Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Nie tylko Wieniawski…

Nie tylko Wieniawski…

Muzeum w Gliwicach

Podwieczorki muzyczne: „Nie tylko Wieniawski…”

24 października 2021 roku, godz. 16.00

Aby nieco odpocząć po emocjach związanych z Konkursem Chopinowskim, w październiku proponujemy naszym słuchaczom polską muzykę skrzypcową (choć mały akcent chopinowski także się pojawi). Oprócz tytułowego Henryka Wieniawskiego polska literatura wiolinistyczna kryje wciąż jeszcze wiele zapomnianych skarbów. Należy do nich z pewnością Sonata na fortepian i skrzypce Władysława Żeleńskiego – czołowego przedstawiciela neoromantyzmu w muzyce polskiej, najwybitniejszego po Stanisławie Moniuszce twórcy oper i pieśni. Jako kompozytor, pedagog i organizator życia muzycznego na przełomie XIX i XX pozostawił po sobie silny, niezatarty ślad. Dzieło, które zwieńczy najbliższy koncert, dedykowane księżnej Marcelinie Czartoryskiej, reprezentuje najlepsze cechy muzyki kameralnej tamtych czasów z wybijającą się na pierwszy plan śpiewną melodyką oraz obecnością motywów nawiązujących do polskiej muzyki ludowej. Wraz z miniaturami Henryka Wieniawskiego, Karola Lipińskiego i Grażyny Bacewicz usłyszymy je w wykonaniu młodego śląskiego skrzypka, pana Karola Tobora. Artysta studiował m.in. na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu i doskonalił umiejętności podczas kursów mistrzowskich pod kierunkiem Iwriego Gitlisa, Rolanda Baldiniego i Andrzeja Gębskiego.

Karol Tobor

Bilety (w cenie 16 zł i 12 zł) są do nabycia w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (godz. 10.00-18.00). Prosimy o zakup biletów w przedsprzedaży. Realizacja koncertu uzależniona będzie od sytuacji sanitarnej.

Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a, Gliwice. Organizatorzy: Samorząd Miasta Gliwice, Muzeum w Gliwicach, Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych

Jacek Malczewski, Władysław Żeleński

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.