Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Legnica: Nie tylko Matejko. Wizerunki królów polskich według Aleksandra Lessera
Do 15 września 2024 r. w Muzeum Miedzi (ul. Partyzantów 3) można oglądać wystawę pt. Nie tylko Matejko. Wizerunki królów polskich według Aleksandra Lessera – malarza historycznego, ilustratora, publicysty, krytyka sztuki, rysownika. Artysta urodził się w 1814 r. w Warszawie w rodzinie żydowskich kupców i bankierów. Studia w warszawskim Oddziale Sztuk Pięknych przerwało mu zamknięcie Uniwersytetu po upadku powstania listopadowego (1830–1831), wyjechał więc zdobywać wykształcenie w Dreźnie i Monachium, co widocznie ukierunkowało jego twórczość. Reprezentował w malarstwie nurt archeologiczny, dokumentował sceny z dziejów Polski, poprzedzając pracę nad dziełami wnikliwą analizą historyczno-ikonograficzną źródeł, aby jak najwierniej przedstawić każdy szczegół.
Wizerunki królów… to dzieło życia Aleksandra Lessera, który pracę nad nim rozpoczął w 1857 r. Wydano je w 1860 r., czyli trzydzieści trzy lata przed tym, jak swój poczet stworzył Jan Matejko. Jest to zbiór czterdziestu czterech litografii przedstawiających polskich władców – od Mieszka I do Aleksandra II. Postanowiliśmy pokazać dzieło Lessera, które znajduje się w zbiorach Muzeum Miedzi, żeby przypomnieć, że poczet Matejki, choć najbardziej znany, nie był pierwszym, a nawet powstał na podstawie lesserowskich przedstawień, które były dla niego inspiracją i dały jego pracy solidny fundament.
Poza kwestią edukacyjno-historyczną celem ekspozycji jest przypomnienie sylwetki zapomnianego twórcy, który w swojej wędrówce artystycznej ma również epizod legnicki. Znane są jego rysunki z widokiem Zamku Piastowskiego, dziedzińca, wieży św. Piotra, wieży św. Jadwigi, szkice detali architektonicznych, które są świetnym dokumentem wyglądu naszego miasta w XIX w. Obecnie wspomniane rysunki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, jak większość pamiątek po Lesserze, które zostały przekazane tam przez rodzinę po jego śmierci w 1884 r. Zachęcamy do zobaczenia wystawy i przypomnienia sobie, kto władał naszym krajem od średniowiecza po czasy zaborów.
Poczet Lessera do tej pory inspiruje, od niedawna możemy oglądać wizerunki polskich władców na pociągach Kolei Dolnośląskich. Autorem tych uwspółcześnionych reinterpretacji jest pochodzący z Legnicy pan Piotr Wajs – rysownik, fotograf, projektant graficzny, który właśnie na podstawie lesserowskiego dzieła opracował i dopasował przedstawienia władców do tego wyjątkowego sposobu ekspozycji.
Warto zatem porównać wizję współczesnego artysty grafika z XIX-wiecznym materiałem źródłowym, będącym pierwowzorem nie tylko dla Mistrza Matejki.
Kurator: pani Agata Gerłowicz. Wystawa miała premierę 18 maja 2024 r.
Godz. zwiedzania (sezon letni od 1 czerwca): od środy do piątku – 10.00‒17.00, w soboty i niedziele – 11.00‒17.00.
Bilety: 10 zł – normalny, 6 zł – ulgowy. W środy wstęp wolny.