Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Noc Muzeów Krakowskich

Noc Muzeów Krakowskich

Muzeum Narodowe w Krakowie

Noc Muzeów Krakowskich — wracamy po przerwie

Zgodnie z tradycją, lecz po pandemicznej przerwie, Muzeum Narodowe w Krakowie powraca z wydarzeniami organizowanymi w ramach Nocy Muzeów. W tym roku w programie znalazły się tematyczne oprowadzania, wykłady, spektakle taneczne, warsztaty śpiewu, koncert zespołu czerpiącego z twórczości polskich artystów, pokaz strojów renesansowych i prezentacja zrekonstruowanej sukni Damy z gronostajem.

Noc Muzeów Krakowskich odbędzie się w nocy z 13 na 14 maja 2022 roku. Co nas czeka?

Pałac Biskupa Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17), godz. 20.00 – warsztaty śpiewu pieśni tradycyjnych Moc Pieśni prowadzone przez grupę wokalną Swada.

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12), godz. 19.15 i 20.30 – premierowy spektakl taneczny Teatru Tańca Terpsychora, Emma, zostanie zaprezentowany o w ogrodzie oddziału.

Pawilon Józefa Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12), godz. 21.30 – projekcja filmu Emma w reż. Autumn de Wilde.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (pl. Władysława Sikorskiego 6), godz. 20.30 – I ciągle widzę ich twarze, koncert zespołu Bez Reszty na dziedzińcu oddziału.

Biblioteka Książąt Czartoryskich (ul. Świętego Marka 17) – wystawa „A cóż piękniejszego nad niebo…”. Wszechświat w dziełach Mikołaja Kopernika i Jana Heweliusza.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma (ul. Kasprusie 19, Zakopane), 14 maja od godz. 18.00 – pokaz obrazu Z wizytą powrotną. Panneau dekoracyjne Jana Rembowskiego z Sanatorium Dłuskich w Zakopanem.

W Gmachu Głównym (al. 3 Maja 1) będzie można wziąć udział w tematycznych spacerach po wystawie Jacek Malczewski romantycznyChimera pokazuje pazury. Drapieżne i niespokojne, czasem leniwe i łagodne oraz Muzy i fauny – wraz z quizem na spostrzegawczość i upominkami. W przestrzeni wystawy XX i XXI. Galeria Sztuki Polskiej Teatr Tańca Terpsychora zaprezentuje etiudy taneczne Rytm sztuki, a przewodnik oprowadzi chętnych (w języku ukraińskim).

W Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach (Rynek Główny 3) o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie Dzieło odzyskane o konserwacji obrazu Maksymiliana Gierymskiego Zima w małym miasteczku oraz pokaz filmu na ten temat.

W Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15) o godz. 19.30 zaplanowane są wykład oraz pokaz zrekonstruowanej sukni Cecylii Gallerani Dama z gronostajem jak żywa (z udziałem modelki). Wizytę w oddziale wzbogaci również prezentacja sukni renesansowych przez tancerki Teatru Tańca Terpsychora.

Ponadto we wszystkich oddziałach odbędą się oprowadzania kuratorskie lub z przewodnikami. Wystawy można zwiedzać również samodzielnie, a wstęp kosztuje 1 zł. Wszystkie oddziały otwarte będą od godz. 19.00 do 24.00 (ostatni zwiedzający mogą wejść pół godziny przed zamknięciem). Pełny plan wydarzeń znajduje się na stronie mnk.pl.

W czasie trwania przedsięwzięcia na hasło Noc Muzeów obowiązuje dziesięcioprocentowy rabat na wszystkie publikacje i gadżety dostępne w sklepach stacjonarnych oraz księgarni internetowej.

Weekend z designem i architekturą

13 maja to nie tylko Noc Muzeów, ale również początek Weekendu z designem i architekturą w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9). W ramach akcji odbędą się panel dyskusyjny oraz wykład, a 14 i 15 maja wstęp na wystawy w oddziale będzie kosztował 5 zł.

Jak transformacja 1989 roku wpłynęła na zmiany w myśleniu o projektowaniu? Jakie trendy pojawiły się w polskim designie po wstąpieniu do Unii Europejskiej? Na te pytania 13 maja o godz. 18.00 odpowiedzą goście panelu dyskusyjnego Przemiany. Rozmowy o designie i architekturze. W spotkaniu wezmą udział: projektantka, wykładowca Akademij Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie, pani prof. dr hab. Czesława Frejlich, pisarka i eseistka, pani Olga Drenda, oraz autorka książek o wzornictwie i designie, pani Katarzyna Jasiołek. Moderatorem spotkania będzie pan prof. dr hab. Andrzej Szczerski. Rezerwacja: tel. 12 433 57 44.

13 maja o godz. 20.00 w ramach Nocy Muzeów zapraszamy na wykład Na prywatkę i na bal. Moda wieczorowa w XX wieku, który poprowadzi pani Joanna Kowalska. Upominkiem zostanie obdarowany każdy, kto przyjdzie ubrany w stylu jednej z dekad ubiegłego wieku.

13 maja wystawy czynne będą w godz. 19.00–24.00, bilety: 1 zł.

Sukces wystawy duńskiego artysty

Pierwsza w Krakowie wystawa twórczości Wilhelma Hammershøia zakończyła się 8 maja. Podczas dwóch miesięcy trwania pokazu obrazy Duńczyka obejrzało ponad 17 tysięcy osób.

Wystawa Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza urzekła zwiedzających atrakcyjną aranżacją, umożliwiającą pełny odbiór dzieł artysty i kształtującą przestrzeń do swobodnej kontemplacji. Otoczenie utrzymane w odcieniach szarości tworzyło spójną kompozycję ze zgromadzonymi przedstawieniami wnętrz. Całość dopełniały archiwalne fotografie przedstawiające Hammershøia.

Krakowska ekspozycja była efektem współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu, w którym zaprezentowano pierwszą odsłonę wystawy. Kuratorką była pani Martyna Łukasiewicz, a kuratorką edycji krakowskiej – pani Aleksandra Krypczyk-De Barra.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.