Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Seminarium „Monumentum Sobiescianum” / Triumf, chwała i sława – koncerty muzyki kameralnej

Seminarium „Monumentum Sobiescianum” / Triumf, chwała i sława – koncerty muzyki kameralnej

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Seminarium „Monumentum Sobiescianum”

U źródeł zbieractwa… Naturalia, artificalia i sobiesciana z kolekcji gdańskiego anatoma i medyka Christopha Gottwalda (1636-1700)

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza 9 maja 2019 r. o godz. 14.00 na seminarium z cyklu Monumentum Sobiescianum. Temat zaprezentuje pani dr Katarzyna Pękacka-Falkowska.

W drugiej połowie XVII wieku w Gdańsku założono dwie słynne kolekcje przyrodnicze: muzeum Gottwaldów i muzeum Breyne’ów. Zbiory Krzysztofa Gottwalda (1636-1700), wychowanka Franciszka Sylviusa i innych ważnych uczonych lejdejskich, dały – obok niderlandzkich kolekcji Fryderyka Ruyscha i Alberta Seby – początek petersburskiej kunstkamerze cara Piotra Wielkiego. W skład kolekcji Gottwalda wchodziły rzadkie naturalia (np. wielobarwne muszle mięczaków żyjących w ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego), zaawansowane scientifica, przezabawne exotica i wspaniałe dzieła sztuki – medalierskiej, rytowniczej czy gliptycznej. Wśród eksponatów związanych z rodem Sobieskich znalazły się natomiast, co ciekawe, nie tylko popiersia króla i królowej, rzeczy, których używali w trakcie swych pobytów w Gdańsku, lecz także, co może szokować współczesnych Polaków, kamienie nerkowe i trzustkowe władcy.

Serdecznie zapraszamy: Villa Intrata, ul. Stanisława Kostki Potockiego 23, wstęp wolny.

Triumf, chwała i sława – koncerty muzyki kameralnej

Zapraszamy na cykl koncertów prezentujących 350 lat europejskiej historii muzyki kameralnej. Na bogaty i różnorodny repertuar złożą się arcydzieła muzyki klasycznej oraz utwory kompozytorów XX wieku. Dzieła gigantów muzyki poważnej zaprezentują młodzi kameraliści, studenci i absolwenci Katedry Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, którzy byli finalistami wielu prestiżowych konkursów w Polsce i na świecie, oraz artyści ze znanych uczelni na świecie.

Bilety można kupić w kasie na przedpolu Pałacu lub przez Internet: 10 zł – bilet normalny, 5 zł – bilet ulgowy.

Sala Biała, 28 kwietnia 2019 r., godz. 19.00

W programie utwory Jana Sebastian Bacha, Mikołaja Paganiniego, Sergiusza Prokofiewa, Maurycego Ravela

Wykonawcy: pp. Judyta Kluza – skrzypce, Piotr Loranc – fortepian

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.