym wydarzeniem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Pani prof. Dorota Folga-Januszewska, kuratorka wystawy: Muzealnicy opracowujący rozmaite zbiory i zanurzeni nierzadko w „dawnych” kolekcjach odkryli już wiele lat temu, że wprowadzenie dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej do muzeum prezentującego sztukę dawnych okresów – ożywia reakcję odbiorców, jest właśnie stymulacją ciekawości.

Taki jest też cel wystawy – obudzić ciekawość, a sprzyja temu autorski sposób tworzenia grafiki. Pani Agnieszka Cieślińska-Kawecka w rozmowie z kuratorką wystawy wyjaśnia, jak powstają jej prace: w procesie tworzenia odbitki łączę kilka matryc przygotowanych w różnych technikach. Przyklejam bibuły na niektórych częściach pracy. Ponownie nadrukowuję matrycę, maluję bezpośrednio na papierze odbitki graficznej i ponownie drukuję kolejną warstwę rysunku. Połączenie znaków graficznych i niekojarzonych z nimi wcześniej kształtów ma przywołać dawne wspomnienia, lecz w innym niż dotychczas kontekście. Podobne znaczenie mają wprowadzane do nich przedmioty.

Artystka podjęła dialog także z przeszłością Wilanowa – muzeum, które obfituje w kolekcjonerskie artefakty, kurioza. Zbieranie ich przez właścicieli dawnej królewskiej rezydencji miało służyć edukacji społeczeństwa i podtrzymywać ducha narodu pozbawionego państwa.

Personifikacja Ameryki – figurka, Johann Friedrich Eberlein model, Peter Reinicke model, porcelana, 1745–1747 – model, ok. 1750 – figurka, Miśnia, Saksonia, Niemcy, fot. Zbigniew Reszka

Pan Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie: Zbieranie kuriozów niosło przesłanie otwartości na to, co odmienne i niezwykłe. Cechowało kolekcjonerów wilanowskich – osoby ciekawe świata i zjawisk odmiennych od otoczenia. Eksponowanie kuriozów jest wciąż manifestem intelektualnej niezależności o pedagogicznym zabarwieniu.

Wystawa jest elementem obchodów dwustudwudziestolecia utworzenia muzeum w pałacu wilanowskim, udostępnienia publiczności historycznych wnętrz i zbiorów przez Stanisława Kostkę i Aleksandrę z Lubomirskich Potockich. 5 sierpnia 1805 roku pojawił się pierwszy wpis do księgi osób zwiedzających muzeum. Zdanie zapisane mosiężnymi literami w progu wejścia do galerii pałacowej: Cunctis patet ingressus [Wstęp wolny dla wszystkich (stanów)] jest trwałym wyznacznikiem i mottem naszej pracy.

Wystawa będzie otwarta od 28 czerwca do 6 października 2024 roku. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie przygotowało również bogaty program edukacyjny.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

Zegar kominkowy, Michał Krantz, marmur; brąz; szkło, przed 1816, Polska, fot. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.