Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Druga odsłona wystawy „Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne”

Druga odsłona wystawy „Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne”

Muzeum Narodowe w Krakowie

Uczniowie i studenci zwiedzają Muzeum za złotówkę

Choć małopolskie ferie już za nami, wszystkim niesytym atrakcji przypominamy, że uczniowie oraz studenci do 26. roku życia mogą zwiedzać stałe ekspozycje Muzeum Narodowego w Krakowie za złotówkę. Wystarczy zabrać ze sobą legitymację szkolną, studencką lub kartę ISIC. Warto sprawdzić także, które z licznych wykładów, warsztatów i spotkań tematycznych mogą was zainteresować. Może będą to warsztaty dla dorosłych towarzyszące wystawie Modna i już! Moda w PRL, na których spróbujemy przywołać wspomnienia drzemiące w przedmiotach używanych przed 1989 rokiem? A może wolicie spędzić ostatni wieczór karnawału w Salonie Matejków, słuchając koncertu i przyglądając się tańcom w wykonaniu nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach? Szczegółowy program atrakcji można sprawdzić na stronie internetowej.

*****

Druga odsłona wystawy Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne w Kamienicy Szołayskich akcentuje ceniony przez kolekcjonera szczególny aspekt sztuki Japończyków – ich fascynację detalem, ornamentem. Na wystawie – oprócz przedmiotów prezentowanych w całości – oglądamy też ich fragmenty, często niemal niewidoczne, ukryte dla oka…

W dwóch salach (V i VI) poświęconych Japonii, gdzie zgromadzono 200 przedmiotów i dzieł sztuki, przewodnikiem po ekspozycji jest sam Jasieński. To jego wypowiedzi objaśniają sens i znaczenie wybranych eksponatów.

Jest w tej sztuce wszystko: myśl, dusza, wyraz, szeroki rozmach, groza i melancholia. Do tego wszystkiego trzeba chcieć i umieć dotrzeć poprzez ukwiecone gałęzie, których się czepiają, w bajecznie uchwyconych ruchach, a iście po japońsku oddane, ptaki, poprzez tłum kobiet o twarzach stylizowanych, przybranych w cudownie skomplikowane barwne stroje, albowiem skomponowane przez najsubtelniejszych kolorystów świata – czytamy wypowiedź kolekcjonera w sali V. Prezentowane są tam wybitne dzieła graficzne, m.in. Katsushika Hokusaia i Utagawy Hiroshigego. Po raz pierwszy pokazano wszystkie tomy Mangi Hokusaia, czyli wzorniki rysowania postaci, pejzaży, architektury, znajdujące się w kolekcji MNK. Po otwarciu jednej z szuflad można zobaczyć podniszczoną tekę do przechowywania grafik z odręcznymi notatkami Jasieńskiego i wyraźnym napisem: Nie dla bydła. Był to sławny komentarz kolekcjonera do krytycznych głosów publiczności po obejrzeniu przygotowanej przez niego wystawy drzeworytów japońskich w 1901 roku w warszawskiej Zachęcie (sugerowano mu, by kształcił smak Papuasów, ale nie warszawiaków).

W sali VI zestawiono wypowiedzi Jasieńskiego z dziełami sztuki i przedmiotami z kolekcji oraz fotografiami z jego krakowskiego mieszkania. Kuratorce tej części wystawy, pani Beacie Romanowicz, udało się rozpoznać na tych zdjęciach wiele japoników kolekcjonera. To, jak Jasieński je „eksponował” w swoim mieszkaniu, sporo mówi o jego stosunku do nich: np. inro – puzderka na medykamenty – schował do szuflady, a na piedestale umieścił rzeźbę buddyjskiego mnicha.

Pokazano tu też zbroję samurajską – całą i jej fragment. Na nagolenniku, w miejscu niewidocznym po założeniu na nogę, widać namalowaną na złoconym tle sylwetkę ważki wdzięcznie wygiętej w locie, która dla samuraja symbolizowała strategię wytrwania w ruchu naprzód. Fascynację ornamentem wyrażają też zgromadzone obok siebie tsuby – drobne krążki oddzielające rękojeść od klingi miecza.

Prezentowane są też piękne wizerunki Buddy, ceramika, maski aktorów z teatru no, wyroby z drewna kryte laką, a także z brązu, o których kolekcjoner pisał, że zadziwiają mnogością form, rozmaitością patyn, zdumiewają ogromem lub subtelnością.

Pośród tych japoników zaskakuje obraz Józefa Pankiewicza Japonka. Modelka, żona malarza, pozuje w pożyczonym od Jasieńskiego kimonie i pasie. Te przedmioty, a także stolik i sandały widoczne na obrazie, pokazano na wystawie. W tym samym dziewczęcym kimonie z motywem białych stylizowanych motyli oraz w japońskim hełmie na głowie widać samego Jasieńskiego – sfotografowanego na balkonie swego mieszkania w 1905 roku. Na wystawie zobaczyć można zresztą więcej pięknych przedmiotów, które „zagrały” swoje role w rozmaitych obrazach i grafikach.

Ekspozycja w pozostałych salach, gdzie prezentowana jest sztuka polska i europejska przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, pozostała niezmieniona.

opracowanie: KB

Informacje dla zwiedzających:

Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne

13 czerwca 2015 – 3 lipca 2016 roku

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9

poniedziałki: nieczynne, wtorek-sobota: godz. 10.00-18.00, niedziela: godz. 10.00-16.00

bilet normalny/ulgowy: 12 zł / 9 zł

bilet rodzinny (do pięciu osób): 20 zł

bilet grupowy (min. piętnaście osób): 8 zł / 5 zł

dzieci do 7 lat: wstęp bezpłatny

dzieci, młodzież i studenci w wieku do 26 lat: 1 zł

bilet łączony z wystawą Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Grafika francuska od impresjonizmu do art nouveau: 19 zł / 13 zł

bilet łączony rodzinny (do pięciu osób): 31 zł

bilet łączony grupowy (min. piętnaście osób): 13 zł / 8 zł

niedziela: wstęp wolny

Kuratorzy: Danuta Godyń, Bronisława Gumińska, Joanna Kowalska, Magdalena Laskowska, Beata Romanowicz, koordynator: Maria Grzywacz, aranżacja: Anna Bojarowicz

Wydarzenia edukacyjne

5 lutego

Moda przeciw rzeczywistości – moda w PRL-u w latach 80. (wykład towarzyszący wystawie Modna i już! Moda PRL)

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, wstęp wolny

6-7 lutego

Pamięć rzeczy. Historia i opowieść (warsztaty towarzyszące wystawie Modna i już! Moda PRL)

Gmach Główny, godz. 13.00-16.00

prowadzenie: p. Natalia Sarata, wstęp: 20 zł (obowiązuje rejestracja – formularz zgłoszeniowy na www.mnk.pl)

6 lutego

Józef Mehoffer w latach wojny (spotkanie z p. kustosz Beatą Studziżbą-Kubalską)

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 12.00

wstęp z biletem do Muzeum 

9 lutego 2016

Arabska Siqiliyya – normańska Sycylia w mennictwie

cykl: Numizmatyka, czyli co?

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 18.00

prowadzenie: p. Dorota Malarczyk, wstęp wolny

***

Karnawał w Salonie Matejków

cykl: Muzykowanie u Matejków (wystąpią nauczyciele i uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach. W programie m.in. Polonez balowy Gorczyckiego, menuety Mozarta i Bacha oraz francuskie walce i walczyki)

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 18.00

wstęp wolny

10 lutego

Modne zakopianki, strojne góralki

cykl: Ferie w Muzeum (warsztaty dla dzieci)

Muzeum Karola Szymanowskiego, willa Atma, ul. Kasprusie 19, Zakopane, godz. 10.00, 11.00 i 12.00

prowadzenie: p. Agnieszka Gąsienica-Giewont, wstęp: 5 zł

konieczna rezerwacja

***

Rembrandt i Polacy

cykl: W poszukiwaniu Muzeum Książąt Czartoryskich (realizowany we współpracy Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie i Muzeum Narodowego w Krakowie)

Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 8, godz. 18.00

prowadzenie: p. prof. dr hab. Juliusz Chrościcki, wstęp wolny (wykład tłumaczony na Polski Język Migowy)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.