Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: #MojaNiepodległa — Noc Muzeów w Oddziale IPN

#MojaNiepodległa — Noc Muzeów w Oddziale IPN

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

To już dziesiąta edycja Nocy Muzeów w łódzkim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem #MojaNiepodległa.

19/20 maja 2018 roku, godz. 18.00-1.00 – zapraszamy do siedziby Oddziału przy ul. Elizy Orzeszkowej 31/35 (możliwość dojazdu specjalnymi liniami MPK)

Program:

gry planszowe – premiera gry Twórcy niepodległości połączona z konkursem wiedzy o jej bohaterach, gra Awans, domino 1914-1918 – sala konferencyjna budynku „D”

kącik malucha – czytelnia, budynek „C”

prezentacja stworzonej w Oddziale w Szczecinie wystawy Ojcowie niepodległości połączona z quizem historycznym. Zapewniamy oprowadzanie po wystawie i wsparcie dla najmłodszych w rozwiązywaniu quizu – parking przed budynkiem „D”

pokazy rekonstrukcji historycznej realizowane przez Związek Strzelecki Oddział Łódź (historia Legionów Polskich, punkt werbunkowy do Legionów Polskich) – teren zielony za budynkiem „D”

strzelnica zorganizowana przez Związek Strzelecki – teren zielony przy ścianie budynku „C”

koncert niepodległościowy Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi – hall w budynku „D”

prezentacja techniki druku na sicie prowadzona przez pp. Monikę i Jakuba Jarosów – tematyczne nawiązanie do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości (#MojaNiepodległa na białych lnianych torbach) – wejście do budynku „D”

pokaz krótkich form reportażowych z cyklu Łódzkie drogi ku wolności (zrealizowanego we współpracy TVP3 Łódź i IPN) – hall w budynku „D”

Łódzka pamięć o drodze do niepodległości – odwiedzający Instytut dowiedzą się, gdzie w naszym mieście upamiętniono ludzi, organizacje i wydarzenia związane z walką o niepodległość i utrwalenie granic Rzeczypospolitej, gdzie szukać grobów bohaterów walki o wolność pochowanych na łódzkich cmentarzach, jak powyższa problematyka jest odzwierciedlona w nazewnictwie miejskim, a także przekonają się, że puzzle edukacyjne to pasjonujący sposób poznawania historii dla ludzi w każdym wieku – hall w budynku „D”

zwiedzanie archiwum Instytutu i prezentacja dokumentów z zasobu IPN, w tym m.in. albumu z fotografiami żołnierzy 28. pułku Strzelców Kaniowskich (pułku „Dzieci Łodzi”), nabytków w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci”, ankiet działaczy politycznych i funkcjonariuszy służb mundurowych II Rzeczypospolitej – budynek „A”, magazyn archiwalny

pokaz technik konserwacji i reprografii dokumentów w Pracowni Digitalizacji i Zabezpieczenia Zasobów Archiwalnych – budynek „C”, I piętro

punkt przyjmowania wniosków o udostępnienie dokumentów – budynek „A”, pokój przyjęć

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.