Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wystawa „Nie-zabawki” — finisaż

Wystawa „Nie-zabawki” — finisaż

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wystawa Nie-zabawki dobiega końca

Pokaz niezwykłych, wielopostaciowych i ruchomych instalacji pana Piotra Rogalińskiego, inspirowanych sztuką ludową i zabawkami dla dzieci, można oglądać w Muzeum Etnograficznym (ul. Romualda Traugutta 111/113) już tylko do 14 sierpnia 2022 r.

Przetwarzając materiały z drugiego obiegu, przede wszystkim używane dawniej na wsi drewno, Rogaliński tworzy instalacje opowiadające o losie człowieka – wpisanym w otaczającą naturę. Nie-zabawki to niewielkie rzeźby, instalacje i artefakty wykonane ze starego, już niepotrzebnego materiału (belek, kutych elementów, fragmentów narzędzi rolniczych itp.), często w uproszczony sposób. Swą formą i surowością przypominają archaiczne przedmioty. Umieszczone w nowych kontekstach, poruszają istotne ludzkie sprawy: trud życia codziennego, intymny kontakt z drugą osobą, miłość, a także samotność i śmierć.

Jak pisze kuratorka wystawy, pani Marta Derejczyk: „Nie-zabawki” to na pierwszy rzut oka świat odwróconego porządku. Łódka, drewniany konik z wózkiem, ptaszki czy domki dla lalek umieszczone we współczesnych kontekstach zaczynają współtworzyć opowieść o dzisiejszym świecie i dręczących go problemach. Kontrast jest uderzający, ponieważ zwykle dzieciństwo i wszystko, co jest z nim związane, postrzegane jest w kategoriach niewinności, radości, zabawy. Czy jednak zabawki oraz zabawa są rzeczywiście takie naiwne i wesołe? Dzieci naśladują dorosłych, odgrywają role rodziców, budują i urządzają domki, a nawet bawią się w wojnę, wykorzystując zabawkowe łuki i pistolety. Świat emocji dziecka nie jest mniej poważny niż osób dorosłych. Na pewno nie powinien być też lekceważony.

Rzeźby i instalacje Piotra Rogalińskiego nie są jednak kolorowe jak większość współczesnych zabawek. Nie są też efektem masowej produkcji. Powracają do dawnych, wręcz archaicznych, możliwie uproszczonych form, przez co odsłaniają wiele ważnych treści ukrytych w zabawkach. Starają się powrócić do sensu i istoty rzeczy, zostawiając tylko to, co absolutnie niezbędne. Rysy twarzy nie są potrzebne, by rozpoznać człowieka, świnka-skarbonka może stać się bankiem, a liczydło biurowcem.

Piotr Rogaliński jako twórca nie-zabawek jest bardzo konsekwentny w wyborze środków estetycznych. Preferuje stare drewno i okucia, zachwyca go dostrzegalny na nich upływ czasu, docenia niedoskonałość materiału. W swojej działalności czerpie ze starego języka wiejskiej twórczości, jego estetyki i szczególnej poetyki. Udowadnia, że tradycja wciąż może być źródłem żywej kultury i nosi w sobie potencjał wyrażenia treści dla człowieka najbardziej istotnych.

Specjalnie dla Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu artysta stworzył pracę nawiązującą do słynnych uli figuralnych znajdujących się w muzealnych zbiorach – jest nią postument ze świecą z pszczelego wosku, oddający hołd tym owadom.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

6 sierpnia, godz. 15.00 — oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pani Marta Derejczyk, tłumaczenie: pani Agata Mazieńczuk.

11 sierpnia, godz. 12.00 — O pszczołach, barciach i malowaniu tkanin woskiem – warsztaty dla dzieci. Prowadzenie: pani Wioletta Cerkiewicz.

12 sierpnia, godz. 18.00 — dawne zabawki ludowe w Polsce – koncert kapeli Odloty w składzie: pani Ewa Szymczak – skrzypce, śpiew; pan Teofil Pawłowski – harmonia, basy; pan Piotr Rogaliński – baraban.

13 sierpnia, godz. 15.00 — oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: pani Marta Derejczyk i pan Piotr Rogaliński.

13 sierpnia, godz. 17.00 — warsztaty teatralne dla młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: pan Jerzy Welter.

Więcej informacji

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.