Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Noc Muzeów w Wilanowie / Wilanów i Wersal – czy łączy je tylko epoka?

Noc Muzeów w Wilanowie / Wilanów i Wersal – czy łączy je tylko epoka?

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

14 maja 2016 roku

Noc Muzeów w Wilanowie to okazja do bezpłatnego zwiedzania pałacu, ale nie tylko. To również możliwość wzięcia udziału w licznych warsztatach i pokazach. W tym roku tematem przewodnim będą słynne panie na Wilanowie.

Niezależne, mądre, silne, piękne duchem – oto najkrótsza charakterystyka kobiet, których losy splotły się nierozerwalnie z pałacem wilanowskim. Nie było wśród nich niewiast przeciętnych i nijakich, choć ich niezwykłość manifestowała się różnymi cechami. W tegoroczną Noc Muzeów zachęcamy zatem do poznania postaci królowej Marii Kazimiery, Elżbiety Sieniawskiej, Izabeli Lubomirskiej i Aleksandry Potockiej.

Pałac

Zwiedzanie pałacu, godz. 19.00-1.00. Ostatnie wejście o godz. 00.30.

Parter pałacu jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Kobiety w Wilanowie – ścieżka zwiedzania w ramach Wilanów Guide

Aplikacja mobilna do bezpłatnego pobrania na smartfony. Ścieżka tematyczna przedstawia mieszkanki pałacu wilanowskiego i ich wpływ na rezydencję, niewiasty niezwiązane bezpośrednio z Wilanowem, lecz wpisujące się trwale w losy kraju i Europy, wspomina też o obyczajowości epok, w których przyszło żyć bohaterkom. Aplikacja do pobrania non stop (wi-fi w szatni pałacowej) zawiera tekst do wyświetlania na ekranach telefonów, nagrania lektorskie do odsłuchania, wersję w języku migowym. Rekomendowana dla zwiedzających od 12. roku życia.

Opowieści o kolekcji wilanowskiej (prezentacje), godz. 19.00-1.00

Muzealne konserwatorki przybliżą gościom obiekty z kolekcji związane z paniami na Wilanowie i opowiedzą o tajnikach pracy dotyczącej ochrony dzieł sztuki.

godz. 19.00-22.00: Ścienne tkaniny obiciowe w apartamentach królewskich – historia, konserwacja, rekonstrukcja

godz. 19.00-22.00: Portret Marii Kazimiery z dziećmi – okiem konserwatora

godz. 19.00-22.00: Historia panny Psyche na nowo odkrywana – spojrzenie na malowidła ścienne w galeriach ogrodowych okiem konserwatora

godz. 19.00-22.00: Wieko wirginału i toaletka Królowej Marysieńki — historie zaklęte w przedmiocie

godz. 22.00-1.00: Kołderka Marysieńki – haftowana makata jedwabna z XVII w. – historia i rekonstrukcja

Opowieści o królewnach i księżniczkach, Salon Izabeli Lubomirskiej, godz. 19.00-22.00

Pracownicy muzeum będą czytać najpiękniejsze bajki i baśnie o królewnach i księżniczkach, zapraszamy rodziny z dziećmi od lat 4.

Dziedziniec główny

Nocny spacer, godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00

Zapraszamy na konserwatorski spacer od bramy głównej do Pawilonu Rzeźby poświęcony dekoracji rzeźbiarskiej ogrodów w Wilanowie, w tym wykonaniu kopii rzeźb z warsztatu J.Ch. Redlera. Liczba miejsc ograniczona.

Kiermasz książek, godz. 19.00-23.00

W muzealne święto można zapoznać się z wydawnictwami Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Z pewnością każdy wybierze dla siebie interesującą książkę, korzystając z atrakcyjnych rabatów.

Gospodynie w Wilanowie – o kuchni w czasach Marii Kazimiery, Elżbiety Sieniawskiej, Aleksandry i Augustowej Potockich (pokazy rekonstrukcji kulinarnej), godz. 19.30, 20.30, 21.30 i 22.30

Prezentacja kuchni z czasów najbardziej znanych pań na Wilanowie – Marii Kazimiery, Elżbiety Sieniawskiej oraz Aleksandry i Augustowej Potockich. Uczestnicy pokazu dowiedzą się, jakie zmiany nastąpiły w sztuce kulinarnej i zwyczajach z nią związanych w wiekach XVII, XVIII i XIX. Zaprezentujemy wybrane przepisy oraz najbardziej znane książki kucharskie z tych okresów. Opowiemy o ulubionych potrawach właścicielek Wilanowa. Na zakończenie każdego pokazu zapraszamy do degustacji wybranych potraw.

Portret Jej Królewskiej Mości (warsztaty), godz. 19.00-23.00

Czy portret to tylko artystyczny wizerunek konkretnej osoby? Co obraz mówi o sportretowanej postaci? Jakie tajemnice może skrywać dzieło sztuki? Na te pytania poszukamy odpowiedzi, zestawiając ze sobą kilka portretów królowej Marii Kazimiery. Poznamy mniej i bardziej znane fakty z życia ukochanej króla Jana III. Stworzymy trójwymiarowe portrety członków królewskiej rodziny w technice pop-up. Warsztaty dla rodzin z dziećmi od 6 lat.

Carpe diem i pudrowe rokoko (pokaz mody), godz. 21.00

Powstanie kolekcji zainspirowała postać Izabeli Lubomirskiej, właścicielki pałacu w Wilanowie. Na pokaz składają się rekonstrukcje strojów z epoki rokoka oraz inspiracje, zaprojektowane i wykonane przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej. Pewnego rodzaju przerysowanie i przeładowanie szczegółami w stylu rokoko wynika nie tyle z upodobania do bogactwa, ile z lęku przed odpowiedzią na ważne pytania. Pokaz mody zaprezentują uczestniczki IV edycji programu edukacyjno-charytatywnego „Debiutantki”.

Oranżeria

Wystawa studentów Wydziału Grafiki ASP „Można”, godz. 19.00-00.00

Młodzi Graficy z Akademii Sztuk Pięknych w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wystawa studentów IV roku grafiki ASP to efekt programu kształcenia myślenia o własnej twórczości w kontekście przestrzeni ekspozycji. To odwrócenie tradycyjnego porządku organizacji wystawy, gdzie poszczególne zadania podzielone są między kuratorów, artystów, scenografów, redaktorów, dział promocji oraz edukacji. Tym razem wszystkie te funkcje przejęli artyści, którzy odpowiadają nie tylko za realizację prezentowanych prac, ale też umieszczenie ich w przestrzeni, przypisanie narracji, stworzenie scenografii, materiałów promocyjnych i oprawy wizualnej. Właściwym dziełem jest zatem wystawa jako całość: przestrzeń wzajemnej interakcji między artystami, pracami oraz odbiorcami, miejsce spotkania. Projekt zrealizowany pod kierunkiem pedagogów: dr hab. Doroty Folgi-Januszewskiej, prof. ASP, dr. Adama Zdrodowskiego oraz mgr Aleksandry Tubielewicz.

Wozownia

Czysta esencja, czyli jak zamknąć zapach w butelce (pokaz), godz. 19.00-23.00

Sporządzanie kompozycji zapachowych to nie tylko odmierzanie składników, to sztuka wymagająca precyzji, ostrości zmysłów oraz wrażliwości. Zapraszamy na wyjątkowy pokaz, w którego trakcie opowiemy o tym, skąd biorą się zapachy i dlaczego są dla nas tak ważne. Przybliżymy zasady komponowania barokowych esencji, opowiemy o recepturach i składnikach. W części warsztatowej uczestnicy sami zmierzą się z trudną sztuką tworzenia pachnidła, robiąc własne woreczki zapachowe z suszu roślinnego.

Pokaz przeznaczony jest dla uczestników od 10. roku życia, dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową, a także tłumaczony na język migowy.

Przedpole obok Domku Lanciego

Białogłowy wilanowskie. Życie codzienne kobiet w majątku magnackim i królewskim (pokaz), Tobor Królewski, godz. 19.00-23.00

Rekonstruktorka w stroju kobiecym opowie o losach najznamienitszych pań w Wilanowie: królowej Marii Kazimiery, Elżbiety Sieniawskiej, Izabeli Lubomirskiej, Aleksandry Potockiej. Przybliży realia życia codziennego kobiet w dawnych czasach, zaprezentuje też techniki haftu, szycia i pasamonictwa. Pokaz dla rodzin z dziećmi od lat 7, dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, słuchu i wzroku.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

*****

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych po pałacu oraz ogrodach, po wystawach stałych i czasowych adresowanych do odbiorców dorosłych.

15 maja: Wilanów i Wersal – czy łączy je tylko epoka?

Dwa miejsca, dwóch królów, jedna epoka. Czy podobieństwo między tymi miejscami jest tylko pozorne, czy wynika ze ściśle określonych wytycznych? Jak obie rezydencje wpływały na kształtowanie krajobrazu kulturowego Wersalu i Wilanowa? Wszystkie pytania i wątpliwości znajdą swoje odpowiedzi podczas spaceru po wilanowskich apartamentach.

Spacer zaczynie się o godz. 13.00. Rezerwacja nie obowiązuje, ale grupa może liczyć do 25 osób (obowiązuje bilet wstępu do pałacu). Miejsce zbiórki: szatnia w pałacu.

*****

12 maja: bezpłatny wstęp do parku w godz. 9.00-21.00, bezpłatny wstęp do pałacu w godz. 9.30-16.00.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.