Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie

16 maja 2015 roku

godziny otwarcia: 19.00-1.00 (ostatnie wejście o godz. 24.00)

Gmach Główny, Aleje Jerozolimskie 3

Uwaga: 16 maja MNW będzie czynne w godz. 10.00-16.00, a 17 maja w godz. 12.00-18.00.

Czym były „cud w Faras” i „kod Jana Matejki”? Jak przeżyć archeologiczną przygodę i spotkać jednorożca? Gdzie mieści się muzealne archiwum X oraz czy dawny autoportret to dzisiejsze selfie? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziemy już 16 maja w Noc Muzeów!

Gmach przy Alejach Jerozolimskich 3 jest jednym z najpopularniejszych punktów na trasie tradycyjnej nocnej majowej wędrówki po mieście. Muzeum Narodowe w Warszawie bierze udział w akcji od dziesięciu lat, z roku na rok goszcząc w swoich murach coraz więcej zwiedzających (w zeszłym roku było ich ponad 12 tysięcy). W ramach tegorocznej edycji imprezy MNW będzie czynne do godz. 1.00 (wstęp do godz. 24.00); otwarte zostaną drzwi dzielące przestrzeń placówki od Muzeum Wojska Polskiego. Dostępne dla zwiedzających będą ekspozycje stałe, w tym Galeria Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego, która, po gruntownej przebudowie, została uhonorowana niedawno Grand Prix w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014.

W nocy z 16 na 17 maja zostanie również zaprezentowana po raz pierwszy w nowej odsłonie część Galerii Sztuki XIX Wieku. Galeria została wzbogacona m.in. o XVIII-wieczny prolog – Salę i Gabinet Oświeceniowy – ukazujące najwybitniejsze obrazy z kolekcji malarstwa XVIII wieku MNW. Swoje miejsce w zmienionej Galerii znajdą również działa XIX-wiecznego klasycyzmu i romantyzmu.

Noc Muzeów w MNW 2014 — Galerie Stale — fot. MNW (M. Bajkowska)

Program wydarzeń zainauguruje „Wieczorynka w muzeum”, czyli blok zajęć dla dzieci w wieku 5-12 lat (godz. 18.00). Mali amatorzy sztuki będą mogli przeżyć archeologiczną przygodę, spotkać jednorożca, błazna, a także stworzyć własne, niepowtarzalne dzieło. Przekonają się, że świat przedstawiony na obrazie można nie tylko obejrzeć, lecz także usłyszeć i powąchać, wyruszą również w mrożącą krew w żyłach podróż do muzealnego archiwum X. Na „Wieczorynkę” obowiązują zapisy.

Uczestnicy „Rozmów o sztuce” (20.00 i 22.00) – półgodzinnych pogawędek w galeriach stałych Muzeum – odkryją nocne życie miast przedstawionych na płótnach słynnych malarzy, poznają biografie postaci znanych z muzealnych galerii, dowiedzą się, czym były „cud w Faras” i kod Jana Matejki, a także zastanowią, do czego artyście przydają się żelki, kości i klocki lego oraz czy autoportret to coś więcej niż dzisiejsze selfie.

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie

Po zmierzchu odwiedzający Muzeum dowiedzą się więcej o dostępnych na co dzień ekspozycjach. O godz. 21.00 w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku rozpocznie się spotkanie z jej kuratorem, panem drem Piotrem Rypsonem, Zastępcą Dyrektora MNW ds. Naukowych. Szczególna uwaga zostanie poświęcona w tym roku najdawniejszym kolekcjom Muzeum. Wizualizację projektu nowej Galerii Sztuki Starożytnej przedstawi o godz. 20.00 jej kurator, pan dr Alfred Twardecki.

W przebudowywanej obecnie przestrzeni ekspozycyjnej, a także w Galerii Faras im. Kazimierza Michałowskiego będą odbywać się spotkania poświęcone wybranym zabytkom i zjawiskom.

Odwiedzający będą mieli również wyjątkową okazję zajrzeć do Magazynu Sztuki Orientalnej. W tej wyjątkowej przestrzeni, niedostępnej zazwyczaj dla gości, o najcenniejszych obiektach opowiedzą opiekujący się zabytkami azjatyckimi i północnoafrykańskimi eksperci.

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie — fot. MNW (M. Bajkowska)

Między godz. 20.00 a 24.00 oczekujący na wejście do gmachu będą mogli wziąć udział w animacjach plastycznych „Sztuka na patyku”, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie inspirowane wybranym dziełem ze zbiorów MNW. W gmachu odbędzie się również prezentacja filmu pt. Muzeum Utracone poświęconego wojennym losom najcenniejszych polskich kolekcji (pierwsze piętro, lewy podest). Muzealna księgarnia Serenissima zaprasza na okolicznościowy kiermasz.

program Nocy Muzeów 2015 roku w MNW

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.