Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień otwarty wokół wystaw czasowych / Niedziela z piernikami w Muzeum Etnograficznym

Dzień otwarty wokół wystaw czasowych / Niedziela z piernikami w Muzeum Etnograficznym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Dzień wokół wystaw Kody pamięci. Ikonografia Śląska od XVIII do początku XX wieku oraz Petit tour. Widoki Śląska w porcelanie ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

12 grudnia 2015 roku

godz. 10.30 – Zamkowe legendy

W jakich okolicznościach Jan Świnka zakochał się w Adelgundzie z bolkowskiego zamku, jaki kaprys xiężniczki Kunegundy próbowali spełnić rycerze przybywający na zamek Chojnik, do czego nakłaniał ludzi duch z zamku Grodziec, skąd wzięła się nazwa Gryfia Skała? Na te i inne pytania dzieci uzyskają odpowiedź, poznając legendy dotyczące śląskich zamków. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-12 lat. Zabawę plastyczną poprowadzi pan Sławomir Ortyl.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym (tel. 71 372 51 48).

godz. 13.00 – Kody pamięci. Ikonografia Śląska od XVIII do początku XX wieku

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie – pani Ewa Halawa. Galeria czasowa, parter.

godz. 14.30 – Modna dama w podróży

Moda na podróżowanie przyniosła konieczność stworzenia odpowiednich strojów – wygodnych, ale przy tym estetycznych. Było to szczególnie istotne dla dam. Razem z badaczką historii mody, panią Małgorzatą Możdżyńską-Nawotką, przyjrzymy się dziejom modnego ubioru w podróży. Wstęp wolny, sala 116, I piętro.

*****

Niedziela z piernikami w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

ul. Romualda Traugutta 111/113

13 grudnia 2015 roku

godz. 12.00

Co ma piernik do… Wrocławia – wykład pani Elżbiety Berendt, kierownik Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu

godz. 13.00

Warsztaty zdobienia pierników bożonarodzeniowych – prowadzą państwo Danuta i Marek Komuszynowie z Oleśnicy, laureaci licznych nagród i wyróżnień za wypiekane i zdobione pierniki pszenno-żytnie (wpisane na Krajową Listę Produktu Tradycyjnego)

W czasie warsztatów można będzie kupić gotowe pierniki i miody z pasiek rekomendowanych przez Dolnośląski Związek Pszczelarzy. Udostępniona będzie również wystawa Pierniki. Podróż do krainy zmysłów… przez Śląsk, Łużyce Górne i 900-letnią kulturę kulinarną w Europie środkowej.

Zapisy na warsztaty pod numerem tel. 71 344 33 13. Wstęp wolny.

Muzeum Etnograficzne

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.