Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Noc Muzeów w Instytucie Pamięci Narodowej

Noc Muzeów w Instytucie Pamięci Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Zapraszamy na atrakcje, które na 16/17 maja 2015 roku – z okazji Europejskiej Nocy Muzeów – przygotował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

W swojej siedzibie przy ul. Elizy Orzeszkowej 31/35 w godz. 18.00-1.00 łódzki IPN zaprezentuje trzy wystawy poświęcone tematyce II wojny światowej:

Zbrodnie niemieckie na ziemi łódzkiej w latach II wojny światowej – która ukazuje zbrodniczą politykę okupanta niemieckiego realizowaną w trakcie wojny na obszarze województwa łódzkiego w granicach z sierpnia 1939 r.

Kalendarium Łodzi 1939-1989. Od czterech kultur do monokultury (fragment 1939-1945) – która składa się z poszczególnych paneli, z których każdy opowiada o tym, co wydarzyło się w ciągu roku.

Powstańcze biografie – łódzkie echa Powstania Warszawskiego – ekspozycja zbudowana jest z 20 biogramów łodzian, którzy walczyli i ginęli w Powstaniu Warszawskim, oraz tych byłych powstańców, którzy po wojnie osiedli się tutaj i wnieśli wkład w życie społeczne i umysłowe miasta.

Odwiedzający IPN będą mogli wziąć udział w quizie z licznymi nagrodami o historii Polski w latach II wojny światowej. Miłośnicy gier planszowych zaprezentują swoje umiejętności w rozgrywkach w gry edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej: puzzle „IV rozbiór Polski”, „Awans” i „Pamięć ‘39”, a w kąciku dla najmłodszych zademonstrujemy grę „Polak Mały”, gdzie gracz za pomocą puzzli – które można również wykorzystać do zabawy w memory – zapoznaje się z polskimi symbolami narodowymi: flagą, herbem i słowami hymnu.

Ciekawym przedsięwzięciem będzie również pokaz techniki sitodruku (wydruki będą nagrodą za udział we wcześniej wspomnianym quizie historycznym).

Ponadto przewidujemy w sali czytelni pokaz filmów dokumentalnych: Children in Refuge, Dzieci oraz Aus Lodz wird Litzmannstadt. Stałym punktem spotkania będzie kiermasz publikacji IPN.

Natomiast pion archiwalny łódzkiego Oddziału IPN zaprezentuje wystawę Historia i teczki. Z archiwum IPN w Łodzi. Jak co roku będziemy mieli przyjemność zaprosić gości do zwiedzania archiwum historycznego IPN, w którym obok materiałów organów bezpieczeństwa PRL będą prezentowane ciekawsze dokumenty wytworzone przez aparat represji Rzeszy Niemieckiej, np. akta Tajnej Policji Państwowej Oddział w Łodzi (Gestapo) oraz fotografie stereoskopowe z okresu okupacji niemieckiej. Ponadto pracownicy pionu archiwalnego będą demonstrować techniki konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych. Tradycyjnie będzie uruchomiony również punkt przyjmowania wniosków o udostępnienie dokumentów.

*****

16-24 maja odbędzie się II edycja Łódzkich Senioraliów 2015. Wydarzenie poświęcone jest najstarszym mieszkańcom Łodzi. Celem organizatorów imprezy jest zachęcenie seniorów do aktywnego trybu życia, rozwoju zainteresowań oraz pogłębiania wiedzy na temat zdrowia. Spośród szerokiej oferty wydarzeń każdy uczestnik Senioraliów wybierze dla siebie ciekawe propozycje. I edycja Łódzkich Senioraliów 2014 cieszyła się dużym zainteresowaniem. Według statystyk aż 70 instytucji i organizacji pozarządowych przygotowało ponad 270 wydarzeń (w tym 99% bezpłatnych), w których w ciągu tygodnia wzięło udział 15 tysięcy osób.

Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wpisuje się w konwencję Łódzkich Senioraliów 2015. Z tej okazji 18 maja 2015 r. przygotował projekcje filmu Zagadka Kapitana „Z 24” wraz z prelekcją pana dr. Jerzego Bednarka, zastępcy naczelnika Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Łodzi. W sali konferencyjnej Oddziału odbędą się dwa seanse: godz. 10.00 i 13.00.

Scenariusz filmu został opracowany na podstawie artykułów p. dr. Jerzego Bednarka dotyczących działań Informacji Wojskowej wobec żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Obraz zrealizowany jest w atrakcyjnej formie żywego, fabularyzowanego dokumentu, opowiada o jednej z największych prowokacji, jaką Informacja Wojska Polskiego przeprowadziła wobec polskiego zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Prowokację urządzono w ramach sprawy operacyjnej o kryptonimie „Lasy”, a jej głównym wykonawcą był Zygmunt Lercel – agent Informacji Wojskowej o pseudonimie „Siwiński”. Jako kapitan „Z 24”, podając się za następcę aresztowanego miesiąc wcześniej kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, zdołał w ciągu zaledwie trzech tygodni podporządkować sobie poznanych dowódców i żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, którzy niedługo potem zniknęli w tajemniczych okolicznościach, rzekomo przerzuceni do oddziałów leśnych na Lubelszczyznę. Efektem prowokacji były liczne aresztowania i akcje likwidacyjne przeprowadzone przez Informację Wojskową i WUBP w Łodzi wobec zidentyfikowanych członków KWP.

W oddziale będą również prezentowane trzy wystawy poświęcone tematyce II wojny światowej.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.