Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Nie nosiłem broni. Miałem plecak i sztalugę

Nie nosiłem broni. Miałem plecak i sztalugę

Muzeum Łazienki Królewskie

Nie nosiłem broni. Miałem plecak i sztalugę

Obrazy z kolekcji Narodowego Muzeum Historii Wojskowości w Sofii na wystawie w Łazienkach Królewskich. Dzieła znamienitych malarzy bułgarskich, przybliżające atmosferę panującą na Bałkanach w pierwszych dekadach XX wieku, prezentowane będą od 23 września do 6 listopada 2022 roku.

Autorami płócien są m.in. Włodzimierz Dimitrow Poppetrow (znany jako Mistrz), Borys Denew Czokanow, Konstantyn Sztyrkełow, Piotr Morozow, Aleksander Nakow Mutafow, Joachim Banczew i Mikołaj Tanew. To artyści, którzy ukończyli akademie w Paryżu, Monachium i Turynie, a ich obrazy gościły w światowej sławy galeriach. W pracach, które zaprezentowane zostaną w Muzeum Łazienki Królewskie, malarze odtworzyli to, co zobaczyli i przeżyli na froncie, łącząc bułgarskie i europejskie tradycje sztuki wizualnej.

Część twórców została zmobilizowana w czasach wojen bałkańskich (1912–1913), inni byli ochotnikami. Podczas I wojny światowej uzyskali status Wojennych Artystów Sztabu Aktywnej Armii i zostali przydzieleni do różnych dywizji oraz pułków. Dzieła, które oglądać można będzie w Podchorążówce, są bardzo interesujące ze względu na osobiste przeżycia malarzy z frontu, które w połączeniu z ich emocjonalnością i artyzmem ukazują przeróżne poglądy oraz przekonania – mówi pan prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Zapraszamy do Podchorążówki (ul. Agrykola 1): od wtorku do czwartku w godz. 10.00–16.00, od piątku do niedzieli w godz. 10.00–18.00.

Wstęp z biletem do muzeum (40 zł – bilet normalny, 20 zł – ulgowy, 1 zł – dzieci i młodzież do 26. roku życia, 30 zł – z Kartą Dużej Rodziny), w piątki wstęp wolny.

Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Narodowe Muzeum Historii Wojskowości w Sofii. Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bułgarski Instytut Kultury.

Nie nosiłem broni. Miałem plecak i sztalugę

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.