Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Noc Muzeów w Muzeum Narodowym

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

18 maja 2013 r., godz. 16.00-24.00

pl. Powstańców Warszawy 5, wstęp wolny

Wystawy udostępnione do zwiedzania podczas Nocy Muzeów 2013 r.:

Wystawy stałe:

Sztuka śląska XVI-XIX w.

Sztuka europejska XV-XX w.

Polska sztuka współczesna

Wystawy czasowe:

„Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”

„Vinyl Rally” — Lucas Abela, WRO 2013

„Dawna moda dziecięca XVII-XX w.”

Ze względów konserwatorskich podczas Nocy Muzeów Muzeum Narodowe we Wrocławiu wprowadza przerwy w zwiedzaniu wystawy „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”: 17.45-18.20, 19.45-20.20, 21.45-22.20.

Program edukacyjny Nocy Muzeów

Zajęcia dla dzieci

godz. 16.00

„Ubranka z niespodzianką, czyli moda dziecięca XVII-XX w.”, prowadzi Sławomir Ortyl

Uczestnicy zajęć obejrzą dziecięce ubiory i akcesoria mody pokazywane na wystawie „Dawna moda dziecięca”, będą to między innymi ubranka do chrztu, stroje dworskie i ludowe, buciki, nakrycia głowy oraz bielizna. Następnie na wystawionych fotografiach i obrazach będą mogli zobaczyć, jak te stroje były noszone. Podczas zabawy plastycznej dzieci wykonają elementy dawnego stroju dla kukiełki.

godz.17.00

„Od stóp do głów — moda dla dzieci”, prowadzi Barbara Przerwa

W czasie zwiedzania wystawy „Dawna moda dziecięca XVII-XX w.” dzieci będą podziwiać wymyślne formy kapelusików i czapeczek oraz różne przykłady dziecięcych bucików. Dowiedzą się, jak przed laty ubierała się mała elegantka i mały elegant i porównają modę współczesną z dawną. W ramach zabawy plastycznej stworzą własne nakrycia głowy, inspirując się eksponatami z wystawy.

Zajęcia dla dorosłych

godz. 16.00

„Herman Anglada Camarasa — taniec kolorów”, Barbara Przerwa

Wykład przybliży twórczość wybitnego hiszpańskiego malarza, przedstawiciela postimpresjonizmu, którego rysunki można obecnie podziwiać na wystawie „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”. Styl malarza, charakteryzujący się intensywnością kolorów i tajemniczością półcieni, ukształtował się w Paryżu, gdzie artysta przeniósł się w 1894 r. z Barcelony.

godz. 17.30

„Od Pabla Picassa do Eduarda Chillidy, czyli o sławnych hiszpańskich abstrakcjonistach”, Iwona Gołaj

Na wystawie „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander” pokazywane są dwie prace wielkich rzeźbiarzy hiszpańskich — Alberta Sancheza i Edwarda Chillidy. Podczas wykładu prelegentka przybliży twórczość tych wybitnych artystów, opowie także o najsłynniejszych malarzach hiszpańskich — o Pawle Picasso i Janie Miró.

godz.19.00

„Hieroglify naszych dni ostatnich”, dr Beata Lejman

Wykład poświęcony tematowi przemijania w twórczości czterech wielkich malarzy Półwyspu Iberyjskiego: Ludwika de Moralesa, El Greca, Franciszka de Zurbarána, Jana de Valdés Leala.

godz. 20.30

„W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli o malarstwie Rubensa”, Jadwiga Jasińska-Sadura

Uczestnicy spotkania poznają najważniejsze dzieła mistrza z Antwerpii, poznają jego styl i dowiedzą się skąd wzięły się słynne „rubensowskie kształty”. A na wystawie „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander” obejrzą namalowany przez Rubensa portret Michała Ophoviusa.

godz. 22.00

„Obraz człowieka w portretach mistrzów renesansu i baroku”, Grzegorz Wojturski

Prelegent opowie o genezie portretu w sztuce, zaprezentuje różne przykłady typów i rodzajów tematu i przeprowadzi analizę portretów pokazywanych na wystawie „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”, będą to dzieła Jakuba Robustiego zw. Tintoretto, Piotra Pawła Rubensa, Piotra Pourbusa i Antoniego van Dycka.

godz. 23.00

Prezentacja interaktywnej instalacji Lucasa Abeli „Vinyl Rally” w ramach WRO 2013.

Na wszystkie wykłady i zajęcia dla dzieci obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym: tel. 71 372 51 48. Prosimy o punktualne przybycie na wykłady (osoby spóźnione ponad 10 minut nie będą wpuszczane na salę). 70 miejsc na każdy wykład (możliwość powtórzenia wykładów w ciągu miesiąca).

Noc Muzeów — Muzeum Narodowe 2013
Noc Muzeów — Muzeum Etnograficzne 2013

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.