Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Noc Księgarń 2022

Noc Księgarń 2022

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Noc Księgarń 2022

7 października, godz. 14.00

„Fajans z wytwórni europejskich” – spotkanie autorskie oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nowoczesna ceramika. Wyroby fabryki R.M. Krause w Świdnicy (1882–1932)”

Fajans z wytwórni europejskich to bogato ilustrowana publikacja poświęcona liczącej blisko 650 sztuk wyrobów fajansowych kolekcji ceramiki Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Album dzięki obszernym notom historycznym, tematycznemu słownikowi, indeksom i sporemu wyborowi literatury stanowi niezbędne vademecum dla fachowców i miłośników fajansu – wciąż obecnego nie tylko w muzealnych zbiorach czy gablotach antykwarycznych, lecz także na półkach domowych kredensów.

W spotkaniu udział wezmą: pani Jolanta Sozańska – autorka publikacji oraz kuratorka wystawy, z wykształcenia historyk sztuki, kustosz w Dziale Ceramiki Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pani Paulina Handtke – projektantka katalogu, pan Jerzy Tomaszewski – historyk sztuki, dziennikarz i antykwariusz, autor książki Antykwaryczne polowania, a także twórca programu Antykwaryczne safari – jedynego w polskiej telewizji cyklu poświęconego antykom.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5

Wstęp wolny.

W księgarniach muzealnych znajdujących się w Gmachu Głównym i Pawilonie Czterech Kopuł można będzie kupić publikacje w cenach obniżonych nawet o 80%. Oferta specjalna od 7 do 9 października: za zakupy za minimum 99 złotych – muzealna torba ekologiczna w prezencie.

8 października, godz. 12.00

Z wizytą u Georgii O’Keeffe

Cykl: Jakie to amerykańskie!

Wykład pani Justyny Chojnackiej. Podczas spotkań w ramach nowego cyklu przyjrzymy się artystom tworzącym w USA. Niektórzy z nich są dziś powszechnie znani, inni zaś powoli stają się bohaterami pieśni przeszłości. W trakcie pierwszego wykładu odwiedzimy dom słynnej amerykańskiej malarki Georgii O’Keeffe. Bohaterem kolejnego spotkania będzie fotograf, który przez społeczność rdzennych Amerykanów obdarzony został przydomkiem Łapacz Cieni. Staniemy się więc na chwilę członkami załogi legendarnych ekspedycji Edwarda S. Curtisa, które ocaliły od zapomnienia wiele indiańskich plemion.

Rozpoczniemy od podróży do spalonej słońcem ziemi stanu Nowy Meksyk, by dotrzeć do niewielkiego miasta Abiquiú. To tam w 1945 roku O’Keeffe kupiła opuszczoną hacjendę i odbudowała ją w stylu Indian Pueblo z suszonej cegły wypalanej na słońcu. Zwiedzimy dom, w którym żyła i tworzyła przez 40 lat i gdzie gościła wielu słynnych amerykańskich artystów.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

9 października, godz. 11.00

Sztuka starożytnego Egiptu

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pana Michała A. Pieczki. Sztuka i historia starożytnego Egiptu od dawna fascynowały i silnie oddziaływały na wyobraźnię. Wspaniałe i niepowtarzalne pozostałości cywilizacji egipskiej także dziś poruszają i zadziwiają podróżnych przybywających na kontynent afrykański. Podczas wykładu przybliżone zostaną najważniejsze i najciekawsze zabytki sztuki nagrobnej, architektury świątynnej, malarstwa ściennego oraz rzemiosła artystycznego powstałe na obszarze dawnego Egiptu.

Gmach Główny, sala 116

Bilety: 10 zł.

8 października, godz. 14.00

„Dożynki. Sprawa społeczna” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie z tłumaczeniem na język ukraiński

Prowadzenie: pani Agnieszka Szepetiuk-Barańska. Dożynki we współczesnym krajobrazie kulturowym wsi są niewątpliwie jedną z najbardziej powszechnych i kultywowanych uroczystości dorocznych. Wiążą się z nimi niezwykłe obyczaje i obrzędy, którym jest poświęcona najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Etnograficznym.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Wstęp wolny.

8 października, godz. 15.00

Dożynki w działaniu

Wykład pani Agnieszki Szepetiuk-Barańskiej, kuratorki wystawy, odnoszący się do wniosków z badań terenowych. Opowieść poświęcona realiom działalności Kół Gospodyń Wiejskich w kontekście organizacji współczesnych dożynek.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

8 października, godz. 15.00

Krótkie łóżko i zydel z rybą – jak mieszkano na Dolnym Śląsku?

Oprowadzanie z audiodeskrypcją w ramach Festiwalu Kultura bez Barier. Prowadzenie: pani Olga Budzan. Podczas spotkania na wystawie stałej w Muzeum Etnograficznym będzie można posłuchać o zwykłym życiu w niezwykłych czasach. Będzie też można poczuć zapachy i usłyszeć dźwięki, jakimi otaczali się dawni Dolnoślązacy, oraz dowiedzieć się, dlaczego mieszkańcy naszego regionu spali na siedząco, jedli pierniki w kształcie niemowlaków i do kogo modlili się, gdy tonęli.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

9 października, godz. 12.00

Czas żniw

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne Julii Szot dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Żniwa to ważny moment w roku obrzędowym. Odbywają się w określonym czasie. Na warsztatach wykonamy zegary, które przyozdobimy motywami nawiązującymi do dożynek – kłosami zbóż, kwiatami, owocami i warzywami.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

8 października, godz. 16.00

Faktura barwy

Cykl: Zobacz i poczuj

Warsztaty dla głuchych z tłumaczeniem na polski język migowy w ramach Festiwalu Kultura bez Barier. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa, tłumaczenie: pani Elżbieta Resler. Alfred Lenica i Alfons Mazurkiewicz byli mistrzami nakładania i odsłaniania kolejnych warstw farby olejnej na płótnie. Niezwykła faktura i kolory ich obrazów będą punktem wyjścia do działań twórczych. Będziemy odkrywać, warstwa po warstwie, malarski świat pełen barwnych niuansów, falujących linii, wymyślnej struktury, spontanicznych chluśnięć farbą i rozpływających się plam. Naśladując malarski gest i pogłębiając uważność, skupimy się na swoich stanach emocjonalnych, wynikających z procesu obcowania z dziełem sztuki.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

7 października, godz. 18.00

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Panoramie Racławickiej

Oprowadzanie dla dorosłych. Zakończona 26 lipca 2021 r. modernizacja budynków Muzeum Panorama Racławicka, finansowana ze środków Unii Europejskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, obejmowała bardzo rozległy zakres prac: od robót budowlanych wraz z wymianą instalacji przez zmianę aranżacji holu wejściowego po wyposażenie w nowoczesne urządzenia multimedialne oraz nowe ścieżki edukacyjne. O tym, jak modernizacja wpłynęła na bezpieczeństwo dzieła, komfort pracy i przede wszystkim, jak poszerzyła ofertę dla zwiedzających, również tych o specjalnych potrzebach, opowiedzą pani kierownik Panoramy Racławickiej Wiktoria Filipiak-Marszalska (architekt) oraz pani Izabela Trembałowicz-Chęć z Działu Edukacji MNWr (historyk sztuki).

Muzeum Panorama Racławicka, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.