Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Noc Muzeów w Muzeum Narodowym

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Noc Muzeów

14 maja 2016 roku

godz. 16.15 Niewygodne i nieoczywiste. O zaskakujących pomysłach w modzie

Pani Iwona Gołaj podczas wykładu spróbuje prześledzić zmiany w modzie, ale tylko te, które zadziwiały dawniej, albo wprawiają w zdumienie dziś. Pokaże gorsety, krynoliny i tiurniury, torebki z ornamentem wykonanym z pestek ogórka, a także kapelusze z kolekcji Shoe (1937) włoskiej projektanki mody Elsy Schiaparelli. Sala 116, wstęp wolny.

godz. 17.30 Muzeum utracone przywraca pamięć

Prezentacja filmu Muzeum Utracone 2016, opowiadającego o utraconych podczas II wojny światowej dziełach sztuki autorstwa Jana Matejki. Projekt Muzeum Utracone ma na celu promocję dziedzictwa narodowego i przywrócenie pamięci o utraconych dziełach, aby kształtować tożsamość narodową i poczucie przynależności do bogatej polskiej kultury. Prezentację poprowadzi pan Grzegorz Wojturski, sala 116, wstęp wolny.

godz. 18.30 Modna i już! Moda w PRL

Wyjątkowa okazja, aby zobaczyć wystawę Modna i już! Moda PRL na chwilę przed udostępnieniem jej szerokiej publiczności. Zapisane osoby oprowadzi kurator wystawy, pani Małgorzata Możdżyńska-Nawotka. Ekspozycja jest wspólnym projektem Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Narodowego w Krakowie. Wstęp wolny, obowiązuje limit miejsc: 40 osób, zapisy.

godz. 19.00 Dobra Nocka w Muzeum

Marzy nam się, aby dzieci z obrazów ożyły, żeby można było z nimi porozmawiać, spytać o ich przygody, czy lubią czekoladę lub czy chodzą do szkoły. Czy to jest możliwe? Oczywiście! Potrzebujemy tylko naszej fantazji, wyobraźni i poczucia humoru! Zabawę dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat poprowadzi pani Barbara Przerwa, sala 116, wstęp wolny. Obowiązują zapisy w godz. 9.00-15.00, tel. 71 372 51 48.

godz. 20.00 Pokaz mody PRL

Po trwających w marcu i kwietniu castingach oraz przygotowaniach programu i scenografii odbędzie się wyjątkowy pokaz mody, przygotowany przez Teatr „Dziesiątka” (działający przy Liceum Ogólnokształcącym nr X) pod opieką Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wspaniałe widowisko przeniesie nas w czasie do lat 50., 60., 70. i 80. XX wieku. Zapraszamy do holu głównego, wstęp wolny.

godz. 21.30 Pawilon Czterech Kopuł – powrót do przeszłości

Pawilon Czterech Kopuł pod koniec czerwca zostanie otwarty jako nowy oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu – Muzeum Sztuki Współczesnej. Zanim to nastąpi – podczas wykładu pani Izabeli Trembałowicz-Chęć – przeniesiemy się do przeszłości i opowiemy o dziejach obiektu oraz jego architekturze. Sala 116, wstęp wolny.

Modna — fot. Mirosław Żak, Pracownia Fotograficzna MNK

*****

Muzeum Etnograficzne

Noc Muzeów

14 maja 2016 roku, godz. 16.00-24.00

wstęp wolny

Huculskiej kulturze i sztuce poświęcona będzie tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

godz. 16.00-17.30

Kołomyjka czy hucułka – zabawy ruchowe dla dzieci z wykorzystaniem elementów huculskich tańców

godz. 16.00-17.30

Krzyżykowo na soroczce – warsztaty dla dzieci, podczas których można się będzie nauczyć podstaw haftu krzyżykowego i wykonywania prostej aplikacji. Poprzez twórcze działania pobudzona zostanie kreatywność dzieci i jednocześnie przybliżone zostaną dawne techniki i sposoby zdobienia elementów huculskiego stroju.

godz. 18.00

Bartky, tabiwky, zgardy… Huculiana z kolekcji Ewy Załęskiej-Szczepki i Andrzeja Szczepki – otwarcie wystawy

godz. 19.30

Wieczór z muzyką huculską – wystąpi i zagra do tańca ukraiński zespół z Kołomyi

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.