Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Niezwykła codzienność. Ulice i place Wrocławia na dawnej pocztówce

Niezwykła codzienność. Ulice i place Wrocławia na dawnej pocztówce

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Niezwykła codzienność. Ulice i place Wrocławia na dawnej pocztówce

– ze zbiorów Mariusza Kotkowskiego

14 września11 listopada 2012 r.

120 starych pocztówek i zrobionych dokładnie w tych samych miejscach 120 współczesnych zdjęć można będzie zobaczyć na tej wystawie. Prezentacja uzupełniona zostanie dawnymi reklamami i exponatami pochodzącymi z przedwojennego Wrocławia.

Pocztówki pochodzą z przełomu XIX i XX wieku i pokazują place i ulice Starego Miasta i dawnych przedmieść. Zwiedzający nie znajdzie tu popularnych, turystycznych miejsc i zabytków, ale będzie miał okazję zobaczyć, jak sto lat temu wyglądały wrocławskie ulice, przyjrzeć się nieistniejącym już kamienicom, dawnym sklepom, kawiarniom. Chciałem pokazać życie codzienne dawnego Wrocławia, dlatego starałem się wybierać takie pocztówki, na których są także ludzie – spacerujący, oglądający wystawy, jeżdżący rowerami, dorożkami i tramwajami – wyjaśnia Mariusz Kotkowski, właściciel kolekcji. Obok dawnych przedstawień pokazane zostaną współczesne zdjęcia, które kolekcjoner wykonał w tych samych miejscach, które uwiecznione zostały na pocztówkach. Dzięki temu można będzie prześledzić zmiany, jakie nastąpiły w miejskiej zabudowie. Jego zdaniem najbardziej szokujące jest porównanie dawnego i obecnego wyglądu Przedmieść Świdnickiego i Mikołajskiego, które w czasie II wojny światowej zostały bardzo mocno zniszczone. Wystawę uzupełnią akcesoria reklamowe, między innymi szyldy i przedmioty ze znakami firmowymi.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113, Wrocław.

Wrocław

Wrocław

Wrocław

Wrocław

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.