Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gdańsk: Wydarzenia w Nadbałtyckim Centrum Kultury

Wydarzenia w Nadbałtyckim Centrum Kultury

Nadbałtyckie Centrum Kultury

Zamki Pomorza Gdańskiego. Malbork

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

18 stycznia 2023 roku, godz. 17.30. Wstęp wolny.

Zapraszamy na spotkanie z panem prof. Andrzejem Januszajtisem.

Zamek w Malborku zaczęto wznosić w XIII w. Rozbudowywany, należy dzisiaj do największych klejnotów światowej architektury. Wzniesiony w czasach krzyżackich, przeszedł w 1457 r. w ręce polskie, pozostawał zatem dłużej własnością polską niż krzyżacką. Niektóre technologiczne rozwiązania, np. w Pałacu Wielkiego Mistrza, były pionierskie w skali światowej. Kompleks zamkowy wielokrotnie ulegał zniszczeniom, największym w czasie II wojny światowej, lecz staranna odbudowa przywróciła mu świetność. Podczas wykładu usłyszymy wiele ciekawostek, jedna z nich mówi o tym, że to właśnie w zamku ukryto Bursztynową Komnatę…

CCXXIV Krakowski Salon Poezji w Gdańsku. „Alfabet” Inger Christensen

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

29 stycznia, godz. 11.00. Wstęp wolny.

Budujemy ALFABET na nowo z duńską poetką Inger Christensen. Scenariusz i reżyseria: pani Justyna Bartoszewicz. Wykonawcy: panie Justyna Bartoszewicz i Monika Dawidziuk.

O Inger Christensen: W całej swojej twórczości, a zwłaszcza w najważniejszych utworach: siedmiu tomach poetyckich, trzech powieściach i dwóch tomach esejów, ta najwybitniejsza – i nietypowa – przedstawicielka duńskiego postmodernizmu poszukiwała odpowiedzi na pytania o miejsce człowieka w świecie, o jego relacje z przyrodą i rządzącymi światem prawami, a także, co dla niej szczególnie charakterystyczne, o rolę i znaczenie języka oraz matematyki. Dlaczego matematyki? Autorka interesowała się naukami ścisłymi, matematyce zaś przypisywała szczególną rolę: co właściwie było pierwsze, mowa czy liczba, język czy matematyka?, pyta w jednym z esejów. Pasjonująca, często zaskakująca refleksja intelektualna, wyraziste reagowanie na wydarzenia polityczne, przemiany i problemy społeczne współczesności, odważna, unikalna ekspresja poetycka – i ten zniewalająco piękny, zmysłowy język i poetycki ton; całe to bogactwo stanowi o wielkości Inger Christensen.

Alfabet Inger Christensen – jedna z najważniejszych powojennych książek poetyckich w duńskiej literaturze, zmysłowa pochwała istnienia i jednocześnie ostrzeżenie przed zbyt drapieżną ludzką ekspansją. Mamy w Polsce olbrzymie szczęście, że ten tomik trafia do nas w doskonałym tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej, poezja Christensen jest bowiem wyjątkowo trudna do przełożenia. Poetka nie tylko wykorzystuje osobliwości duńskiego języka – idiomy i możliwe tylko w jej ojczystej mowie aliteracje – lecz także w każdym tomie śmiało eksperymentuje z formą.

665 lat kościoła św. Jana w Gdańsku. Historia i teraźniejszość

Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

31 stycznia, godz. 18.00. Wstęp wolny.

Rozpoczynamy cykl wykładów „Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką”. Ich celem jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i zachowanego dziedzictwa kulturowego kościoła pw. św. Jana w Gdańsku, który obecnie pełni funkcję placówki kultury pod nazwą Centrum św. Jana. Wykłady będą się odbywały cyklicznie w każdy ostatni wtorek miesiąca (z wyłączeniem lipca i sierpnia) o godz. 18.00. Wygłoszą je specjaliści w dziedzinach historii, historii sztuki, konserwacji zabytków i filologii klasycznej.

Pierwszy wykład poprowadzi pani Iwona Berent, kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.